دیجیمون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دیجیمون
Digimon Logo.svg
English version logo for Digimon.
سازنده دیجیمون
توئی انیمیشن
Bandai
انتشارات چاپی
کمیک‌بوک‌ها See below
فیلم‌ها و تلویزیون
مجموعه‌های تلوزیونی See below
Games
سنتی See below
بازی‌های رایانه‌ای See below
Miscellaneous
اسباب‌بازی‌ها D-Arts
S.H. Figuarts
لوگوی نسخهٔ انگلیسی دیجی‌مون.

دیجیمون (به ژاپنی: デジモン Dejimon)(به انگلی سی digimon دیجیمان) کوتاهی شدهٔ عبارت «هیولاهای دیجیتال»[۱] (به ژاپنی: デジタルモンスター) یک سلسله کالاها و رسانه‌های (تخیلی) محبوب ژاپنی است که شامل، انیمه، مانگا، اسباب‌بازی‌ها، بازی ویدئویی، بازی کارتی و رسانه‌های دیگر است. دیجی‌مون‌ها هیولاهایی در اشکال مختلف‌اند که در «دنیای دیجیتال» زندگی می‌کنند. یک دنیای موازی که از شبکه ارتباطات کامپیوتری زمین سرچشمه گرفته‌است. این حق رای دادن برای اولین بار در سال 1997 به عنوان مجموعه ای از حیوانات خانگی مجازی ایجاد شد، که به سبک و معروف Tamagotchi یا اسباب بازی های نانو گیگا پت معروف است. موجودات برای اولین بار طراحی شده اند که حتی بر روی صفحه نمایش کوچک دستگاه ها نیز نگاه می کنند. تحولات بعد آنها را با سبک سخت تر لبه های تحت تاثیر کمیک های آمریکایی ایجاد کرد. حق رای دادن با اولین تجسم انیمه، Digimon ماجراجویی و یک بازی ویدئویی ابتدایی، Digimon World که هر دو در سال 1999 منتشر شد، به دست آوردند. چندین فصل انیمیشن و فیلم بر اساس آنها پخش شده است، و سری بازی های ویدئویی به این ژانرها گسترش یافته است به عنوان نقش بازی، مسابقه، مبارزه و MMORPGs. فرم های دیگر رسانه نیز منتشر شده است.

داستان[ویرایش]

چند بچه که در تعطیلات تابستانی به همراه سایر بچه‌های مدرسه به اردو رفته بودند، با یک حادثه از محل کمپ جدا شده و به یک دنیای دیگر منتقل می‌شوند: دنیای دیجیمون‌ها...

تایچی کامیا (تای)، سورا تاکانوچی و یاماتو ایشی‌دا (مَت) از کلاس پنجم، کوشیرو ایزومی (ایزی) و می‌می تاکی‌کارا از کلاس چهارم، تاکرو تاکاشی (تی‌کِی) از کلاس دوم و جو کیدو از کلاس ششم و هیکاری کامیا (کاری) ناگهان خود را در دنیای دیجی می‌یابند، درحالیکه هیچ اطلاعی از وجود چنین دنیایی نداشتند. آنها خیلی زود متوجه می‌شوند که از جانب موجودات عجیب و غریبی به آنجا فراخوانده شده‌اند. این موجودات از بچه‌ها می‌خواهند که برای مقابله با دیجیمون‌های بد، به آنها کمک کنند. بچه‌ها به این نتیجه می‌رسند که دیجیمون‌های آنها با کمک نیروی فکر بچه‌ها و استفادهٔ به موقع از اشیاء دیجیتالی که دراختیار آنها قرار گرفته به قدرتی فراتر می‌رسند که حتی می‌توانند تغییر شکل دهند و از آنها دفاع کنند.

دیجیمون‌های کوچکِ آنها، در ابتدا فقط قادر به شلیک حباب بودند، اما بعد از تبدیل شدن، هرکدام توانایی پرتاب چیزهای مختلفی مثل شعلهٔ پُرقدرت، آتش پُرقدرت، صاعقهٔ پُرقدرت، تیغ‌های کشنده و... را بدست می‌آورند.

تبدیلات دیجیمون‌ها به این صورت است:(تلفظ انگلیسی)

تبدیلات درجه پچه دیجیمون تای: کورومان Koromon به آگومان Agumon دیجیمون مت: سونومان Tsunomon به گابومان Gabumon دیجیمون سورا: یوکومان Pyocomon به بیومان biyomon دیجیمون ایزی: موتیمان motimon به تِنتومان Tentomon دیجیمون میمی: تِینمان Tanemon به پَلمان Palmon دیجیمون جو: بوکومان bukamon به گومُمان Gomamon دیجیمون تی کی توکومان tokomon به پَتِمان patamom دیجیمون کاری: نیارُمانnyaromonبه سَلِمان Salomon

(تبدیلات به درجه بالغ)(champion)

آگومان agumon به گریمان greymon گابومان gabumon به گارورومان garrurumon بیومان biyomon به بردرامان birdramon تِنتومان tentomon به کابوتریمان kabuterimon پَلمان palmon به توگِمان togemon گومُمان gomamon به ایکاکومان ikakkumon پَتِمانpatamon به آنجمان angemon سَلمان salamon به گاتومان gatomon

مطابق با یک افسانه، روزی قدرت تاریکی، دنیای دیجیمون‌ها را به خطر می‌اندازد و دیجیمون‌های خوب را به دیجیمون‌های بد تبدیل می‌کند. این افسانه می‌گوید تعدادی بچه از یک دنیای دیگر نزد دیجیمون‌ها می‌آیند و وسایلی همراه خود دارند که با آن می‌توانند دنیای دیجی را نجات دهند. آنها می‌توانند کاری کنند که دیجیمون‌ها تبدیل بشوند و تکامل پیدا کنند. درصورتیکه تاریکی از دنیای دیجیمون‌ها خارج شود، دیگر این سرزمین به بچه ها احتیاجی نخواهد داشت و آنها می‌توانند به دنیای خود بازگردند؛ بنابراین بچه‌ها به دنبال مرکز نیروهای تاریکی می‌روند تا آنرا از دنیای دیجی بیرون کنند، اما دِویمون در آنجا قدرت‌های تاریکی را به سمت خود فرامی‌خواند تا این بچه‌های مزاحم را از بین ببرد. در این میان یک مرد مرموز به نام جنای Gennai، آنها را از طریق هولوگرام کمک می‌کند...

این مجموعه با عنوان اصلی Digimon Adventure اولین سری از مجموعه‌های دیجیمون است که در سال 1999 ساخته شد. دو سری اول این مجموعه، در جهانِ داستانیِ مشابه اتفاق می‌افتد، اما سری سوم، چهارم، پنجم و ششم هر یک جهان منحصر به فرد خود را دارا هستند. کلمهٔ «دیجیمون» Digimon از ترکیب دو کلمهٔ دیجیتال Digital و Monsters به معنی هیولا ساخته شده است. دیجیمون‌ها هیولاهای دیجیتالی هستند که در دنیای دیجی DigiWorld زندگی می‌کنند، یک جهان موازی که از شبکه‌های ارتباطی مختلف زمین سرچشمه گرفته است. این هیولاها قبل از تبدیل، موجودات دوست داشتنی جالبی هستند، درست مثل یک حیوان خانگی، موجوداتی که در ابتدا از یک تخم نسبتاً کوچک به نام Digi-Egg بیرون می‌آیند. دیجیمون‌ها درصورتی که قدرت خود را از دست بدهند و نابود شوند دوباره به صورت دیجی‌اِگ درمی‌آیند و اگر به آنها توجه شود می‌توانند رشد کنند و به یک دیجیمون بالغ تبدیل شوند و حتی خاطرات خود را حفظ کنند. کمتر زمانی پیش می‌آید که برای همیشه از بین بروند. مربیان دیجیمون‌ها با نام Digidestined یا Tamers شناخته می‌شوند. Tamers به معنی مربی است و Digidestined یک کلمهٔ ترکیبی به مفهوم کسی که برای دیجیمون هدف مشخص می‌کند. اما همیشه عده‌ای وجود دارند که در مقابل خوبی درمی‌آیند، انسان‌های خائنی که در حال تلاش برای از بین بردن بافت جهان دیجیتال هستند.

بر اساس طراحی شخصیت‌های این داستان، تاکنون بازی‌های کامپیوتری، کتاب‌های مصور کمیک استریپ، انواع اسباب‌بازی‌ها و غیره در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

مجموعهٔ دیجیمون طی سال‌های 1999 تا 2018 در 8 فصل تولید شده است. فصل اول این مجموعه با عنوان اصلی ماجراهای دیجیمون Digimon Adventure در آرشیو شبکه پویا موجود است که در حال حاضر تعداد 39 قسمت از این فصل آمادهٔ پخش می باشد. لازم به ذکر است مابقی قسمت‌های سری اول این داستان، با موازین و مقررات پخش سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مغایرت دارند و پخش نخواهند شد.

سری‌های تلویزیونی[ویرایش]

 1. ماجراجویی دیجیمون ( digimon adventure)
 2. ماجراجویی دیجیمون 02 (digimon adventure 02)
 3. مربیان دیجیمون (digimon tamers)
 4. مرز دیجیمون (digimon fronteir)
 5. ناجیان دیجیمون ( digimon data squad)
 6. دیجیمون های ترکیبی ( digimon fusion)
 7. دیجیمون موبایلی(digimon appli monster)
 8. ماجراجویی دیجیمون ترای (digimon adventure tri)

منابع[ویرایش]

 1. «Digital Monsters"
 • آنامی‌های دیجی‌مون
 • ویکی‌پدیای انگلیسی