عبدالستار دوشوکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

عبدالستار دوشوکی (زاده چابهار) فعال سیاسی ایرانی مقیم لندن و رئیس مرکز مطالعات بلوچستان در لندن است.

وی از مخالفین جمهوری اسلامی ایران است. او از بنیانگذاران جبهه متحد بلوچستان ایران است.

عبدالستار در چابهار، ایران متولد شد.

پیش از انقلاب[ویرایش]

دوشوکی فعالیت‌های خود را از دوران دانشجویی در سال ۱۹۷۷ آغاز کرد. در آن سال او انجمن بلوچ‌های مقیم مرکز تهران را تأسیس کرد.

بعد از انقلاب[ویرایش]

او در انقلاب ۵۷ نیز شرکت داشت اما بعد از سرکار آمدن جمهوری اسلامی و ماجرای انقلاب فرهنگی، از دانشگاه اخراج شد. او سپس به چابهار بازگشت و موقتاً به تدریس در دبیرستان و هنرستان مشغول شد و پس از سه ماه به عنوان «معلم ضد انقلاب» اخراج شد. او سپس، مثل بسیاری از سایر فعالین سیاسی، به خارج از ایران گریخت و به انگلستان مهاجرت کرد. در سال ۱۹۸۹ دکترای پزشکی خود را از دانشگاه لیدز انگلستان دریافت کرد. وی فوق لیسانس مدیریت خود را از دانشکده مدیریت دانشگاه شهر لندن در سال ۱۹۹۱ دریافت نمود.

در سال ۲۰۰۳ جبهه متحد بلوچستان ایران را بنیان گذاشت. او به همراه این جبهه در «کنگره ملیت‌های ایران فدرال» شرکت کردو از بنیانگذاران این کنگره بود اما بعدها اختلافات باعث جدایی او و گروهش شد. دوشوکی یک فعال سیاسی شناخته شده در طیف اپوزیسیون و مسائل حقوق بشری است و به عنوان تحلیلگر مسائل سیاسی ایران، خاور میانه، پاکستان و اقوام ایرانی و به‌ویژه موضوعات مربوط به استان سیستان و بلوچستان در رسانه‌های مختلفی از جمله بی‌بی‌سی، صدای آمریکا، رادیو فردا، العربیه، الشرق الأوسط و رادیو فرانسه ظاهر شده و مقالات وی در سایت‌های مختلف منتشر می‌شوند. بر خلاف تبلیغات سوء مقامات و رسانه‌های جمهوری اسلامی، دوشوکی در چارچوب تمامیت ارضی ایران و نفی کامل هر نوع خشونت و افراطی‌گری مذهبی و تضاد قومی فعالیت می‌کند.

منابع[ویرایش]