زمین‌لرزه ۲۰۰۵ کشمیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زمین‌لرزه کشمیر
زمین‌لرزه ۲۰۰۵ کشمیر در Pakistan قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۲۰۰۵ کشمیر
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ پاکستان
تاریخ۱۶ مهر ۱۳۸۴
زمان رخداد ۳:۵۰:۴۰ به یوتی‌سی
بزرگی ۷٫۶ در مقیاس Mw
ژرفا ۱۹٫۱ کیلومتر
رومرکز مختصات: ۳۴°۲۸′شمالی ۷۳°۳۵′شرقی / ۳۴٫۴۶°شمالی ۷۳٫۵۸°شرقی / 34.46; 73.58
گونه معکوس
مناطق آسیب پاکستان
تلفات کشته‌های لرزش نزدیک به ۸۷۳۵۱ نفر
رانش زمین آری

زمین‌لرزه کشمیر در تاریخ ۰۲۰۰۵-۱۰-۰۸ ۸ اکتبر ۲۰۰۵ میلادی، برابر با ‎۱۶ مهر ۱۳۸۴، ساعت ۳:۵۰:۴۰ به زمان یوتی‌سی در پاکستان ، منطقه کشمیر رخ داد. ژرفای این زلزله ۱۹٫۱ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۷٫۶ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز شنبه، ساعت ۸ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی +۵ بوده‌است .

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۳۴°۳۲′۲۰″شمالی ۷۳°۳۵′۱۷″شرقی / ۳۴٫۵۳۹°شمالی ۷۳٫۵۸۸°شرقی / 34.539; 73.588 و ژرفای آنرا در ۲۶ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه‌شدهٔ مختلف ۷٫۶ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.همه‌ی روستاها و ۸۰ درصد Uri و دستکم ۳۲۳۳۵ ساختمان در زمین‌لرزه خراب شده‌است.رانش زمین در آن بوجود آمده‌است.روانگرایی در این زمین‌لرزه ایجاد شده‌است.

پروژهٔ «تانسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آنرا (°۳۳۴، °۴۰، °۱۲۳) یا (°۱۱۴، °۵۷، °۶۵) و نوع گسل را [۳]«معکوس» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۸۷۳۵۱ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۷۵۲۶۶ نفر برآورده شده‌است.بی‌خانمان شدگان نیز ۲۸۰۰۰۰۰ نفر اعلام شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. reverse-slip

منابع[ویرایش]