روز جهانی مبارزه با کار کودکان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
روز جهانی مبارزه با کار کودکان
Child laborer.jpg
نگاره‌ای از کودک کار در یک کارخانهٔ پنبه‌ریسی در سال ۱۹۰۸ م.
نام دیگرWDACL
برپایی توسطکشورهای عضو سازمان ملل متحد
مراسمسازمان ملل متحد،
سازمان بین‌المللی کار
تاریخ۱۲ ژوئن
۲۲ خرداد
تناوبسالانه

روز جهانی مبارزه با کار کودکان روزی است که برای افزایش آگاهی و فعالیت در زمینهٔ جلوگیری کار کودکان از سوی سازمان بین‌المللی کار پیشنهاد شده‌است. این پیشنهاد نخستین بار در سال ۲۰۰۲ و پس از تصویب کنوانسیون حداقل سن کار (۱۹۷۳)[۱] و کنوانسیون بدترین شکل‌های کار کودکان[۲] صورت گرفت.

روز جهانی مبارزه با کار کودکان هر ساله در ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) بزرگ داشته می‌شود و هدف آن جلوگیری از کار کودکان به هر شکلی است.

پیشینه[ویرایش]

سازمان بین‌المللی کار (ILO) و بدنهٔ سازمان ملل متحد که به تنظیم و مدیریت دنیای کار می‌پردازد در سال ۲۰۰۲ بر این شد تا روزی جهانی را برای مبارزه با کار کودکان تعیین کند تا توجه و تلاش همگان در این زمینه را برانگیزد. در این روز دولت‌ها و نهادهای محلی، جامعه مدنی و جهانی، کارگرها و کارفرمایان به گرد هم جمع می‌شوند تا مشکل کودکان کار را مطرح کنند و راه حل‌هایی برای کمک به آن‌ها پیشنهاد کنند.

برپایهٔ داده‌های ILO صدها میلیون دختر و پسر در جهان درگیر کارند و از آموزش و پرورش مناسب، بهداشت، تفریح، و آزادی‌های اولیه بی‌بهره‌اند. بیش از نیمی از این بچه‌ها مشغول به بدترین شکل ممکن از کارهای کودکان اند؛ مانند کار در محیط‌های خطرناک، بردگی یا دیگر شکل‌های بیگاری؛ قاچاق مواد مخدر و تن‌فروشی و حتی ورود در درگیری‌های مسلحانه.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Text of ILO Convention 138
  2. "Text of ILO Convention 182".

پیوند به بیرون[ویرایش]