شبام

مختصات: ۱۵°۵۵′ شمالی ۴۸°۳۷′ شرقی / ۱۵٫۹۱۷°شمالی ۴۸٫۶۱۷°شرقی / 15.917; 48.617
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شبام
میراث جهانی یونسکو
شبام، شهر آسمان خراش‌ها
مکانیمن یمن
معیار ثبتفرهنگی: iii, iv, vi
شمارهٔ ثبت۱۹۲
تاریخ ثبت۱۹۸۲

شبام (شیبام هم نوشته شده) شهری تاریخی در استان حضرموت در کشور یمن که به آن «شیکاگوی صحرا» هم می‌گویند.

شبام ۷۰۰۰ نفر جمعیت دارد و زمانی پایتخت پادشاهی حَضرَموت بود.

نام این شهر افسانه‌ای با قدمت هزارها سال که ساختمانهایش به قدری بلند است که سر بر ابرها می‌ساید در کتیبه‌های مختلف دوران گذشته آمده‌است. روایت است که مردمان «شبوه» این شهر افسانه‌ای را بنیادگذاری کرده‌اند و بعد از مدتی استقرار در آن، شبام را ترک نموده و به حضرموت رفته‌اند.

نامگذاری[ویرایش]

روایت است که پادشاه «شبام بن حضرموت بن سبا الأصغر» این شهر را بنا نهاده‌است، بنابراین شهر را «شبام» نامگذاری شده‌است. شهر افسانه‌ای شبام بطرز بسیار قدیم و زیبا ساخته شده‌است، خیابانهای باریک و کوچه‌پس‌کوچه‌های تنگ و تاریک آن جلوه و رونق زیبای دیگری به این شهر تاریخی داده‌است. اما موقع و ساخت ساختمانهایش و طرز بنای آن شبیه به دژی محکم است که برای محافظت وحمایت از منطقه بوده‌است.

پیشینه تاریخی[ویرایش]

چنان‌که «الهمدانی» می‌نویسد: شهر شبام در حدود ۵٠۰۰ سال تاریخ دارد، وساختمانهای آن سر برابرها می‌ساید، وارتفاع آن‌ها از ۷ طبقه تا ۱۶ طبقه می‌رسد؛ ولی روایت دیگری نیز از ساکنین این شهر شنیدیم که به قول آن‌ها از پدران واجداد خود به ارث برده‌اند، و از زمان‌های بسیار دور بین مردم واگفت می‌شود که تاریخ «شبام» به دوره قبل از اسلام می‌گردد، و مردم شهر «شبوه» بعد از منهدم شدن این شهر به سبب جنگ‌های داخلی بین ملوک یمن به این منطقه آمده اند وشهر «شبام» را بنیادگذاری کرده‌اند، که در در آغاز نام شهر را شباة گذاشته‌اند که با مرور زمان حرف (ة) به حرف (میم) تبدیل یافته‌است.

آل کنده و شبام[ویرایش]

شهر «شبام» در بسیاری از جنگ‌های قبیله «آل کِندَه» در حضرموت وقبائل متخاصم آن‌ها که در بعضی زدوخوردهای قبیله‌ای که در اوقات مختلف رخ می‌داده‌است آسیب زیادی دیده‌است وبسیاری از ساختمان‌ها و مساجد تاریخی این شهر زیبا در اثر این جنگ‌های پی در پی ویران گردیده‌است. مردم یمن امروز با افتخار از نام «شبام» یاد می‌کنند، و از اجدادشان که چنین شهری با ساختمان‌های زیبای ساخته‌اند و این آثار برجسته از خود برجای گذاشته‌اند، با فخر یاد می‌کنند. در عصر حاضر لقب‌های مختلفی به این شهر افسانه‌ای داده‌اند مانند «منهتن خاور میانه» و «شیکاگوی صحرا».

شبام حضرموت یکی از قدیمی‌ترین شهرهای یمن است که آثار باستانی بسیاری در آن وجود دارد، اخیراً در سال ۱۹۸۴ میلادی سازمان «یونسکو» برای حفاظت از این منطقه تاریخی و از آثار باستانی موجود از قبیل قلعه‌ها وساختمانهای ممیز این شهر زیبا و برای بازسازی وتعمیر ساختمان‌ها و مساجد تاریخی شبام اقدام کرده‌اند.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

سرچشمه‌ها[ویرایش]

  • المقحفی، ابراهیم، احمد، (مُعجَم المُدُن وَالقَبائِل الیَمَنِیَة) ، منشورات دارالحکمة، صنعاء، چاپ وانتشار سال ۱۹۸۵ میلادی به (عربی).
  • دکتر: شامی، یحیی، (موسوعة المدن العربیة والاسلامیة) ، دارالفکر العربی، بیروت، چاپ ر سال ۱۹۹۳ میلادی به (عربی).
  • الحموی، یاقوت، ابوعبدالله، (معجم البلدان) ، دارالکتب العلمیة، بیروت، لبنان، جلد سوم، چاپ سال ۱۹۹۰ مبلادی به (عربی).