وب کست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از وب‌کست)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

رسانه درسیر تحولات تاریخی خود از انتشار کلامی تا چاپ روزنامه، نشریه و توسعه رادیو و تلویزیون در چند سال اخیر با رشد چشمگیر اینترنت به سرعت متحول شده و همه انواع رسانه‌های قبلی را در خود جای داده و به سرعت و به سادگی در اختیار همگان قرار می‌گیرد.

امروزه با گسترش فعالیت اطلاع‌رسانی در فضای مجازی اینترنت که شامل همه انواع رسانه‌های نوشتاری، عکس، فیلم و … می‌شود، سایبر مدیا نامیده می‌شود. با انتشار اولیه وب در قالب وب نسخه یک با محدودیتهای محدودی همراه بوده و لی امروزه با گسترش وب و قابلیتهای تعامل با مخاطب و فراهم نمودن امکان تأثیر کاربر در تولید محتوا به مانند شبکه‌های اجتماعی تحت وب به سمت وب نسخه دو و بیشتر سوق داده شده‌اند.

از این رو سایتهایی شامل Facebook , Youtube , Cloob ،... و رسانه‌های خبری که بصورت تلویزیون وب، وب کست، رادیو پادکست و … تحولی شگرف را در اطلاع‌رسانی نسل جدید بوجود آورده‌اند.

امروزه شاهدیم که بسیاری از سازمان‌ها، شرکت‌های بزرگ و عمده، اطلاعات زنده‌ای از نشست‌های سالیانه خود را از طریق اینترنت انتقال می‌دهند. این کار به دلایل چندی بسیار جالب توجه است.

ایستگاه رادیویی و تلویزیونی از عرضه گسترده‌تر برنامه‌ها (عرضه جهانی در مقایسه با منطقه‌ای) سود می‌برد. این ایستگاه‌های آنلاین فرصتی عالی برای پخش برنامه‌ها و تبلیغ آنلاین در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند. سایت‌های مسافرت و گردشگری می‌توانند بسیاری از گردش‌های مجازی از مکان‌های مورد نظرشان را بوسیله فناوری انتقال اطلاعات برگزیده و ارائه دهند. یک تصویر و صدا گاهی ارزش هزاران کلمه را دارد، و این در مورد بازاریابی برای هتل‌ها، پارک‌های موضوعی، جاذبه‌ها و دیگر مقاصد مسافرتی قطعاً صادق است. همچنین شاهد افزایش روزافزون سازمان‌های آموزش حرفه‌ای و دانشگاه‌های مجازی هستیم که واحدهای آموزشی آنلاین یا «سمینارهای مجازی» را در وب سایت‌های خود ارائه می‌دهند. بیشتر شدن محبوبیت آموزش آنلاین به خاطر انعطاف‌پذیری و به صرفه بودن، برنامه ایی است که این سازمان‌ها عرضه می‌کنند. برای آنکه علاقه‌مندان دچار دردسرهای فراوان از جمله زمان حضور در محل تحصیل، هزینه‌های ثبت نام و مسافرت، غیبت از سر کار نشوند.

Webcasting پدیده‌ای است که راه تازه‌ای را پیش پای شرکت‌های اینترنتی، سازمان‌های Broadcast و شرکت‌های سنتی می‌گذارد، تا به مخاطبین خویش برسند. بسیاری از غول‌های اینترنت و رسانه از همین حالا مهار این فناوری نوین را در دست گرفته‌اند و رسانه و تبلیغات به جهان عرضه می‌کنند. از جمله پیش قراولان آنها شبکه‌های تلویزیونی BBC , CNN ,VOA, APTN,AFP و …

با پیدایش اینترنت و رسانه‌های سایبر تعامل میان مخاطب و رسانه به وجود آورده و در این حالت در نتیجه مصرف‌کنندگان نیز می‌توانند نقش تولیدکنندگان را در فضای رسانه‌ها ایفا کنند بنابراین هرگروه، نقش عمده یی در شکل گیری اخلاق رسانه یی در دنیای امروز داشتند باشند.