پرش به محتوا

عشق ممنوع (مجموعه تلویزیونی ۲۰۰۸)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
عشق ممنوع
Aşk-ı Memnu
ژانردرام
عاشقانه
بازیگرانبرن سات
کیوانچ تاتلیتوغ
نباهت چهره
سلجوق یونتم
زرین تکیندر
هازل کایا
نور آیسان
کشور سازندهترکیه
زبان اصلیترکی استانبولی
شمار فصل‌ها۲
شمار قسمت‌ها۷۹
تولید
مدت۹۰ دقیقه
پخش
شبکهٔ اصلیکانال دی
انتشار اولیه۴ سپتامبر ۲۰۰۸ (۲۰۰۸-09-۰۴) –
۲۴ ژوئن ۲۰۱۰ (۲۰۱۰-06-۲۴)
پیوندهای بیرونی
وبگاه

عشق ممنوع (به ترکی استانبولی: Aşk-ı Memnu) مجموعهٔ تلویزیونی درام ساخت ترکیه به کارگردانی هیلال سارال است که از ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ در کانال د به نمایش درآمد. بازیگران نقش اصلی این مجموعه برن سات و کیوانچ تاتلیتوغ هستند. این مجموعه بر اساس رمان به همین نام از خالد ضیا ساخته شده‌است، این سریال یکی از پرمخاطب‌ترین سریال‌های ترکی در ایران بود.[۱]

داستان[ویرایش]

فصل اول[ویرایش]

«عدنان ضیاگیل» تاجر معروف اهل استانبول است و به‌همراه دخترش «نهال»، پسرش «مراد»، پسر یکی از اقوامش «مهند»، دایهٔ فرزندانش «لمیس»، خدمتکارانش «آقا سلیمان، شهیره خانم، جمیله، سهیلا و بشیر» در خانه‌ای بزرگ زندگی می‌کند و مدتی است همسرش را بر اثر بیماری از دست داده‌است. عدنان ضیاگیل مدتی است به «سمر» دختر یکی از تجار معروف استانبول علاقه‌مند شده‌است.[۲] درحالی‌که مادمازل لمیس به عدنان علاقه‌مند است و منتظر پیشنهاد ازدواج اوست. پدر سمر هم مدتی قبل و بعد از اینکه شاهد خیانت همسرش بود فوت می‌کند. سمر بعد از ازدواج خواهرش «بیسان» با «نهاد» که یک تاجر است با مادرش «فیروزه خانم» زندگی می‌کند. بیسان قبل از باردار شدن از نهاد و ازدواج با او با مهند قرار می‌گذاشته. بعد از مرگ پدر سمر آن‌ها دچار مشکلات متعدد مالی شده‌اند و فیروزه خانم در صدد ازدواج با عدنان برای خارج شدن ازین وضعیت است که عدنان به سمر پیشنهاد ازدواج می‌دهد و با وجود اینکه فیروزه خانم اول مخالفت می‌کند اما وقتی می‌بیند که هردو بهم علاقه‌مند هستند قبول می‌کند. بین اعضای خانواده هم تنها کسی که سرسختی بیشتری نسبت به بقیه برای ورود سمر به خانواده دارد نهال است چون نمی‌خواهد کسی جای مادرش را بگیرد. بعد از ازدواج سمر به خانهٔ عدنان می‌آید و زندگی مشترکشان آغاز می‌شود. اوایل همه چیز خوب پیش می‌رود و سمر سعی می‌کند در دل اعضای خانه جا بازکند و خودش را به عنوان خانم جدید خانه به همه ثابت کند و برای نهال و مراد مادری کند اما در همین زمان سفرهای تجاری همسرش که با باجناقش نهاد شریک تجاری است آغاز می‌شود و او تنها می‌ماند و همین باعث می‌شود به مرور از عدنان دور شود. مهند که پسری جذاب و بسیار خوش گذران است و به‌همراه آن‌ها در خانه زندگی می‌کند به مرور زمان مجذوب سمر می‌شود و تلاش می‌کند که او را از ذهنش بیرون کند اما در نهایت عاشق او می‌شود و سمر هم که اوایل سریال از مهند به‌خاطر اذیت کردن خواهرش متنفر بود به مرور به مهند دل می‌بندد و عاشق او می‌شود. بعد از مدتی فیروزه خانم برای زندگی به خانه عدنان می‌آید و متوجه می‌شود که سمر و مهند بهم علاقه‌مند هستند و در صدد بر می‌آید که جلوی آنها را بگیرد و به همین خاطر سعی می‌کند نهال را به مهند نزدیک کند اما مهند به سمر نزدیک و نزدیک تر می‌شود و در آخر عشقش را به سمر ابراز می‌کند. ابتدا سمر از پذیرفتن عشق او خودداری می‌کند اما بعد از مدتی مهند را می‌پذیرد و به همسرش خیانت می‌کند. این درحالیست که مهند با «بشرا» مدل مشهور قرار می‌گذارد و نهال هم عاشق اوست. در پایان این فصل می‌بینیم که زمانی‌که مهند و سمر در باغ خانهٔ عدنان در حال بوسیدن همدیگر هستند. راننده خانواده ضیاگیل «بشیر» آن دو را باهم می‌بیند.

بازیگران و شخصیت‌ها[ویرایش]

شخصیت ایرانی شخصیت ترکی بازیگر اطلاعات دربارهٔ شخصیت
سمر یوره اوغلو ضیاگیل بهتر یوره اوغلو ضیاگیل Bihter Yöreoğlu Ziyagil برن سات دختر مالک بیک و فیروزه خانم. با عدنان بعد از فوت پدرش ازدواج کرد. عشقی کوتاه مدت به عدنان داشت. عاشق مهند شد.
مهند خزندار مهند خزندار Behlül Haznedar کیوانچ تاتلیتوغ فامیل دور عدنان که بعد از مرگ پدر و مادرش او را بزرگ کرد. عاشق سمر شده‌است. در حال تغییر رابطه از سمر به نهال بود. او در آخر سریال توسط خانواده خود طرد شد.
عدنان ضیاگیل عدنان ضیاگیل Adnan Ziyagil سلجوق یونتم او یکی از ثروتمندترین مردان استانبول است و با سمر که از او کم سن‌تر بود ازدواج کرد.
فیروزه یوره اوغلو فردوس یوره اوغلو Firdevs Yöreoğlu نباهت چهره همسر مالک بیک و مادر سمر و بیسان. در کارهای دخترانش و عدنان دخالت می‌کند. با رابطهٔ سمر و مهند مخالفت می‌کرد و اصرار داشت مهند با نهال ازدواج کند.
مادمازل لمیس دنیز دکورتون (Deniz DeCourton (Matmazel زرین تکیندر سرپرست مراد و نهال. پدرش اهل فرانسه و مادرش اهل ترکیه است. عدنان را پیش از سمر دوست داشت.
نهال ضیاگیل نهال ضیاگیل Nihal Ziyagil هازل کایا دختر بزرگ عدنان بیک. در ابتدای سریال ۱۷ ساله بود و درآخر سریال ۲۰ ساله. عشقش به بهلول از زمان آمدن فیروزه خانم افزایش پیدا کرد.
مراد ضیاگیل بلند ضیاگیل Bülent Ziyagil باتوهان الکارزچی پسر کوچک عدنان بیک. پسری که علایقش را مانند بهلول می‌سازد.
بیسان یوره اوغلو اونال پیکر یوره اوغلو اونال Peyker Yöreoğlu Önal نور آیسان دختر ارشد مالک بیک و فیروزه خانم. در گذشته با بهلول رابطه داشت.
نهاد اونال نهاد اونال Nihat Önal ایلکر کیزماز پسر حلمی بیک و همسر بیسان. کارمند سابق عدنان بیک
بشیر بشیر Beşir Elçi باران آکبولوت راننده عدنان بیک. از کودکی دوست نهال بود. او شاهد خیانت سمر با بهلول بود و بیماری تنفسی گرفت. او عاشق نهال بود و به دلیل بیماری‌اش که برای درمان آن اقدامی نکرد از دنیا رفت.
شهیره شایسته Şayeste فاطمه کارانفیل خدمتکار در خانه ضیاگیل. همسر سلیمان و مادر جمیله
آقا سلیمان سلیمان افندی Süleyman Efendi رانا جبار صاحب آشپزخانه. همسر شهیره و پدر جمیله.
اروا اونال آینور اونال Aynur Önal زرین نشانجی همسر حلمی اونال و مادر نهاد اونال.
حلمی اونال حلمی اونال Hilmi Önal رجب آکتوغ تاجر اهل استانبول، همسر اروی و پدر نهاد. دشمن فیروزه خانم و خانواده عدنان، کارهایی برای انتقام از این خانواده انجام داد.

تولید[ویرایش]

این سریال در خانه‌ای تاریخی مشرف به تنگه بسفور به تصویر کشیده شده‌است. این خانه متعلق به میلیونر معروف ترک است. موسیقی متن سریال توسط تویگار ایشیکلی آهنگساز معروف ترک تهیه شده‌است. وی کارنامه درخشانی در تولید موسیقی متن برای کارهای معروف تلویزیونی دارد.

انتقادها[ویرایش]

هیئت عالی رادیو و تلویزیون در ترکیه، این سریال را به خاطر یک صحنه حاوی رابطهٔ جنسی جریمه کرد و وزیر امور زنان و خانواده ترکیه از این سریال به خاطر داشتن صحنه‌های شهوانی انتقاد کرد.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. "AŞK-I MEMNU" 33 yıl sonra yeniden". Milliyet. 2 September 2008. Retrieved 4 July 2014.
  2. ساکچا، بولنت. «yeni makale». دریافت‌شده در ۴ ژانویه ۲۰۲۴.
  3. «Turkish minister criticizes eroticism on TV series». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ دسامبر ۲۰۱۰. دریافت‌شده در ۳ اوت ۲۰۱۰.

پیوند به بیرون[ویرایش]