عقاب هارپی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
عقاب هارپی
Harpia harpyja 001 800.jpg
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: شاهین‌سانان (یا عقاب‌سانان، q.v.)
تیره: قوشیان
سرده: هارپی
Vieillot, ۱۸۱۶
گونه: H. harpyja
نام علمی
Harpia harpyja
(لینه، ۱۷۵۸)

عقاب هارپی (نام علمی: Harpia harpyja) نوعی عقاب است که نیرومندترین و بزرگترین پرندهٔ شکاری قارهٔ آمریکا به‌شمار می‌رود و یکی از بزرگترین انواع عقاب است که جنس ماده آن ۶ تا ۱۰کیلوگرم و جنس نر آن ۵ تا ۸ کیلوگرم وزن و ۹۵٫۵ سانتی‌متر طول دارد.[۲] این پرنده گاهی عقاب هارپی آمریکایی نامیده می‌شود تا از عقاب پاپوایی متمایز شود که آن هم گاهی عقاب هارپی پاپوایی (گینه نویی) نامیده می‌شود. این دو عقاب از نظر ظاهری و نوع زندگی شباهت زیادی به عقاب فیلیپینی دارند.

نام هارپی برای این عقاب برگرفته از نام یک مخلوق اهریمنی در افسانه‌های یونان باستان است که نیمی زن و نیمی پرنده شکاری بود. این عقاب نیرومند که تاجی از پرهای سفید بر روی سر دارد، در جنگل‌های بارانی و گرمسیری آمریکای جنوبی و مرکزی از جنوب مکزیک گرفته تا برزیل زندگی می‌کند و در بلندترین نقطهٔ مرتفع‌ترین درختان آشیانه می‌کند و جانورانی چون طوطی‌های ماکائو، میمونها و تنبل‌ها را طعمه خود می‌سازد. نیمه بالایی بدن عقاب هارپی سیاه و نیمه پایین بدنش سفید است و یک خط سیاه روی سینه‌اش دیده می‌شود. جمعیت این پرندهٔ شکاری به سرعت در حال کاهش است و این کاهش به ویژه در مکزیک و آمریکای مرکزی چشمگیرتر است.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. {{{assessors}}} (2008). Harpia harpyja. 2006. IUCN Red List of Threatened Species. IUCN 2006. www.iucnredlist.org. Retrieved on 12 January 2009.
  2. "Harpy eagle - Wikipedia". en.m.wikipedia.org. Retrieved 2019-06-08.
  3. Encyclopædia Britannica Online, s. v. "eagle", accessed January 08, 2014, http://www.britannica.com/EBchecked/topic/175537/eagle.