زمین‌لرزه فوریه ۲۰۰۳ چین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زمین‌لرزه چین
زمین‌لرزه فوریه ۲۰۰۳ چین در China قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه فوریه ۲۰۰۳ چین
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ چین
تاریخ۵ اسفند ۱۳۸۱
زمان رخداد ۲:۰۳:۴۱ به یوتی‌سی
بزرگی ۶٫۳ در مقیاس Mw
ژرفا ۱۴ کیلومتر
رومرکز مختصات: ۳۹°۳۱′شمالی ۷۷°۱۲′شرقی / ۳۹٫۵۱°شمالی ۷۷٫۲°شرقی / 39.51; 77.2
گونه معکوس
مناطق آسیب چین
تلفات کشته‌های لرزش نزدیک به ۲۶۱ نفر

زمین‌لرزه چین در تاریخ ۰۲۰۰۳-۰۲-۲۴ ۲۴ فوریه ۲۰۰۳ میلادی، برابر با ‎۵ اسفند ۱۳۸۱، ساعت ۲:۰۳:۴۱ به زمان یوتی‌سی در چین رخ داد. ژرفای این زلزله ۱۴ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۶٫۳ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز دوشنبه، ساعت ۱۰ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی +۸ بوده‌است .

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۳۹°۳۷′شمالی ۷۷°۱۴′شرقی / ۳۹٫۶۱°شمالی ۷۷٫۲۳°شرقی / 39.61; 77.23 و ژرفای آنرا در ۱۱ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه‌شدهٔ مختلف ۶٫۳ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.۷۱۰۰۰ ساختمان در زمین‌لرزه خراب شده‌است.

پروژهٔ «تانسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آنرا (°۲۳۹، °۳۳، °۶۲) یا (°۹۲، °۶۱، °۱۰۷) و نوع گسل را [۳]«معکوس» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۲۶۱ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۴۰۰۰ نفر برآورده شده‌است.بی‌خانمان شدگان نیز ۳۰۰۰ نفر اعلام شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. reverse-slip

منابع[ویرایش]