عمر مختار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عمر مختار
Omar Mukhtar 13.jpg
عمر مختار
زادروز ۲۰ اوت ۱۸۶۲
روستای جنزور، نزدیکی طبرق
درگذشت ۱۶ سپتامبر ۱۹۳۱ میلادی (۶۹ سال)
سلوق
نقش‌های برجسته رهبر جنبش مقاومت مردم لیبی علیه اشغالگری نظامی ایتالیا
دین اسلام سنی (تصوف)

عُمر مُختار (۲۰ آگوست ۱۸۶۲–۱۶ سپتامبر ۱۹۳۱) فرماندهی لیبیایی‌ها در مقابل نیروهای ایتالیایی، پس از شکست در آخرین نبرد و اسارت و سپس محاکمه در دادگاه نظامی ایتالیایی به دار آویخته شد.

در دهکده کوچک زانزور در نزدیکی طبرق در برقه شرقی، لیبی متولد شد. از سال ۱۹۱۲ او به مدت ۲۰ سال مقاومت ملی لیبیایی‌ها علیه استعمار گران ایتالیایی لیبی سازمان‌دهی نمود. سرانجام او توسط نیروهای مسلح ایتالیایی دستگیر و به دار آویخته شد. از وی در لیبی به عنوان «قهرمان ملی» یاد می‌شود.[۱] در سال ۱۹۳۱، عمر مختار توسط ارتش ایتالیا دستگیر شد و در شهر سلوق در مقابل هوادارانش به دار آویخته‌شد.[۲]

اصل و نسب[ویرایش]

او عمر مختار محمد فرحات ابریدان محمد مؤمن بوهدیمه عبدالله علم مناف بن محسن بن حسن بن عکرمه بن الوتاج بن سفیان بن خالد بن الجوشافی بن طاهر بن الارقع بن سعید بن عویده بن الجارح بن خافی (معروف به بالعروه) بن هاشم بن مناف بزرگ، از بزرگان قبایل قریش بود.

او از عشیره فرحات از قبیله بریدان بود که این قبیله عضوی از قبیله المنفه یا المنیف می‌باشد که به قبایل بنی مناف بن هلال بن عامر بازمی‌گردد که از اولین قبایل هلالی می‌باشد که وارد برقه شده؛ و مادر او نیز عائشه فرزند محارب بود.

اوایل زندگی[ویرایش]

عمر مختار در کیرنایکا (انگلیسی: Cyrenaica)، استان بطنان لیبی، در شرق طبرق در روستایی به نام جنزور به دنیا آمد. او زود یتیم شد، سرپرستی وی را شارف الغریانی، برادرزاده حسین غریانی، که رهبر سیاسی و مذهبی در کیرنایکا بود به عهده گرفت. او آموزش ابتدایی خود را در مسجدی محلی گذراند و سپس به مدت هشت سال اقدام به تحصیل در دانشگاه سنوسی (انگلیسی: Senussi) در الجغوب نمود، که مقر جنبش سنوسی بود. در سال ۱۸۹۹ وی با دیگر سنوسی‌ها برای کمک به ربیح الزبیر (انگلیسی: Rabih Az-Zubayre) در مقاومت در برابر فرانسوی‌ها به چاد فرستاده شد.

فیلم‌های مرتبط[ویرایش]

مصطفی عقاد کارگردان هالیوودی با الهام از زندگی و مبارزات ضد استعماری عمر مختار، فیلم شیر صحرا را در سال ۱۹۸۱ با هنرپیشگی آنتونی کوئین ساخت.

منابع[ویرایش]