زمین‌لرزه ۲۰۰۳ بینگل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زمین‌لرزه بینگل
زمین‌لرزه ۲۰۰۳ بینگل در Turkey قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۲۰۰۳ بینگل
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ ترکیه
تاریخ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸۲
زمان رخداد ۰:۲۷:۰۴ به یوتی‌سی
بزرگی ۶٫۳ در مقیاس Mw
ژرفا ۱۴ کیلومتر
رومرکز مختصات: ۳۸°۵۸′شمالی ۴۰°۲۷′شرقی / ۳۸٫۹۷°شمالی ۴۰٫۴۵°شرقی / 38.97; 40.45
گونه امتدادلغز
مناطق آسیب ترکیه
تلفات کشته‌های لرزش نزدیک به ۱۷۷ نفر
رانش زمین آری

زمین‌لرزه بینگل در تاریخ ۰۲۰۰۳-۰۵-۰۱ ۱ مه ۲۰۰۳ میلادی، برابر با ‎۱۱ اردیبهشت ۱۳۸۲، ساعت ۰:۲۷:۰۴ به زمان یوتی‌سی در ترکیه ، منطقه بینگل رخ داد. ژرفای این زلزله ۱۴ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۶٫۳ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز پنج‌شنبه، ساعت ۲ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی +۲ بوده‌است (با لحاظ تغییر ساعت تابستانی).

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۳۹°۰۰′۲۵″شمالی ۴۰°۲۷′۵۰″شرقی / ۳۹٫۰۰۷°شمالی ۴۰٫۴۶۴°شرقی / 39.007; 40.464 و ژرفای آنرا در ۱۰ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه‌شدهٔ مختلف ۶٫۴ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.۷۱۸ ساختمان در زمین‌لرزه خراب شده‌است.رانش زمین در آن بوجود آمده‌است.

پروژهٔ «تانسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آنرا (°۳۳۳، °۶۷، °۱۷۱-) یا (°۲۳۹، °۸۲، °۲۴-) و نوع گسل را [۳]«امتدادلغز» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۱۷۷ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۵۲۱ نفر برآورده شده‌است.بی‌خانمان شدگان نیز ۴۵۰۰۰ نفر اعلام شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. strike-slip

منابع[ویرایش]