سوربوتان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سوربوتان نام تجاری یک پلیمر اورتان ویسکوالاستیک مصنوعی است که به عنوان کمک فنر و میراگر ارتعاش استفاده می شود. این محصول توسط سوربوتان اینک(Sorbothane Inc)مستقر در کنت اوهایو تولید شده است.

تاریخچه[ویرایش]

سوربوتان در سال 1982 توسط دکتر موریس هیلز [۱] مخترع انگلیسی اختراع و ثبت شد. با مخلوط کردن پلیول و ایزوسیانات تهیه شد . تحقیقات او در مورد خصوصیات اتلاف انرژی بافت نرم انسان ، ساختاری کاملاً شبیه به شبکه پلیمری نفوذی را فاش کرد. این منجر به سنتز اولین شبکه تجاری نفوذ همزمان تجاری شد که اکنون سوربوتان نامیده می شود. [۲] دکتر هیلز در حق ثبت اختراع خود نوشت: "پلیمر جامد حاصل ، مانند نیمه مایع رفتار می کند ، به راحتی توسط یک نیروی اعمال شده تغییر شکل داده و بازیابی آن کند می شود ، اگرچه در صورت عدم وجود چنین نیرویی شکل و حجم مشخصی به خود می گیرد". در سال 1976 ، وی درمورد اختراع خود با شرکت توسعه تحقیقات ملی (NRDC) تماس گرفت. NRDC تقریباً 10 هزار پوند برای کمک به او در بهبود و ثبت اختراع پلیمر هزینه کرد. صنایع BTR مجوز فروش آنها را از NRDC دریافت کرده است.

خواص[ویرایش]

این ماده ترکیبی از برخی از خواص لاستیک ، سیلیکون و سایر پلیمرهای الاستیک است . در نظر گرفته شده است که این ماده یک ماده خوب میراگر ویبره ، عایق صوتی و بسیار با دوام است. مقدار زیادی غیرمعمول انرژی از جسمی که به سوربوتان ریخته می شود ، جذب می شود. کیفیت و احساس میرایی سوربوتان به گوشت تشبیه شده است.

سوربوتان ماده ای ویسکو الاستیک است ، به این معنی که دارای دو خاصیت مایعات (محلول های چسبناک ) و جامدات ( مواد الاستیک ) است که با مدت زمان آرامش دو ثانیه است. [۳] از آنجا که رفتار الاستیک ویسکویی در کاربردهای شوک و لرزش مطلوب است ، بسیاری از مواد ادعا می کنند که ویسکوالاستیک هستند. با این حال ، بسیاری از این مواد فقط دارای خواص ویسکوالاستیک هستند.[نیازمند منبع] [ نیاز به منبع ] مواد مشابه شامل polynorbornene ، نئون و استرو سرب است.

کاربردها[ویرایش]

سوربوتان کاربردهای صنعتی بسیاری دارد ، از محافظ صوتی گرفته تا پایه های ماشین. با بسته بندی در اطراف هارد دیسک و سایر اجزای چرخنده پر سر و صدا ، برای ساکت کردن رایانه های شخصی استفاده می شود. سوربوتان انتقال ارتعاشات حاصل از سخت افزار ارتعاشی را کاهش می دهد. علاوه بر این ، سوربوتان توسط ناسا برای جداسازی ارتعاشات ، در بنای یادبود نیروی هوایی و انتقال زنگ آزادی استفاده شده است . در حال حاضر از آن با کفی و پاشنه پا استفاده می شود تا اثرات آن را در هنگام فعالیت های ورزشی مانند فوتبال ، کریکت و راگبی جذب کند . همچنین در لنت های عقب انداز اسلحه استفاده می شود.

پیوست‌ها[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. https://news.google.com/patents?id=qoQzAAAAEBAJ&zoom=4&pg=PA1#v=onepage&q=&f=false
  2. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۴ ژانویه ۲۰۱۰. دریافت‌شده در ۲۳ نوامبر ۲۰۲۰.
  3. Cinats, J; Reid, DC; Haddow, JB. "A biomechanical evaluation of sorbothane". Clin Orthop Relat Res (222): 281–8. PMID 3621732.