رولاند فون هوسلین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
رولاند-هاینریش فون هوسلین
Die fünf Bamberger Reiter.jpg
محل تولد مونیخ
تاریخ تولد ۲۱ فوریهٔ ۱۹۱۵(۱۹۱۵-02-۲۱)
محل درگذشت زندان پولتزنسی، برلین
تاریخ درگذشت ۱۳ اکتبر ۱۹۴۴ میلادی (۲۹ سال)
تابعیت  آلمان نازی
یگان‌های خدمت افسر ورماخت
درجه سرگرد
جنگ‌ها جنگ جهانی دوم
عملیات‌های مهم از اعضای کودتای ۲۰ ژوئیه علیه هیتلر و حزب نازی

رولاند-هاینریش فون هوسلین (به آلمانی: Roland-Heinrich von Hößlin)‏ سرگرد ارتش آلمان و از اعضای کودتای ۲۰ ژوئیه علیه هیتلر و حزب نازی بود.

او در مونیخ بدنیا امده بود و اجداد او افسران سواره نظام بودند. در ۱۷ سالگی به رایش ور (ارتش امپراتوری) در هنگ هفدهم بامبرگ پیوست. در ۱۹۳۶ ستوان شد. در ۱۹۳۹ و در جریان جنگ جهانی دوم با درجه ستوان تمام به عنوان اجوادان در یگان دهم شناسایی در حمله به لهستان شرکت کرد. او بعداً تمرینات مربوط به کار با تانک را در مدرسه نیروی زرهی (به آلمانی: Panzertruppenschule) در کارمپنیتز که حال بخشی از پوتسدام است را سپری کرد. در ۱۹۴۱ به عنوان افسر ستاد تحت امر فیلد مارشال اروین رومل در سپاه آفریقا بود. در اوت ۱۹۴۱ فرمانده یگان ۳۳ شناسایی شد. در فوریه ۱۹۴۲ به درجه سروانی رسید. در ۱۲ ژوئیه ۱۹۴۲ در زمان فرماندهی یگان ۳۳ شناسایی در زمان درگیری به شدت مجروح شد. در همین سال نشان صلیب شوالیه را دریافت کرد. برادر او هارتموت فون هوسلین در ۱۷ اوریل ۱۹۴۵ به عنوان فرمانده هنگ هفتم توپخانه نیز بعدها همین نشان صلیب شوالیه را دریافت نمود.

در فوریه ۱۹۴۴ او افسر یگان تمرینی ۲۴ ام در اینستربورگ در پروس شرقی بود (حال بخشی از منطقه کالینینگراد روسیه). در اوریل ۱۹۴۴ او بخاطر سابقه دوستی با کلاوس فون اشتاوفنبرگ اجازه داد که کودتاگران برنامه‌ریزی مربوط به براندازی حزب نازی را انجام دهند. در صورت موفقیت کودتا او موظف بود با واحد خود در ورکرایز (در پروس شرقی) تمام ساختمان‌های دولتی را اشغال و وابستگان به حزب نازی را بازداشت کند.

در اول اوت ۱۹۴۴ یک هفته و نیم بعد از عدم موفقیت نقشه قتل هیتلر در قرارگاه لانه گرگ او به ماینینگن منتقل شد و به درجه سرگردی ارتقا پیدا کرد با این حال ۲۳ سه روز بعد وقتی گشتاپو به نقش او در کودتا پی برد بازداشت شد.

در ۱۳ اکتبر با حکم رولاند فرایسلر در دادگاهی بنام دادگاه مردمی (به آلمانی: Volksgerichtshof) که دادگاهی نمایشی و از پیش تعیین شده بود به مرگ محکوم شد و همان روز عصر در زندان پولتزنسی (به آلمانی: Plötzensee) به دار اویخته شد.

در کلیسای جامع بامبرگ لوحی برای یادبود پنج سوار نصب شده -در بین انها رولاند فون هوسلین- که جان خود را در راه مبارزه با رژیم نازی فدا کردند.

منابع[ویرایش]