ستبردمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ستبردمان
Dasyurus viverrinus.jpg
کوئول شرقی
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
فرورده: کیسه‌داران
راسته: ستبردم‌سانان
تیره: Dasyuridae
گولدفاس، ۱۸۲۰

ستبردمان تیره‌ای از ستبردم‌سانان ساکن استرالیا و گینه نو است که شامل ۶۱ گونه تقسیم‌شده به ۱۵ سرده است. بیشتر آن‌ها کوچک و همانند موش هستند و از این رو نام موش‌های کیسه‌دار به آن‌ها داده شده‌است، ولی این گروه شامل جانورانی در اندازه گربه همچون کوئول‌ها و شیطان تاسمانی نیز می شود. آن‌ها در گستره وسیعی از زیستگاه‌ها، از جمله علفزارها و جنگل‌ها و کوه‌ها، پیدا می‌شوند و بعضیشان درخت‌زی هستند و بعضی دیگر نیمه آبزی.

توصیف ظاهری[ویرایش]

اندازه بدن ستبردمان به نسبت کوچک تا متوسط است. سرده کیسه‌موش‌ها دربرگیرنده کوچک‌جثه‌ترین کیسه‌داران جهان است که طولی تنها ۹۵ میلی‌متر دارند و وزنی که به تنها ۵ گرم می‌رسد. بزرگترین عضو این تیره شیطان تاسمانی است که بیش از ۱۰ کیلوگرم وزن دارد. دم یک ستبردم بلند، پشمالو، و نامرتجع است. پاهای جلویی آنان ۵ انگشت دارند که بلندترین انگشت آن‌ها شماره سوم است. انگشتان ۲ تا ۵ پاهای عقبی که برای راه رفتن و بالا رفتن از درخت نیاز هستد به خوبی فرگشتیده‌اند.[۱]

ستبردم‌های ماده دارای ۱۲–۲ پستان در کیسه خود هستند ولی این عدد برای اغلب ستبردم‌ها میان ۶ تا ۸ است. الگوی اصلی دندانی ستبردم‌ها همانند دوزهدانیان است. دندان‌های پیش کوچک، شاخدار، و همچون تیغه هستند. دندان‌های نیش نیز به خوبی شکل گرفته‌اند و سر برندهٔ تیزی دارند. این دندان‌ها برای خوردن حشرات و گوشت بهینه شده‌اند. فرمول دندانی این جانوران ۴٫۱٫۲-۳٫۴۳٫۱٫۲-۳٫۴ است.[۲]

رده‌بندی[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Groves, C. (2005). Wilson، D. E. ; Reeder، D. M., ed. Mammal Species of the World. Baltimore: Johns Hopkins University Press. p. ۲۳-۲۷. ISBN 0-801-88221-4.
  • Nowak, Ronald M. (2005). Walker's Marsupials of the World. Baltimore: Johns Hopkins University Press. ISBN 0-8018-8222-2.