سازمان غذا و دارو ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سازمان غذا و دارو جمهوری اسلامی ایران
Food And Drug Administration of The Islamic Republic of Iran logo.png
اطلاعات کلی سازمان
بنیادگذاری ۱۵ اسفند ۱۳۸۹
سازمان پیش معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت
بودجهٔ سالانه ۶۳٫۷ میلیارد تومان (سال ۱۳۹۴)[۱]
عالی‌ترین مقام سازمان رسول دیناروند، معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو
سازمان بالادست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
وبگاه
www.fda.gov.ir

سازمان غذا و دارو ایران در ۱۵ اسفند ۱۳۸۹ در شورای عالی اداری تصویب و تشکیل شد.[۲] مسئولیت این سازمان بر عهدهٔ معاون غذا و داروی وزارت بهداشت می‌باشد.[۳]

شیوه‌های حمایت از سلامت مردم در مواجهه با فراورده‌های آرایشی و بهداشتی و نیز مواد غذایی فرایند شده و راهکارهای کاهش انگیزه‌های قاچاق،[۴] و جلوگیری از قاچاق با پیگرد جعل آرم وزارت بهداشت روی لوازم بهداشتی و آرایشی، از سوی سازمان غذا و دارو مورد بررسی قرار دارد[۵] و نظارت و کنترل وضعیت با کمک مجامع صنفی و ارگان‌های ذی‌ربط ازجملهٔ اقدامات سازمان غذا و داروی ایران می‌باشد.[۶]

وظایف[ویرایش]

بر اساس مصوبه شورای عالی اداری، وظائف این سازمان عبارتند از:[۷]

 • تدوین و ارایه سیاست‌ها، برنامه‌ها و خط‌مشی‌های دارویی، غذایی، آشامیدنی، آرایشی، بهداشتی، بیولوژیک، شیر خشک، تجهیزات، اقلام و ملزومات پزشکی مصرفی و غیرمصرفی و اقلام بسته‌بندی و اسباب‌بازی.
 • تعیین، تدوین و اعلام ضوابط، ویژگی‌ها و مقررات مربوط به واردات، صادرات، تهیه، تولید، انبارش، حمل و نقل، توزیع، عرضه و انهدام مواد، محصولات و فراورده‌های یادشده.
 • تعیین، تدوین و اعلام ضوابط و ویژگی‌های مربوط به ارزیابی و کنترل بر برنامه‌ها و خدمات واحدهای دارویی، غذایی، آشامیدنی، آرایشی، بهداشتی، ملزومات و تجهیزات پزشکی و اقلام بسته‌بندی و اسباب‌بازی.
 • صدور، تمدید و لغو موقت و دائم پروانه مؤسسات تولیدی، وارداتی، نگهداری، حمل و نقل، عرضه و توزیع دارویی، تولیدی مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی، بهداشتی، تجهیزات و ملزومات پزشکی مصرفی و غیرمصرفی.
 • صدور پروانه‌ها و مجوزهای‌بهداشتی ساخت و ورود مواد، فراورده‌ها و اقلام یادشده.
 • تعیین شرایط صدور، تمدید، لغو موقت و دائم مجوزها و پروانه‌های آزمایشگاه‌های کنترل غذا و دارو.
 • تعیین مبانی خدمات دارویی و آزمایشگاهی و تعیین تعرفه‌های دولتی و خصوصی مربوطه.
 • احیا مصرف داروهای گیاهی و گسترش استفاده از آن.
 • تهیه، خرید و تأمین دارو، شیرخشک، تجهیزات و اقلام پزشکی در جهت تأمین و تحویل اقلام ضروری بازار از طریق منابع داخلی و خارجی.
 • سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و اجرای تحقیقات مرتبط با کنترل، آزمایش و ارتقای کیفیت اقلام موضوع این مصوبه.

سازمان غذا و دارو با همکاری پلیس نیروی انتظامی، اصناف مرتبط و گمرکات ایران کنترل و جلوگیری از تقلب و قاچاق در لوازم آرایشی و بهداشتی، تجهیزات پزشکی و داروها را به‌انجام می‌رسانند.[۸][۹][۱۰][۱۱][۱۲]

زیر مجموعه‌ها[ویرایش]

اداره مواد غذایی، آشامیدنی، آرایش و بهداشتی[ویرایش]

وظیفه اصلی این اداره نظارت بر تولید، کنترل، صدور مجوزهای بهداشتی محصولات غذایی و آشامیدنی، آرایش و بهداشتی تولید داخل و وارداتی به‌منظور اطمینان از کیفیت و ایمنی و سلامت محصول مطابق با معیارهای ملی مصوب و ضوابط جاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد.[۱۳]

معاونین ریاست و سرپرستان بخش‌ها[ویرایش]

 • رسول دیناروند، معاون وزیر بهداشت ایران و ریاست سازمان[۱۴]
 • هدایت حسینی، مدیرکل غذا (مدیرکل نظارت و ارزیابی فراورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی)[۱۴][۱۵][۱۶]
 • نقی شهابی مجد، معاون پشتیبانی (معاون پشتیبانی سایت و مدیریت منابع)[۱۴][۱۷]
 • مهدی پیر صالحی، مدیرکل دارو (مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر)[۱۴][۱۸]

منابع[ویرایش]

 1. جیب وزارت بهداشت در بودجه سال ۱۳۹۴ پر پول شده است؟/ افزایش دوبرابری بودجه سازمان غذا و دارو خبرآنلاین
 2. سازمان غذا و دارو تشکیل شد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 3. «همشهری آنلاین/نسخه چاپی:لوازم آرایشی هم برچسب می‌خواهد، هم پلمب!». hamshahrionline. ۲۰۱۰-۱۱-۲۳. بازبینی‌شده در ۲۰۱۴-۱۰-۲۶. 
 4. «صدور مجوز واردات روغن دوباره به سازمان غذا و دارو بازگشت». خبرگزاری کار ایران - ایلنا. ۲۰۱۴-۱۰-۲۶. بازبینی‌شده در ۲۰۱۴-۱۰-۲۶. 
 5. «لوازم بهداشتی و آرایشی دارای برچسب اصالت می‌شوند». پایگاه اطلاع‌رسانی دولت. بازبینی‌شده در ۲۰۱۴-۱۰-۲۶. 
 6. «پایگاه اطلاع‌رسانی دولت - لوازم بهداشتی و آرایشی دارای برچسب اصالت می‌شوند». dolat.ir. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۱۱-۰۴. 
 7. مصوبه شورای عالی اداری درخصوص ایجاد سازمان غذا و دارو مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی
 8. «ایرنا - کشف 100 میلیون ریال تجهیزات پزشکی قاچاق در فرودگاه تبریز». خبرگزاری جمهوری اسلامی. ۲۰۱۵-۱۱-۱۹. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۱۱-۱۹. 
 9. «کشف 100 میلیون ریال کالای تجهیزات پزشکی قاچاق در فرودگاه تبریز». خبرگزاری باشگاه خبرنگاران | آخرین اخبار ایران و جهان. ۲۰۱۵-۱۱-۱۹. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۱۱-۱۹. 
 10. «کشف 100 میلیون ریال تجهیزات پزشکی قاچاق در فرودگاه تبریز». پایگاه خبری تحلیلی نصر نیوز. ۲۰۱۵-۱۱-۱۸. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۱۱-۱۹. 
 11. جهان، موسسه فرهنگی و خبری مرور وقایع. «خبرگزاری موج :: کشف محموله بزرگ قاچاق تجهیزات پزشکی به ارزش 2 میلیارد ریال». خبرگزاری موج. ۲۰۱۵-۱۱-۰۱. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۱۱-۱۹. 
 12. «لوازم بهداشتی و آرایشی دارای برچسب اصالت می‌شوند». پایگاه اطلاع‌رسانی دولت. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۱۱-۱۹. 
 13. «اداره غذایی و آشامیدنی». سازمان غذا و دارو. ۲۰۱۴-۰۵-۲۶. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۰۴-۰۸. 
 14. ۱۴٫۰ ۱۴٫۱ ۱۴٫۲ ۱۴٫۳ «مدیران دارو، غذا و معاون پشتیبانی سازمان غذا و دارو منصوب شدند». ایسنا. ۲۰۱۵-۱۱-۱۸. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۱۱-۱۸. 
 15. «اهدای نشان ایمنی و سلامت به 20 محصول در روز جهانی غذا». خبرگزاری باشگاه خبرنگاران | آخرین اخبار ایران و جهان. ۲۰۱۵-۱۱-۱۸. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۱۱-۱۸. 
 16. «مدیر کل نظارت و ارزیابی فراورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو: سالم سازی مواد غذایی در دستور کار صنایع غذایی است». انجمن صنفی کارفرمایی صنعت آبلیمو ایران. ۲۰۱۵-۱۱-۱۸. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۱۱-۱۸. 
 17. «اخبار> رئیس سازمان غذا و دارو طی حکمی آقای دکتر نقی شهابی مجد را بعنوان معاون پشتیبانی و مدیریت منابع این سازمان منصوب کرد.». سازمان غذا و دارو. ۲۰۱۳-۰۹-۱۸. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۱۱-۱۸. 
 18. «نسخه چاپی». خبرگزاری دانا. ۲۰۱۴-۰۵-۲۱. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۱۱-۱۸. 

پیوند به بیرون[ویرایش]