راه‌آهن روسیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
راه آهن روسیه
نوع شرکت سهامی (دولتی)
بنا نهاده ۱ ژانویه ۱۹۹۴
دفتر مرکزی روسیه مسکو، روسیه
مدیر عامل یاکونین
درآمد ۳۱٫۳۰۹ میلیارد یورو (۲۰۰۷)
کارکنان ۱،۲۰۰،۰۰۰ (دسامبر ۲۰۰۷)
وبگاه [۱]

شرکت ملی راه آهن روسیه در سال ۱۸۳۰ تشکیل شد.

بر اساس آمار سال ۲۰۰۷ اتحادیه بین‌المللی راه آهن‌ها، شرکت راه آهن روسیه دارای ۸۴۱۵۸ کیلومتر شبکه ریلی و ۳۶۰۸۲ کیلومتر راه آهن دوخطه و ۴۲۰۰۶ کیلومتر راه آهن برقی می‌باشد. این شرکت دارای ۱۲۰۶۳ لکوموتیو، ۹۴۹۴ خودکشش، ۳۳۹۵۵ واگن مسافری، و ۵۶۶۸۰۲ واگن باری است. عملکرد بار و مسافر نیز به شرح زیر است.

اطلاعات راه آهن موجود[ویرایش]

لوکوموتیو ChS4t راه‌آهن روسیه در حال حمل مسافران در استان ورونژ روسیه.

بر اساس آمار اتحادیه بین‌المللی راه آهنها در سال ۲۰۰۷، کشور روسیه با ۱۷ میلیون کیلومتر مساحت و ۱۴۲ میلیون جمعیت دارای ۸۴۱۵۸ کیلومتر شبکه ریلی ۳۶۰۸۲ کیلومتر مسیر دوخطه و ۴۲۰۰۶ کیلومتر مسیر برقی بوده‌است. تعداد ۱۲۰۶۳ دستگاه لکوموتیو ۹۴۹۴ ست خودکشش، ۳۳۹۵۵ دستگاه سالن مسافری و ۵۶۶۸۰۲ دستگاه واگن باری ملکی داشت. تعداد پرسنل این شرکت ۱۱۲۸۰۰۰ نفر بود با ۱ درصد کاهش نسبت به سال قبل. قطار کیلومتر ۱۶۱۶ میلیون و تن کیلومتر ناخالص برابر ۴۰۸۶ میلیارد. در بخش مسافری ۱۲۸۰ میلیون مسافر و ۱۷۳ میلیارد نفر کیلومتر در بخش باری ۱۳۴۴ میلیون تن بار و ۲۰۹۰ میلیارد تن کیلومتر را جابجا نموده‌است.

ویژگی‌های شبکه روسیه[ویرایش]

ED4MKM Russian Train.jpg

عرض خط این راه آهن ۱۵۲۰ میلی‌متر، بار محوری آن ۲۳ تن، و ارتفاع مجاز ناوگان ۴٫۷ و عرض واگنها ۳٫۲۵ می‌باشد. حداکثر وزن قطارها در روسیه حدود ۸۰۰۰ تن و طول قطارها حداکثر ۱۵۰۰ متر می‌باشد. قلاب کشش در روسیه از نوع SA۳ با کشش ۱۲۰ تن نیرو می‌باشد و مشابه قلابهای اتوماتیک اروپا و ایران است. ریلهای روسیه اغلب از نوع ۶۵ کیلویی و ۵۰ کیلویی می‌باشد. تعداد تراورس ۱۸۴۰ تا ۲۰۰۰ اصله بر کیلومتر است. حداکثر سرعت مجاز مسافری در راه آهن روسیه ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت و در مسیر مسکو سنپترزبورگ ۲۵۰ می‌باشد. بین مسکو و سن پترزبورگ راه اهن سریع‌السیر جدیدی با سرعت ۳۵۰ در حال احداث است.

ویژگی‌های شبکه برقی روسیه[ویرایش]

خطوط برقی راه آهن روسیه از نوع جریان مستقیم ۳ کیلوولت به طول ۱۸۸۰۰ کیلومتر و جریان متناوب ۲۵ کیلوولت به طول۲۱۵۰۰ کیلومتر می‌باشد.

سهم راه آهن روسیه در ترابری[ویرایش]

در حمل و نقل بار در ۱۰ ماه اول ۲۰۰۳، راه اهن ۱۳۶۸ میلیارد تن کیلومتر، ۱۴۴ میلیارد توسط جاده۱۴۴ میلیارد تن کیلومتر و در دریا۷۳۷ میلیارد تن کیلومتر و از طریق هوایی ۲۱ میلیارد تن می‌باشد تعداد مسافر حمل شده در کیلومتر بوسیله راه اهن۱۳۳۷ میلیارد نفرکیلومتر وتوسط حمل و نقل زمینی ۱۹۳۱ میلیارد نفرکیلومتر ودریایی ۰٫۵ میلیارد نفرکیلومتر وهوایی۶۱ میلیارد نفرکیلومتر می‌باشد.

مقایسه شبکه روسیه با راه آهن‌های بزرگ[ویرایش]

تعرفه حمل و نقل در روسیه[ویرایش]

تاریخچه[ویرایش]

پیشینه راه آهن روسیه به سال ۱۸۳۱ و ایجاد راه آهن باز می‌گردد. واگن‌های قطار در این خط آهن بوسیله اسب کشیده می‌شد. دومین خط آهن روسیه در ۷ دسامبر ۱۸۳۵ بین دو شهر مسکو و سن پترزبورگ ایجاد شد ونام گرفت. در این خط آهن از قطارهای بخار استفاده می‌شد.

سومین خط آهن روسیه، در سال ۱۸۳۹ بین دو شهر کشیده شد. پس از آن به سرعت خطوط راه آهن در روسیه کشیده شد. به‌طوری‌که تا سال ۱۸۴۵، بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر خط آهن در روسیه کشیده شد و ده سال بعد این رقم به هشت هزار کیلومتر رسید.پس از جنگ جهانی اول این شرکت‌ها با هم ادغام شدند و در مجموع «دویچه رایش بان» (راه آهن متعلق به امپراطوری آلمان) نامیده شدند.

در دوران جنگ جهانی دوم شرکت کل راه آهن روسیه در واقع اداره کل دولتی قطارهای روسیه درزمان حکومت بود. ولی از پایان جنگ جهانی دوم به بعد این راه آهن به دو شرکت

پژوهشگاه[ویرایش]

راه آهن روسیه دارای مرکز تحقیقات بسیار گسترده‌ای است به نام ونیژت که استانداردها و آزمایش‌های و محصولات جدید را بر عهده دارد.

ru/index.html [۲]

دانشگاه راه آهن روسیه[ویرایش]

دانشگاه راه آهن روسیه متعلق به راه آهن بوده و زیر نظر وزارت علوم روسیه در چندین شهر از جمله مسکو، سن پترزبورگ و وارونژ شعبه دارد.

موزه راه آهن[ویرایش]

موزه راه آهن در روسیه در چندین شهر وجود دارد که بزرگ‌ترین آن‌ها در سن پترزبورگ قرار دارد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

سایت رسمی راه آهن روسیه [۳]