سه‌گنبدان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سه گنبدان)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

به بناها و مکان‌هایی در ایران که حالت سه گنبد را داشته باشند سه گنبدان گویند. در ایران چندین مکان با وجه تسمیه سه گنبدان وجود دارد. مهمترین سه گنبدان در ساری است و قبر فریدون شاه اساطیری ایران و سه فرزند او سلم تور و ایرج می‌باشد

سه گنبدان کرمان[ویرایش]

گنبد مشتاقیه که به سه گنبدان نیز شهرت دارد، از آثار دوران قاجار در شهر کرمان است.

سه گنبدان فارس[ویرایش]

استخر، قلعه شکسته، اشکنون (اشکنوان) سه کوه مجاور یکدیگرند نزدیک استخر (فارس) و از هرجای جلگه مرودشت و ابرج و رامجرد آن‌ها را می‌توان دید.

بیتی از شاهنامه

بسه گنبدان ستخر گریننشستگه شاه ایران زمین

سه گنبدان کهگیلویه[ویرایش]

مجموعه سه گنبدان مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان کهگیلویه، روستاه بوای علیا واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۳۵۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.[۱]

سه گنبدان کرج[ویرایش]

مربوط به امامزاده زید و رحمان است. این امامزادگان از نوادگان امام جعفر صادق (ع) به‌شمار می‌روند. بقعه آنان که به سه گنبدان نیز شهرت دارد، در جنوب غربی روستای پلنگ آباد ( بخش رحمانیه ) در 24 کیلومتری شرق اشتهارد ،در کنار جاده کرج _اشتهارد واقع گردیده است. بنای بقعه مرکب از سر در ورودی و ساختمان اصلی است. بنای امامزاده متعلق به قرون 7 و 8 هجری است که از نظر معماری دارای وی‍ژگی خاصی بوده، و یکی از بناهای شاخص مذهبی در منطقه محسوب می‌شود. این بنا دارای سه گنبدخانه و متعلق به سه دوره تاریخی است، بطوری‌که گنبد شرقی متعلق به دوره ایلخانی، گنبد غربی متعلق به دوره تیموری و گنبد شمالی در زمان صفویه به بنا الحاق شده‌است. بقعه زید و رحمان به شماره 755 در فهرست آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده‌است.

پانویس[ویرایش]

  1. «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر». سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ آوریل ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲۰۱۱-۰۵-۱۹.

منبع[ویرایش]