وبکست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از وب‌کست)

وِبکَست یا وِبپَخشی[نیازمند منبع] (به انگلیسی: webcast) از انواع رسانه اطلاعاتی محسوب و یک نمایش رسانه‌ای اینترنتی است که برای توزیع همزمان یک منبع محتوا به بسیاری از شنوندگان/بینندگان در سطح گسترده‌تر از قبل، از فناوری رسانهٔ جاری استفاده می‌کند. وبپخشی ممکن است به صورت زنده یا در صورت تقاضا توزیع شود. اصولاً، وبپخشی «پخش‌همگانی» از طریق اینترنت و در قالب مخاطب ملی و فراملی است.

نمای‌کلی[ویرایش]

به‌طور گسترده در بخش تجاری برای شناساندن روابط با سرمایه‌گذار (مانند نشست‌های عمومی سالانه)، در آموزش الکترونیکی (برای پخش‌کردن سمینارها)، و برای فعالیت‌های ارتباطی مرتبط استفاده می‌شود. با این حال، وبپخشی‌کردن ارتباط زیادی با کنفرانس وب، که برای تعامل بین چند نفر طراحی شده‌است، ندارد.[۱]

توانایی وبپخشی با استفاده از فناوری ارزان/دردسترس به رسانه‌های مستقل اجازه شکوفایی داده‌است. بسیاری از برنامه‌های مستقل قابل توجه وجود دارند که به‌طور منظم به صورت برخط پخش‌همگانی می‌شوند. اغلب توسط شهروندان معمولی در خانه‌هایشان تولید می‌شوند، آنها علایق و موضوعات بسیاری را پوشش می‌دهند. وبپخشی‌های مربوط به رایانه، فناوری و اخبار بسیار محبوب هستند و برنامه‌های جدید بسیاری به‌طور مرتب اضافه می‌شوند.

وبپخشی با پادکست متفاوت است زیرا وبپخشی به پخش زنده اشاره دارد درحالی که پادکست صرفاً به فایل‌های رسانه ای که در اینترنت قرار داده شده‌اند اشاره دارد.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Shiao, Dennis (December 26, 2012). "Webcasting 101: Planning and Executing High Quality Webcasts". INXPO. Archived from the original on January 27, 2013. Retrieved May 15, 2013.
  2. "Overview of Webcasting and Podcasting". WebMarketCentral. Archived from the original on October 25, 2020. Retrieved May 15, 2013.