شرکت سهامی خاص

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سهامی خاص)
صفحهٔ تغییرمسیر
پرش به: ناوبری، جستجو

تغییرمسیر به:

شرکت سهامی خاص (به انگلیسی: Privately held company) نوعی شرکت سهامی است که سهام آن قابل داد و ستد در بورس اوراق بهادار نیست ولی توسط مردم به راحتی قابل معامله است. هنگام تشکیل چنین شرکتی باید تمام سرمایه آن در موقع تأسیس توسط مؤسسان تأمین و ۳۵ در صد از سرمایه در بانک سپرده‌گذاری شده باشد.

در شرکت‌های سهامی خاص، همانند شرکت با مسئولیت محدود و بر خلاف شرکت تضامنی، مسئولیت هر یک از سهامداران در مورد بدهی‌های شرکت محدود به مبلغ سرمایه‌گذاری شده در شرکت است و در صورت عدم کفایت مجبور نیستند اموال شخصی خود را در این راه مصرف نمایند. به عبارت دیگر مسئولیت صاحبان سهام هر شرکت تنها محدود به مبلغ اسمی سهام آن است.

در ایران تفاوت شرکت‌های سهامی خاص با شرکت با مسئولیت محدود این است که شرکت با حداقل سه نفر سهامدار قابل تشکیل است و سهام نیز بدون نیاز به ثبت در دفتر اسناد رسمی قابل نقل و انتقال هستند و در شرکت مسئولیت محدود سرمایه به صورت اعلامی می‌باشد و هر چقدر که اعلام شود احتیاجی به واریز به حساب شرکت ندارد ولی در شرکت سهامی خاص الزاماً ۳۵٪ مبلغ اعلامی می‌بایست به صورت نقد به حساب شرکت واریز گردد و ۶۵٪ در تعهد مابقی ظرف ۵ سال تادیه گردد.

ویژگی‌های شرکت‌های سهامی خاص[ویرایش]

  1. یکی از ویژگی‌هایی که تأسیس شرکت سهامی خاص را راحت می‌کند، حداقل سرمایهٔ مورد نیاز برای ثبت است که تنها به ۱ میلیون ریال احتیاج است. همچنین تشریفات تأسیس این‌گونه از شرکت‌ها بسیار کمتر از شرکتی مثل شرکت سهامی عام است. همین مورد باعث شده بسیاری از افراد مخصوصاً استارت آپ‌ها این نوع از شرکت‌ها را برای ثبت و قانونی شدن به کار ببرند.
  2. اصولاً شرکت‌های سهامی چه از نوع عام و چه از نوع خاص در قانون شرکت‌های بازرگانی به‌شمار می‌روند، حتی اگر موضوع فعالیت‌های آن بازرگانی نباشد.[۱]
  3. تنها شرکت‌هایی سهامی خاص به‌شمار می‌روند که نام سهامی خاص در اول اسم آن‌ها بیاید. در غیر اینصورت قانون آن‌ها را سهامی خاص به‌شمار نمی‌آورد.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

  1. «ثبت شرکت سهامی خاص». 
  2. «قانون تجارت/ قانون شرکت‌های سهامی خاص». اتاق بازرگانی تهران.