زمین‌لرزه ۲۰۰۱ جنوب پرو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زمین‌لرزه جنوب پرو
زمین‌لرزه ۲۰۰۱ جنوب پرو در Peru قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۲۰۰۱ جنوب پرو
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ پرو
تاریخ۲ تیر ۱۳۸۰
زمان رخداد ۲۰:۳۳:۱۴ به یوتی‌سی
بزرگی ۸٫۴ در مقیاس Mw
ژرفا ۳۲ کیلومتر
رومرکز مختصات: ۱۶°۲۳′جنوبی ۷۳°۳۰′غربی / ۱۶٫۳۸°جنوبی ۷۳٫۵°غربی / -16.38; -73.5
گونه معکوس
مناطق آسیب پرو
تلفات کشته‌های لرزش نزدیک به ۴۸ نفر
سونامی آری
رانش زمین آری

زمین‌لرزه جنوب پرو در تاریخ ۰۲۰۰۱-۰۶-۲۳ ۲۳ ژوئن ۲۰۰۱ میلادی، برابر با ‎۲ تیر ۱۳۸۰، ساعت ۲۰:۳۳:۱۴ به زمان یوتی‌سی در پرو رخ داد. ژرفای این زلزله ۳۲ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۸٫۴ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز شنبه، ساعت ۱۵ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی -۵ بوده‌است .

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۱۶°۱۵′۵۰″جنوبی ۷۳°۳۸′۲۸″غربی / ۱۶٫۲۶۴°جنوبی ۷۳٫۶۴۱°غربی / -16.264; -73.641 و ژرفای آنرا در ۳۳ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه‌شدهٔ مختلف ۸٫۴ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.۱۷۵۸۴ ساختمان در زمین‌لرزه خراب شده‌است.رانش زمین در آن بوجود آمده‌است.سونامی نیز در این زلزله گزارش شده‌است.

پروژهٔ «تانسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آنرا (°۳۱۰، °۱۸، °۶۳) یا (°۱۵۹، °۷۴، °۹۸) و نوع گسل را [۳]«معکوس» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۴۸ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۲۶۸۷ نفر برآورده شده‌است.بی‌خانمان شدگان نیز ۱۲۴۸۶۵ نفر اعلام شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. reverse-slip

منابع[ویرایش]