روز قانون اساسی نروژ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
۱۷ مه
روز قانون اساسی
راهپیمایی کودکان در اسلو در سال ۲۰۱۰ میلادی
نام خودمانیSyttende mai , Syttande mai یا Søttende mai (قدیمی) (۱۷ مه)
برپایی توسطنروژی‌ها، نروژی‌های ساکن آمریکا
گونهملی
اهمیتامضای قانون اساسی نروژ در ۱۷ مه سال ۱۸۱۴.
جشن‌هاراهپیمایی، اهتزاز پرچم، سخنرانی
تاریخ۱۷ مه
زمان بعدی۱۷ مه ۲۰۲۴&#۱۶۰;(۲۰۲۴-۰۵-۱۷)
تناوبسالانه
مرتبط باقانون اساسی نروژ
مجلس مؤسسان نروژ
روز انحلال پادشاهی سوئد-نروژ (۷ ژوئن)

روز قانون اساسی نروژ (به زبان نروژی: Grunnlovsdagen) روز ملی نروژ و تعطیلات عمومی رسمی این کشور است که در ۱۷ مه هر سال جشن گرفته می‌شود.[۱]

پیشینه تاریخی[ویرایش]

نقاشی ۱۷ مه سال ۱۸۹۳، اثری از نقاش نروژی، کریستیان کروگ.

قانون اساسی نروژ در ۱۷ مه سال ۱۸۱۴ میلادی در شهر ایدسوول امضا شد. در این قانون اساسی برای جلوگیری از ادغام نروژ در کشور سوئد بعد از شکست دولت مستقل دانمارک-نروژ در جنگ‌های ناپلئونی، ذکر شد که نروژ یک پادشاهی مستقل است. با این همه نروژ نتوانست استقلال خود را حفظ کند و پس از یورش ارتش سوئد به نروژ در جنگ سوئد–نروژ در تابستان سال ۱۸۱۴ شکست خورد. بعد از این جنگ نروژ به سوئد پیوست ولی قانون اساسی و پارلمان خود را حفظ کرد.

جشن گرفتن این روز به خودی‌خود در همان ابتدا بین دانشجویان و بعضی از مردم شروع شد. در سال‌های آغازین، پادشاه مشترک نروژ و سوئد تمایل چندانی به رسمی کردن این جشن نداشت و حتی کارل چهاردهم، یکی از پادشاهان سوئد، برگزاری این جشن را ممنوع کرد؛ زیرا باور داشت برگزاری چنین جشن‌هایی نوعی اعتراض و حتی شورش علیه پادشاهی متحده نروژ و سوئد است.[۲]. نگرش او در این باره پس از نبرد میدان در سال ۱۸۲۹ میلادی تغییر کرد و برگزاری این جشن را قانونی اعلام کرد. اگرچه این جشن تا سال ۱۸۳۳ به صورت عمومی و رسمی برگزار نمی‌شد. برگزاری رسمی این جشن در نزدیکی بنای یادبود کریستیان کروگ، وزیر سابق نروژی که بیشتر زندگی سیاسی خود را صرف تلاش در جهت محدود کردن قدرت نهاد پادشاهی کرد، آغاز شد. هر ساله در این جشن دانشجویان دانشگاه اسلو یک حلقه گل به گردن مجسمه هنریک ورگلاند می‌اندازند.

این جشن پس از سال ۱۸۶۸ میلادی و با آغاز اولین راهپیمایی کودکان در شهر اسلو، رسمیت بیشتری یافت. در اوایل تنها کودکان پسر اجازه شرکت در این راهپیمایی را داشتند. بیورنستیرنه بیورنسون این طرح خلاقانه را پیاده کرد. اگرچه هنریک ورگلاند نخستین راهپیمایی کودکان را در شهر ایدسوول در حدود سال ۱۸۲۰ به راه انداخت. برای اولین بار در سال ۱۸۹۹ دختران اجازه شرکت در این راهپیمایی را پیدا کردند. در سال ۱۹۰۵ میلادی اتحاد با سوئد منحل شد و هاکون هفتم به عنوان پادشاه نروژ مستقل انتخاب شد.

جنگ جهانی دوم در نروژ در ۸ مه سال ۱۹۴۵ میلادی، نه روز پیش از روز قانون اساسی، با تسلیم شدن سربازان اشغالگر نازی، پایان یافت. اگرچه این روز یک روز رسمی در تقویم کشور نروژ است اما به صورت گسترده جشن گرفته نمی‌شود، در عوض این رویداد معنی‌ای گسترده‌تر به روز قانون اساس نروژ داده و این روز به نوعی جشن آزاد سازی نروژ از نازی‌ها نیز هست.[نیازمند منبع]

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Norway's national day - Hurray! It's the 17th of May www.visitnorway.com (انگلیسی)
  2. Stein Erik Kirkebøen (16 May 2008). "Kampen om toget". Aftenposten (به نروژی). Archived from the original on 3 November 2011. Retrieved 21 Jan 2013. {{cite news}}: More than one of |work= و |newspaper= specified (help)More than one of |work= and |newspaper= specified (help)نگهداری CS1: زبان ناشناخته (link)