زمین‌لرزه ۲۰۰۱ گجرات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
زمین‌لرزه گجرات
زمین‌لرزه ۲۰۰۱ گجرات در India قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۲۰۰۱ گجرات
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ هند
تاریخ۷ بهمن ۱۳۷۹
زمان رخداد ۳:۱۶:۴۰ به یوتی‌سی
بزرگی ۷٫۶ در مقیاس Mw
ژرفا ۱۶ کیلومتر
رومرکز مختصات: ۲۳°۲۴′شمالی ۷۰°۱۷′شرقی / ۲۳.۴°شمالی ۷۰.۲۸°شرقی / 23.4; 70.28
گونه معکوس
مناطق آسیب هند
تلفات کشته‌های لرزش نزدیک به ۲۰۰۲۳ نفر

زمین‌لرزه گجرات در تاریخ ۰۲۰۰۱-۰۱-۲۶ ۲۶ ژانویه ۲۰۰۱ میلادی، برابر با ‎۷ بهمن ۱۳۷۹، ساعت ۳:۱۶:۴۰ به زمان یوتی‌سی در هند ، منطقه گجرات رخ داد. ژرفای این زلزله ۱۶ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۷٫۶ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز جمعه، ساعت ۸٫۵ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی +۵٫۵ بوده‌است .

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۲۳°۲۵′۰۸″شمالی ۷۰°۱۳′۵۵″شرقی / ۲۳.۴۱۹°شمالی ۷۰.۲۳۲°شرقی / 23.419; 70.232 و ژرفای آنرا در ۱۶ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه‌شدهٔ مختلف ۷٫۷ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.نزدیک به ۳۳۹۰۰۰ ساختمان در زمین‌لرزه خراب شده‌است.

پروژهٔ «تانسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آنرا (°۲۹۸، °۳۹، °۱۳۶) یا (°۶۶، °۶۴، °۶۰) و نوع گسل را [۳]«معکوس» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۲۰۰۲۳ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۱۶۶۸۳۶ نفر برآورده شده‌است.بی‌خانمان شدگان نیز ۱۷۹۰۰۰۰ نفر اعلام شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. reverse-slip

منابع[ویرایش]