رقص بریک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رقص برِیک
Breakdancer - Faneuil Hall.jpg
نوجوانی در حال انجام رقص بریک در بوستون آمریکا
گونهرقص هیپ هاپ
مبدعرقصندگان خیابانی
سالاوایل دهه ۱۹۷۰
originنیویورک
رقص بریک

رقص برِیک (به انگلیسی: breaking, bboying) سبکی محبوب از رقص خیابانی است که به عنوان یکی از سر شاخه های اصلی فرهنگ هیپ‌هاپ در بین جوانان آمریکایی-آفریقایی‌تبار (سیاه‌پوستان آمریکا) شهر نیویورک به وجود آمد و گسترش یافت. این رقص از چهار عنصر اصلی تشکیل شده‌است: تاپ‌راک، داون‌راک، حرکات قدرتی و فریز. این رقص با آهنگ‌های بریک بیت، هیپ‌هاپ و دیگر گونه‌های موسیقی که معمولاً به همین منظور ریمیکس شده‌اند، رقصیده می‌شود.مبنای این رقص در ابتدا واکنش بدن به شکنجه بوده و در این نوع رقص سیاهپوستان آمریکایی_آفریقایی خواهان یادآوری شکنجه هایی بودند که توسط سفید پوستان به آنان تحمیل میشد ،اما امروز برای زیبایی بیشتر، حرکات موزون بسیار زیادی به آن افزوده شده که نگاه هر بیننده و علاقه‌مندی را به خود جذب میکند.

به رقصنده های این سبک BBoy و BGirl گفته میشود.

امروزه رقص برکینگ یکی از بزرگترین و پرطرفدار ترین فعالیتهای دنیا شناخته میشود که دارای مسابقات جهانی زیادی است و از جمله معتبر ترین ها میتوان به redbull bc one , battle of the year و freestyle session اشاره کرد.

این هنر علاقه مندان زیادی در سراسر جهان دارد به طوری که در المپیک 2024 برای اولین بار در تاریخ حضور خواهد داشت.

تکنیک‌های رقص[ویرایش]

شخصی در حال داون‌راک در مسکو

این رقص از چهار عنصر اصلی تشکیل شده‌است: تاپ‌راک، داون‌راک، حرکات قدرتی و فریز.

تاپ‌راک به هر رشته از حرکاتی گفته می‌شود که در حالت ایستاده اجرا می‌گردد. معمولاً از تاپ‌راک برای شروع رقص استفاده می‌شود، گرچه ممکن است در میانه رقص نیز از حالات دیگر به این حالت تغییر وضعیت داده شود. تاپ‌راک دارای مراحل مختلفی است که با توجه به شرایط تغییر می‌کند (مراحل خشن، آرام، تهییج‌شده). تغییر وضعیت از تاپ‌راک به داون‌راک و حرکات قدرتی اوج (به انگلیسی: Drop) نامیده می‌شود.

داون‌راک به حرکاتی گفته می‌شود که بر روی زمین انجام شده و دست‌ها نیز هم‌ارز با پاها مورد استفاده قرار می‌گیرند. حرکات مشهوری مانند شش-قدم از نوع حرکت به‌شمار می‌روند. گونه ابتدایی این حرکت از دست‌ها و پاها استفاده می‌کند در حالی که گونه‌های پیچیده‌تر آن از زانوها نیز کمک می‌گیرند.

حرکات قدرتی حرکاتی آکروباتیک است که برای اجرا به قدرت بدنی و تکانه نیاز دارد به نحوی که بالاتنه قدرت را فراهم کرده و پایین‌تنه تکانه چرخشی تولید می‌کند. از مشهورترین حرکات قدرتی می‌توان به آسیاب، سوایپ، مته‌روسر یا هداسپین و فلر (حرکتی مانند خرک در ژیمناستیک) اشاره نمود. بعضی از حرکت‌ها مانند فلر از ژیمناستیک و بعضی دیگر از هنرهای رزمی الهام گرفته شده‌است.

فریز حرکت مشکلی است که فرد با استفاده از قدرت بالاتنه خود انجام می‌دهد و بدن خود را معلق نگاه می‌دارد. از مشهورترین حرکت‌های این رده پایک (رقص) است. حرکت فریز معمولاً برای تأکید بر ضربان قوی آهنگ یا به عنوان پایانی برای رقص به کار می‌رود.

منابع[ویرایش]