زمین‌لرزه ۲۰۰۱ گجرات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زمین‌لرزه گجرات
زمین‌لرزه ۲۰۰۱ گجرات در India قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۲۰۰۱ گجرات
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ هند
تاریخ۷ بهمن ۱۳۷۹
زمان رخداد ۳:۱۶:۴۰ به یوتی‌سی
بزرگی ۷٫۶ در مقیاس Mw
ژرفا ۱۶ کیلومتر
رومرکز مختصات: ۲۳°۲۴′شمالی ۷۰°۱۷′شرقی / ۲۳٫۴°شمالی ۷۰٫۲۸°شرقی / 23.4; 70.28
گونه معکوس
مناطق آسیب هند
تلفات کشته‌های لرزش نزدیک به ۲۰۰۲۳ نفر

زمین‌لرزه گجرات در تاریخ ۰۲۰۰۱-۰۱-۲۶ ۲۶ ژانویه ۲۰۰۱ میلادی، برابر با ‎۷ بهمن ۱۳۷۹، ساعت ۳:۱۶:۴۰ به زمان یوتی‌سی در هند ، منطقه گجرات رخ داد. ژرفای این زلزله ۱۶ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۷٫۶ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز جمعه، ساعت ۸٫۵ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی +۵٫۵ بوده‌است .

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۲۳°۲۵′۰۸″شمالی ۷۰°۱۳′۵۵″شرقی / ۲۳٫۴۱۹°شمالی ۷۰٫۲۳۲°شرقی / 23.419; 70.232 و ژرفای آنرا در ۱۶ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه‌شدهٔ مختلف ۷٫۷ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.نزدیک به ۳۳۹۰۰۰ ساختمان در زمین‌لرزه خراب شده‌است.

پروژهٔ «تانسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آنرا (°۲۹۸، °۳۹، °۱۳۶) یا (°۶۶، °۶۴، °۶۰) و نوع گسل را [۳]«معکوس» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۲۰۰۲۳ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۱۶۶۸۳۶ نفر برآورده شده‌است.بی‌خانمان شدگان نیز ۱۷۹۰۰۰۰ نفر اعلام شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. reverse-slip

منابع[ویرایش]