زمین‌لرزه ۲۰۰۳ کلیما

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زمین‌لرزه کلیما
زمین‌لرزه ۲۰۰۳ کلیما در Mexico قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۲۰۰۳ کلیما
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ مکزیک
تاریخ۲ بهمن ۱۳۸۱
زمان رخداد ۲:۰۶:۳۴ به یوتی‌سی
بزرگی ۷٫۵ در مقیاس Mw
ژرفا ۲۴ کیلومتر
رومرکز مختصات: ۱۸°۵۴′شمالی ۱۰۴°۰۴′غربی / ۱۸٫۹°شمالی ۱۰۴٫۰۶°غربی / 18.9; -104.06
گونه معکوس
مناطق آسیب مکزیک
تلفات کشته‌های لرزش نزدیک به ۲۹ نفر
سونامی آری
رانش زمین آری

زمین‌لرزه کلیما در تاریخ ۰۲۰۰۳-۰۱-۲۲ ۲۲ ژانویه ۲۰۰۳ میلادی، برابر با ‎۲ بهمن ۱۳۸۱، ساعت ۲:۰۶:۳۴ به زمان یوتی‌سی در مکزیک رخ داد. ژرفای این زلزله ۲۴ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۷٫۵ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز سه‌شنبه، ساعت ۱۹ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی -۷ بوده‌است (با لحاظ تغییر ساعت تابستانی).

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۱۸°۴۶′۱۲″شمالی ۱۰۴°۰۶′۱۴″غربی / ۱۸٫۷۷°شمالی ۱۰۴٫۱۰۴°غربی / 18.77; -104.104 و ژرفای آنرا در ۲۴ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه‌شدهٔ مختلف ۷٫۶ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است. ۲۰۰۵ ساختمان در زمین‌لرزه خراب شده‌است. رانش زمین در آن بوجود آمده‌است. سونامی نیز در این زلزله گزارش شده‌است.

پروژهٔ «تانسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آنرا (°۳۰۸، °۱۲، °۱۱۰) یا (°۱۰۸، °۷۹، °۸۶) و نوع گسل را[۳]«معکوس» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۲۹ نفر بوده‌است. تعداد زخمیان ۳۰۰ نفر برآورده شده‌است. بی‌خانمان شدگان نیز ۱۰۰۰۰ نفر اعلام شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. reverse-slip

منابع[ویرایش]