پرش به محتوا

علیرضا داوودی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
علیرضا داوودی
زادهٔ۱۳۶۲
اصفهان
درگذشت۷ مرداد ۱۳۸۸ (۲۶ سالگی)
بیمارستان خورشید اصفهان
ملیتایرانی
کارهای برجستهدانشجوی رشتهٔ حسابداری دانشگاه اصفهان

علیرضا داوودی فعال دانشجویی چپ (دانشجویان آزادی‌خواه و برابری‌طلب)، فعال حقوق کارگران، فعال حقوق زنان، روزنامه‌نگار[نیازمند منبع]، دانشجوی رشتهٔ حسابداری دانشگاه اصفهان بوده‌است. وی به دلیل فعالیت‌های دانشجویی دارای سابقه بازداشت و زندان بوده و به فاصله کمی پس از آزادی از زندان در گذشته‌است؛ مرگ علیرضا داوودی از جمله مرگ‌های مشکوک به حساب می‌آید.[۱]

برخی فعالیت‌ها[ویرایش]

بازداشت و زندان[ویرایش]

علیرضا داوودی به علت فعالیت در دانشگاه در ۲۴ بهمن ماه ۸۷، هم‌زمان با بازداشت محمد پورعبدالله در تهران، در شهر شاهین‌شهر اصفهان بازداشت می‌شود. او در تاریخ ۵ اردیبهشت ۸۸ با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

وی پس از آزادی از زندان به دلیل شکنجه و آزار روحی و جسمی در زندان، دچار افسردگی شده بود. علیرضا داوودی پس از آزادی از زندان مصاحبه‌ای با نوید خانجانی مسئول کمیته حق تحصیل انجام می‌دهد که تنها مصاحبه وی پس از آزادی از زندان و پیش از مرگ است. در این مصاحبه علیرضا داوودی جزئیات شکنجه‌های روحی و جسمی را که در زندان به او رفته‌است فاش می‌سازد. فایل صوتی این مصاحبه پس از مرگ وی منتشر شده‌است.

منتشرکننده این مصاحبه حامد خسروی نوری نژاد بود که از دفتری که در شهرک محلاتی در شمال تهران داشت این مصاحبه را پوشش اینترنتی داد و خیلی زود در شبکه‌های اجتماعی گسترش یافت[۶][۷][۸]

محرومیت از تحصیل[ویرایش]

علیرضا داوودی دانشجوی دانشگاه اصفهان در مجموع قبل و بعد از بازداشت ۶ ترم از تحصیل محروم گردیده بود که به گفته خود وی تا سال ۸۸ در حدود ۳ سال می‌شد که از حضور در دانشگاه و ادامه تحصیل محروم بود.[۹][۱۰]

مرگ مشکوک[ویرایش]

علیرضا داوودی در تاریخ ۷ مرداد ۸۸ در سن ۲۶ سالگی ۳ ماه پس آزادی از زندان به طرز مشکوکی در بیمارستان خورشید اصفهان درگذشت. وی ۲۰ روز قبل به دلیل مشکلات روحی در بیمارستان بستری بوده ولی هیچگونه مشکل جسمی نداشته‌است. پزشکان وی دلیل مرگ او را ایست قلبی اعلام کرده‌اند.

خانواده و دوستان علیرضا داوودی مرگ او را طبیعی نمی‌دانند و مرگ وی را از جمله مرگ‌های مشکوک فعالین در ایران به حساب می‌آورند.[۱۱][۱۲][۱۳][۱۴][۱۵]

پانویس[ویرایش]

 1. درگذشت کمونیست برجسته رفیق علیرضا داوودی بایگانی‌شده در ۲ اوت ۲۰۰۹ توسط Wayback Machine (حزب کمونیست کارگری – حکمتیست)
 2. علیرضا داوودی: جنبش و نیاز آن به جنبیدن بایگانی‌شده در ۷ مه ۲۰۱۸ توسط Wayback Machine (خبرنامه آزادی و برابری)
 3. [http://www.casttv.com/video/xxe4ho/-video[پیوند مرده] سخنرانی رفیق علیرضا داوودی در هشت مارس ٨٧ در اصفهان (ویدئو علیرضا داوودی)
 4. به یاد رفیق علیرضا داوودی (حزب کمونیست کارگری - حکمتیست)
 5. سخنرانی از کمونیست محبوب علیرضا داوودی[پیوند مرده] (ایران تریبون)
 6. بازداشت محمد پورعبدالله و علیرضا داوودی از فعالان دانشجویی چپ‌گرا بایگانی‌شده در ۲۴ مه ۲۰۰۹ توسط Wayback Machine (بامداد خبر)
 7. در ادامهٔ دستگیری دانشجویان آزادی‌خواه و برابری‌طلب، بهمن خدادادی دستگیر شد[پیوند مرده] (کارزار آزادی و برابری)
 8. مصاحبه صدای آمریکا با پدر علیرضا داودی درباره وضعیت علیرضا در بازداشتگاه بایگانی‌شده در ۱۳ آوریل ۲۰۰۹ توسط Wayback Machine (آزادی بیان)
 9. آدم از گوشت و پوست و استخوان است (رادیو زمانه)
 10. گفتگویی با علیرضا داودی، فعال دانشجویی بایگانی‌شده در ۲۵ اوت ۲۰۰۹ توسط Wayback Machine (هرانا)
 11. گفتگو با اسد گلچینی دبیر کمیته کردستان حزب حکمتیست و از مسئولین سازماندهی اعتصاب عمومی در کردستان[پیوند مرده] (ایران تلگراف)
 12. از زندان تا مرگ مشکوک (برای علیرضا داوودی)/ نوید خانجانی (کمیته گزارشگران حقوق بشر)
 13. علیرضا داوودی دانشجوی دانشگاه اصفهان چند ماه پس از آزادی درگذشت بایگانی‌شده در ۳ اوت ۲۰۰۹ توسط Wayback Machine (خبرنامه امیرکبیر)
 14. دیدار و گفتگوی اعضای کمیته گزارشگران حقوق بشر با خانوادهٔ علیرضا داوودی (کمیته گزارشگران حقوق بشر)
 15. گزارشی از شهادت یکی از فعالان دانشجویی اصفهان بایگانی‌شده در ۲۱ اوت ۲۰۰۹ توسط Wayback Machine (موج آزادی)

منابع[ویرایش]