رایاهمایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

رایاهمایی یا وبینار (به انگلیسی: Webinar) به همایشی گفته می‌شود که در فضای وب جهان‌گستر و به صورت مجازی برگزار گردد. تفاوت اساسی آن با وب‌کست در آن است که در وب‌کست امکان انتقال محتوا یک‌طرفه است اما در وبینار امکان برقراری ارتباط میان سخنران و مخاطبان وجود دارد.

رایاهمایی به صورت زنده برگزار می‌شود و زمان آغاز و پایان مشخصی دارد. در بسیاری از موارد سخنران از طریق صدا روی پروتکل اینترنت (VoIP) دیدگاه‌های شفاهی خود را روی آنچه بر صفحه نمایش قرار دارد بیان می‌دارد. در برخی موارد (به‌ویژه در آغاز رایاهمایی) از طریق یک تلفن جداگانه پیام‌ها ارسال می‌گردد. امروزه امکان ارتباط بیش از یک نفر از طریق VoIP به صورت همزمان وجود دارد و ارسال نظرات از طریق نوشتاری یا چت نیز ممکن است. همچنین می‌توان یک رایاهمایی را از طریق اینترنت و خارج از زمان برگزاری دانلود نمود. وبینار (webinar) ترکیبی از دو مفهوم وب (web) و سیمنار(seminar) است. وبینار در واقع یک سیستم کامل ارتباطی صوتی و تصویری با ا مکانات پیشرفته برای برقراری ارتباط بین استاد و دانشجویان می باشد. این سیستم به طور کامل تحت وب می باشد و نیاز به نصب برنامه خاصی نمی‌باشد. البته باید خاطرنشان شد که برای استفاده از برخی نرم افزارهای برگزاری وبینار باید نرم افزاری را دانلود و نصب کرد.

امروزه بسیاری از موسسات آموزشی و دانشگاه ها از رایاهمایی برای برگزاری جلسات آموزشی و همچنین جلسات کاری مرتبط با فعالیت های خود استفاده می نمایند. دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از اولین دانشگاه هایی است که به میزان گسترده ای جلسات آموزشی خود را با شهرهای استان و همچنین وزارت متبوع به صورت رایاهمایی برگزار می نماید.

یکی از معتبرترین نرم افزارهای رایاهمایی توسط شرکت ادوبی ارائه شده است به نام ادوبی کانکت که امکانات متعددی از جمله وایت بورد مجازی، اشتراک فایل، نمایش اسلاید، اشتراک گذاری صفحه نمایش رایانه ارائه دهنده، نظرسنجی و همچنین گفتگوی خصوصی یا چت را در کنار ارتباط همزمان صوتی و تصویری ارائه می دهد.

یکی از بهترین سیستم های متن باز برای برگزاری وبینار نرم افزار بیگ بلو باتن است که با ارائه قابلیتهای گسترده امکان برگزاری هرگونه جلسه آنلاین را فراهم می کند.

منابع[ویرایش]