دیجیمون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دیجیمون
Digimon Logo.svg
English version logo for Digimon.
سازنده دیجیمون
توئی انیمیشن
Bandai
انتشارات چاپی
کمیک‌بوک‌ها See below
فیلم‌ها و تلویزیون
مجموعه‌های تلوزیونی See below
Games
سنتی See below
بازی‌های رایانه‌ای See below
Miscellaneous
اسباب‌بازی‌ها D-Arts
S.H. Figuarts
لوگوی نسخهٔ انگلیسی دیجی‌مون.

دیجیمون (به ژاپنی: デジモン Dejimon) کوتاه شدهٔ عبارت «هیولاهای دیجیتال»[۱] (به ژاپنی: デジタルモンスター) یک سلسله کالاها و رسانه‌های (تخیلی) محبوب ژاپنی است که شامل، انیمه، مانگا، اسباب‌بازی‌ها، بازی ویدئویی، بازی کارتی و رسانه‌های دیگر است. دیجی‌مون‌ها هیولاهایی در اشکال مختلف‌اند که در «دنیای دیجیتال» زندگی می‌کنند. یک دنیای موازی که از شبکه ارتباطات کامپیوتری زمین سرچشمه گرفته‌است.

تاریخچه دیجیمون[ویرایش]

دیجی‌مون‌ها از درون تخم‌هایی به‌نام «دیجی اگ» زاده می‌شوند. آن‌ها به وسیلهٔ پروسهٔ تکامل دیجیتال بالغ می‌گردند. در این حالت رفتارشان عوض شده، تمایلات خاص پیدا می‌کنند و قدرتشان افزایش می‌یابد. با این حال آثار تکامل دیجیتال دائمی نیست و غالب اوقات دیجیمون تکامل یافته پس از نبرد یا در هنگام ضعف نیرو به حال نخست برمی‌گردد. با این که برخی از رفتار دیجی‌مون‌ها حیوان-مانند است ولی در بسیاری از موارد مانند قدرت تکلّم آن‌ها از زیرکی و فراست انسانی بهره می‌برند. آن‌ها می‌توانند به وسیله دیجی وایس‌های شریکان انسانی‌شان تکامل دیجیتالی یابند. در برخی موارد، مانند سری نخست، مربّی دیجیمون مجبور است چیزهایی مانند آویزها و نشان‌ها را بیابد تا دیجیمون‌اش بتواند پس از مرحلهٔ مگا به مرحلهٔ بالاتر برود.

نخستین انیمه دیجیمون چرخهٔ زندگی دیجیمون‌ها را معرّفی کرد: آن‌ها به وجود می‌آیند ولی در شرایط طبیعی از بین نمی‌روند زیرا که از اطّلاعات (data) ساخت یافته تشکیل گردیده‌اند. دیجی‌مون‌های پیر و دیجی‌مون‌هایی که زخم‌های مهلک برداشته‌اند در هنگام مرگ به بیت‌های اطّلاعات تجزیه می‌گردند. این اطّلاعات اگر به وسیلهٔ دیجی‌مون غالب جذب نگردد در یک چرخهٔ ققنوس‌وار دوباره به صورت یک دیجی اگ فشرده شده و به شهر شروع ابدی بازمی‌گردد و در آن‌جا اگر به آرامی نوازش شوند، دوباره از آن یک دیجی‌مون نوزاد به دنیا می‌آید. دیجی‌مونی که این‌گونه احیا می‌شود ممکن است قسمتی یا همهٔ خاطرات زندگی گذشته‌اش را به‌یادبیاورد (مانند آنگه‌مون (Angemon) در سری نخست دیجیمون). هم‌چنین اگر اطّلاعات دیجی‌مونی به طور کامل نابود گردد، او خواهد مرد (مانند حادثهٔ تونل زیرزمینی در سری سوم دیجی‌مون مربّیان دیجی‌مون).

سری‌های تلویزیونی[ویرایش]

  1. دیجی‌مون کلاسیک (لیست دیجی‌مون‌های دیجی‌مون کلاسیک)
  2. دیجی‌مون صفر-دو
  3. مربّیان دیجی‌مون
  4. سرحد دیجی‌مون
  5. ناجیان دیجی‌مون
  6. دیجی‌مون سینمایی
  7. دیجیمون کلاسیک سه

منابع[ویرایش]

  1. «Digital Monsters"
  • آنامی‌های دیجی‌مون
  • ویکی‌پدیای انگلیسی