رینبو سیکس تام کلنسی سیج

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Tom Clancy's Rainbow Six: Siege
Tom Clancy's Rainbow Six Siege cover art.jpg
توسعه‌دهنده(ها) یوبی‌سافت مونترآل
ناشر(ها) یوبی‌سافت
کارگردان(ها) خاویر مارکویس
تهیه‌کننده(ها) سباستيان لابه
طراح(ها) دنیل دراپو
برنامه‌نویس(ها) جلال ادین ال منصوری
هنرمند(ها) پو یوئن
کنی لم
نویسنده(ها) لی کو
آهنگساز(ها) پل هسلینگر
بن فراست
'سری تام کلنسی رینبو سیکس
موتور انویل
سکو(ها) مایکروسافت ویندوز
پلی‌استیشن ۴
اکس‌باکس وان
تاریخ(های) انتشار
 • WW ۱ دسامبر، ۲۰۱۵
سبک(ها) تیراندازی تاکتیکی
حالت(ها) تک‌نفره، چندنفره

تام کلنسی رینبو سیکس سیج (به انگلیسی: Tom Clancy's Rainbow Six Siege) یک بازی ویدئویی به سبک تیراندازی تاکتیکی اول شخص بوده که در ۱ دسامبر ۲۰۱۵ توسط کمپانی یوبی‌سافت مونترآل برای مایکروسافت ویندوز، پلی‌استیشن ۴ و ایکس‌باکس وان عرضه شد.

روند بازی[ویرایش]

بازی تأکید زیادی بر تخریب محیط و همکاری بین اعضای گروه دارد. در هر بازی بین دو تا ده بازیکن در دو گروه آبی و نارنجی می‌توانند حضور داشته باشند که این دو گروه در هر دور به تناوب در دو نقش حمله و دفاع قرار می‌گیرند. در هر دو گروه مدافعان و مهاجمان شخصیت‌هایی از گروه‌های ضد تروریستی وجود دارند که قابلیت‌های هر کدام از این افراد منحصر به خود آن شخصیت‌ها می‌باشند. این ویژگی باعث می‌شود تا هر فرد با انتخاب یکی از شخصیت‌ها و استفاده از قدرت او به هم تیمی‌های خود کمک کند.

بازی به دو بخش تک‌نفره و بخش چندنفره تقسیم می‌شود. در بخش تک‌نفره برخلاف عنوان لغو شده رینبو سیکس: پاتریوت که بر داستان و روایت آن تمرکز داشت، در این عنوان بخش داستانی وجود ندارد و تنها درونمایه داستانی و ماموریت‌ها، در قالب فیلم‌های کوتاه برای کاربر توضیح داده می‌شود. درونمایه داستانی بازی دربارهٔ مواجهه گروه رینبو با یک گروه تروریستی به نام ماسک سفیدها [الف] است که برای ایجاد آشوب به صورت بی‌هدف در چند کشور دست به عملیات‌های گروگان گيری و بیو تروریستی زده‌اند. زنی با نام مستعار "شش"[ب]که رهبر گروه رینبو می‌باشد از اعضای گروه می‌خواهد تا برای مردم بی دفاع در برابر ماسک سفیدها به منزله یک سپر باشند و از مردم دفاع کنند.

در بخش چندنفره (که تمرکز سازندگان بیشتر بر روی بازی آن لاین است) بازی به دو بخش آسان[پ] و سخت یا درجه‌بندی شده[ت] تقسیم می‌شود که این خود به سه بخش گروگان[ث] تصرف منطقه[ج] بمب[چ] تقسیم می‌شوند در ابتدای هر سه نوع بازی در یک زمان آماده‌سازی[ح] که حدود ده ثانیه تا یک دقیقه است بازیکنان مهاجم باید با پهپادهای[خ] خود مکان گروگان، بمب‌ها و منطقه ای که باید تصرف شود را پیدا کنند و بازیکنان مدافع باید با نابود کردن پهپادها از این کار جلوگیری کنند. پس از این مدت فاز عملیاتی[د] از یک تا ده دقیقه شروع می‌شود و مهاجمان باید در زمان مشخص گروگان را نجات بدهند یا بمب را خنثی کنند.

حالت‌ها[ویرایش]

بخش چند نفره

 • گروگان: در این بخش یک گروگان در بازی وجود دارد که بازیکنان مهاجم باید گروگان را بیابند و در نقاط مخصوصی از نقشه وی را آزاد کنند و بازیکنان مدافع از این عمل جلوگیری کنند. مهاجمان و مدافعان باید از گروگان مراقبت کنند و مانع از کشته شدن وی شوند (به خصوص افراد هم تیم). در این بخش بازیکنان مهاجم می‌توانند تمام مدافعان را نابود کنند یا گروگان را آزاد کنند بنابراین مهاجمان این توانایی را دارند که بتوانند گروگان را حرکت بدهند ولی برای مدافعان این قابلیت وجود ندارد.
 • تصرف منطقه: در این قسمت بازیکنان مدافع باید از یک محموله خطر زیستی[ذ] حفاظت کنند. بازیکنان مهاجم باید تلاش کنند تا تمام مدافعان را از بین ببرند و یا منطقه مورد نظر را در مدت معینی در اختیار داشته باشند. مدافعان نیز با حضور در منطقه باید از تصرف آن توسط حریف جلوگیری کنند.
 • بمب: در این قسمت بازیکنان مهاجم باید دو بمب را در زمان معین خنثی کنند. برخلاف دو قسمت قبل در صورتیکه بازیکنان مدافع تمام مهاجمان را از بین ببرند ولی خنثی کننده[ر]فعال شده باشد یک نفر از مدافعان باید در زمان باقیمانده خنثی کننده را پیدا کند و آن را غیر فعال کند.

شکار تروریست[ز] این بخش خود یک بخش جداگانه محسوب می‌شود. در این قسمت بازیکن می‌تواند به تنهایی و یا با کمک هم تیمی‌های خود علیه تروریست‌ها (بات‌های بازی) بجنگد. در این بخش همانند بخش چند نفره خنثی کردن بمب، آزاد سازی و یا حفاظت از گروگان وجود دارد ولی بجای حالت تصرف منطقه بازیکنان باید تمام تروریست‌ها را در تمام نقشه از بین ببرند.

محتوای بازی[ویرایش]

مطابق بازی، گروه رینبو یک گروه بین‌المللی است و عملیات‌های این گروه در سطح جهانی اجرا می‌شود. بنابراین نقشه‌های متنوعی از سراسر جهان در بازی وجود دارد. همچنین شخصیت‌های این بازی همگی جز گروه‌های ضد تروریستی کشورهای مختلف جهان هستند. پنج گروه اصلی GIGN ،GSG9 ،FBI ،SAS و Spetnaz از نسخه اولیه در بازی وجود دارند هر کدام از پنج گروه چهار شخصیت یا اپراتور دارد که دو نفر در گروه حمله و دو نفر در گروه دفاع قرار می‌گیرند. همچنین در بسته‌های الحاقی بازی که به نام Operation عرضه می‌شوند معمولاً دو اپراتور و یک نقشه جدید به بازی افزوده می‌شود.

انتشار[ویرایش]

در جریان نمایشگاه رسانه و تجارت ای۳ ۲۰۱۴ نسخه آلفای این بازی معرفی شد. شرکت یوبی‌سافت در ابتدا اعلام نمود که تا دو سال از بازی پشتیبانی می‌کند اما در سال دوم اعلام شد که یک سال دیگر به این پشتیبانی ادامه داده خواهد شد. اما دوباره در اوایل سال سوم اعلام شد که این بار تا ده سال این بازی توسط این شرکت پشتیبانی می‌شود، اما خبری از نسخه دوم این بازی نخواهد بود.

یادداشت‌ها[ویرایش]

 1. White Masks
 2. Six
 3. Casual
 4. Ranked
 5. Hostage
 6. Secure Area
 7. Bomb
 8. Preparation time
 9. Drones
 10. Action Phase
 11. Bio Hazzard Container
 12. Defuser
 13. Terrorist Hunt

منابع[ویرایش]