زمین‌لرزه اوت ۱۹۸۵ چین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زمین‌لرزه چین
زمین‌لرزه اوت ۱۹۸۵ چین در China قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه اوت ۱۹۸۵ چین
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ چین
تاریخ۱ شهریور ۱۳۶۴
زمان رخداد ۱۲:۴۱:۵۶ به یوتی‌سی
بزرگی ۶٫۹ در مقیاس Mw
ژرفا ۲۰ کیلومتر
رومرکز مختصات: ۳۹°۲۶′۴۲″شمالی ۷۵°۱۴′۲۸″شرقی / ۳۹٫۴۴۵°شمالی ۷۵٫۲۴۱°شرقی / 39.445; 75.241
گونه معکوس
مناطق آسیب چین
تلفات کشته‌های لرزش نزدیک به ۶۷ نفر

زمین‌لرزه چین در تاریخ ۰۱۹۸۵-۰۸-۲۳ ۲۳ اوت ۱۹۸۵ میلادی، برابر با ‎۱ شهریور ۱۳۶۴، ساعت ۱۲:۴۱:۵۶ به زمان یوتی‌سی در چین رخ داد. ژرفای این زلزله ۲۰ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۶٫۹ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز جمعه، ساعت ۲۰ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی +۸ بوده‌است .

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۳۹°۲۵′۵۲″شمالی ۷۵°۱۳′۲۶″شرقی / ۳۹٫۴۳۱°شمالی ۷۵٫۲۲۴°شرقی / 39.431; 75.224 و ژرفای آنرا در ۶ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه‌شدهٔ مختلف ۷٫۵ در مقیاس MS بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.۸۵ درصد Wuqia-Shufu در زمین‌لرزه خراب شده‌است.

پروژهٔ «تانسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آنرا (°۳۱۵، °۲۹، °۱۵۹) یا (°۶۳، °۸۰، °۶۲) و نوع گسل را [۳]«معکوس» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۶۷ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۲۵۶ نفر برآورده شده‌است.بی‌خانمان شدگان نیز ۱۵۰۰۰ نفر اعلام شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. reverse-slip

منابع[ویرایش]