زمین‌لرزه ۲۰۰۱ السالوادور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
زمین‌لرزه السالوادور
زمین‌لرزه ۲۰۰۱ السالوادور در السالوادور قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۲۰۰۱ السالوادور
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ السالوادور
تاریخ۲۴ دی ۱۳۷۹
زمان رخداد۱۷:۳۳:۳۲ به یوتی‌سی
بزرگی۷٫۷ در مقیاس Mw
ژرفا۳۸ کیلومتر
رومرکزمختصات: ۱۳°۰۴′شمالی ۸۸°۴۲′غربی / ۱۳٫۰۷°شمالی ۸۸٫۷°غربی / 13.07; -88.7
گونهعادی
مناطق آسیبالسالوادور
تلفاتکشته‌های لرزش نزدیک به ۹۴۴ نفر
رانش زمینآری

زمین‌لرزه السالوادور در تاریخ ۰۲۰۰۱−۰۱−۱۳ ۱۳ ژانویه ۲۰۰۱ میلادی، برابر با ‎۲۴ دی ۱۳۷۹، ساعت ۱۷:۳۳:۳۲ به زمان یوتی‌سی در السالوادور رخ داد. ژرفای این زلزله ۳۸ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۷٫۷ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز شنبه، ساعت ۱۱ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی -۶ بوده‌است .

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۱۳°۰۲′۵۶″شمالی ۸۸°۳۹′۳۶″غربی / ۱۳٫۰۴۹°شمالی ۸۸٫۶۶°غربی / 13.049; -88.66 و ژرفای آن را در ۶۰ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگی‌های محاسبه‌شدهٔ مختلف ۷٫۷ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.۱۰۸۲۲۶ ساختمان در زمین‌لرزه خراب شده و بیش از ۱۵۰۰۰۰ ساختمان آسیب دیده‌است.رانش زمین در آن به وجود آمده‌است.

پروژهٔ «تنسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آن را (°۱۲۱، °۳۵، °۹۵-) یا (°۳۰۷، °۵۶، °۸۶-) و نوع گسل را [۳]«عادی» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۹۴۴ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۴۷۲۳ نفر برآورده شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. normal-slip

منابع[ویرایش]

  • Allen TI, Marano KD, Earle PS, Wald DJ (2009). PAGER-CAT Earthquake Catalog "PAGER-CAT: A composite earthquake catalog for calibrating global fatality models" Check |url= value (help). Seism. Res. Lett. 80 (1): 57-62.