طوطی برزیلی سوین درین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
طوطی برزیلی سوین درین
Stavenn Agapornis swindernianus 00.jpg
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: Chordata
رده: Aves
راسته: طوطی‌سانان
تیره: طوطی
سرده: طوطی عشق
Species: A. swindernianus
نام علمی
Agapornis swindernianus
(Kuhl, 1820)
Swindernmap.gif
Range map

طوطی برزیلی سوین درین[ویرایش]

نام دیگر آن «طوطی برزیلی سیاه طوقی» و«طوطی برزیلی لبیریایی» است و نام علمی آن Agapornis swindernianus است واین گونه در سال ۱۸۲۰م توسط طبیعی دان آلمانی «هنریک کهل» شناسایی گردید. این گونه سه زیر گونه به نامهای علمی A.s.emini و A.s.swindernianus و A.s.zenkeri است. گونه اصلی و زیر گونه‌های آن را معمولاً از آفریقا به قاره اروپا و سایر قاره‌ها تجارت می‌کنند. خاستگاه آنان کشور کامرون و کشور لیبریا و شرق زئیز است و پرورش آنان در سایر مناطق جهان کار دشواری است زیرا که محل زندگی طبیعی آنان جنگل‌های استوایی پر باران است و صید آنان و انتقال آن‌ها به سایر کشورها کار دشواری است، چرا که معمولاً مدتی پس از صید، در اسارت تلف می‌شوند.

گونه اصلی این طوطی A.s.swindernianus نامیده می‌شود و خاستگاه آن کشور لیبریا است. در این گونه پرنده نر و ماده به یکدیگر شبیه هستند. رنگ پرهای بدن آن‌ها سبز است که این رنگ در منطقه گونه روشن تر می‌شود. در منطقه گردن طوقی به رنگ سیاه و زرد دیده می‌شود که در پس سر به رنگ سبز در می‌آید. طول بدن پرنده ۱۳ سانتی متر است.

زیرگونه دیگر این پرنده به نام «کامرونی» معروف است و نام علمی آن A.s.zenkeri است و خاستگاه آن کشور کامرون در آفریقا است که از لحاظ جثه کمی بزرگ تر از گونه اصلی است.

زیر گونه دیگر این پرنده که نام علمی آن A.s.emini است شبیه گونه اصلی بوده و رنگ طوق گردن آن روشن تر بوده و منقار آن کج تر می‌باشد. این گونه در منطقه غربی وسط آفریقا زندگی می‌کند.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. پرورش، نگهداری وبیماری‌های طوطی برزیلی، تالیف: دکتر احسان مقدس، انتشارات نیلوبرگ، تهران مرداد۱۳۸۹، شابک ۲-۶-۹۰۴۹۴-۶۰۰-۹۷۸

جستارهای وابسته[ویرایش]

طوطی برزیلی