روغن پایه طبیعی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

Oleochemicals (از لاتین: oleum "روغن زیتون") مواد شیمیایی مشتق شده از گیاهان و چربی‌های حیوانی را می گویند. آن‌ها مشابه مواد پتروشیمی مشتق شده از نفت است.

شکل گیری اولیه روغن‌های پایهٔ طبیعی از موادی مانند اسیدهای چرب ، اسید چرب متیل استرها (شهرت) و الکل چرب چرب آمین و گلیسرول می‌باشد که به وسیلهٔ مواد مختلف شیمیایی و واکنش‌های آنزیمی تولید شده‌است. مواد شیمیایی تولید شده از این روغن شامل اتاکسیل الکل ، الکل سولفات، الکل اتر سولفات ، نمک های چهارتایی آمونیوم ،مونوگلیسرول (MAG), دی گلیسرول (DAG) که موجب تشکیل تری گلیسرول (TAG) شده‌اند و شکر و استرها و سایر محصولات روغنی می‌باشد .

زمانی که در اواخر دههٔ 1970 قیمت نفت خام افزایش یافت [۱] تولید کنندگان از پتروشیمی به روغن‌های پایهٔ طبیعی  روی آوردند.[۲] زیرا این محصول  مبتنی بر روغن‌های فرآوری شده از گیاه لوریک  بود و از روغن پالم ارزان تر تمام می شد. پس از آن روغن پالم عمدتاً مورد استفاده در تولید مواد شوینده و مواد بهداشتی مانند خمیر دندان و صابون ،کرم و شامپو واقع شد.[۳]

فرایند ها[ویرایش]

مهم‌ترین فرایند در تولید روغن‌های طبیعی شامل هیدرولیز و تبادل استری می‌باشد .

هیدرولیز[ویرایش]

تقسیم (یا هیدرولیز) از تری گلیسیرید تولید اسیدهای چرب و گلیسرول:

RCO2CH2–CHO2CR–CH2O2CR + 3 H2O → 3 RCOOH + HOCH2–CHOH–CH2OH

همچنین این واکنش کمک بسیاری برای افزایش سرعت تولید انواع صابون می‌کند.

تبادل استری[ویرایش]

چربی‌ها با الکل (R'OH) به جای آب در هیدرولیزدر یک فرایند به نام transesterification واکنش نشان می دهند . گلیسرول همراه با استرهای اسید چرب تولید شده‌است. معمولاً واکنش مستلزم استفاده از متانول (MeOH)می باشد تا بتواند اسید چرب متیل استرها را تولید کند:

RCO2CH2–CHO2CR–CH2O2CR + 3 MeOH → 3 RCO2Me + HOCH2–CHOH–CH2OH

منابع[ویرایش]

  1. Haupt, D. E.; Drinkard, G.; Pierce, H. F. (1984).
  2. Akaike, Yoshiteru (1985).
  3. Dewaet, F. (1985).