دکتر استون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دکتر استون
220px-Doctor stone.jpg
اولین جلد تانکوبون نشر شده توسط شوئیشا در سال ۲۰۱۷ با حضور سنکو ایشیگامی
ドクターストーン
(Dokutā Sutōn)
ژانرماجراجویی، ادبیات داستانی رستاخیزی و پسارستاخیزی، علمی تخیلی
مانگا
نویسندهریییچیرو ایناگاکی
نگارگربویچی
ناشرشوئیشا
ناشر انگلیسی
چاپجامپ
مجلهٔهفته نامه شونن جامپ
آمارشونن
تاریخ راه‌اندازی۶ مارس ۲۰۱۷تا کنون
جلدها۱۸
انیمه
کارگردانشین یائینو
نویسندهیوئیچیرو کیدو
موسیقی
استودیوتی ام اس
انتشار ۵ ژوئیه ۲۰۱۹ تا کنون
تحت مجوز
Medialink
مانگا
بازگشت دکتر استون: بیاکوکا
نویسندهبویچی
ناشرشوئیشا
ناشر انگلیسی
Viz Media
چاپجامپ
مجلهٔهفته نامه شونن جامپ
آمارشونن
تاریخ راه‌اندازی۲۸ اکتبر ۲۰۱۹۲۳ دسامبر ۲۰۱۹
جلدها۱
نشان درگاه درگاه انیمه و مانگا

دکتر استون (به ژاپنی:ドクターストーン،هپبورن: Dokutā Sutōn) یک مجموعه مانگای ژاپنی است که توسط رییچیرو ایناگاکی نوشته شده و توسط بویچی، مانگاکایی اهل کره جنوبی مصور سازی شده‌است. این مجموعه از مارس ۲۰۱۷ در هفته نامه شونن جامپ به صورت سریالی تهیه شده‌است و از ماه نوامبر سال ۲۰۲۰، بخشهای جداگانه توسط شوئیشا در هجده جلد تانکوبون جمع‌آوری و منتشر شده‌است.

ویز مدیا مجوز این مانگا را در آمریکای شمالی صادر کرد.شوئیشا از ژانویه۲۰۱۹ شروع به قرار دادن این مجموعه به زبان انگلیسی در وب سایت و برنامه مانگا پلاس کرد.

اقتباس از مجموعه تلویزیونی انیمه توسط تی ام اس اینترتیمنت از ژوئیه تا دسامبر ۲۰۱۹ پخش شد. فصل دوم سریال انیمه با محوریت قوس "جنگ‌های سنگی" در ۱۴ ژانویه ۲۰۲۱ به نمایش در می‌آید.

در سال ۲۰۱۹، دکتر استون موفق به کسب ۶۴ امین جایزه مانگای شوگاکوکان برای گروه شونن شد.

داستان[ویرایش]

از آوریل سال ۵۷۳۸ میلادی، بیش از ۳۷۰۰ سال از تابش مرموز نوری که انسان‌ها را به سنگ تبدیل کرده گذشته‌است. نابغه ۱۸ ساله ای به نام سنکو ایشیگامی ناگهان احیا می‌شود تا خود را در جهانی پیدا کند که تمام آثار تمدن بشری توسط زمان فرسایش یافته‌است. سنکو یک اردوگاه پایه ایجاد می‌کند و شروع به مطالعه انسان‌های متحجر می‌کند تا علت وقوع این واقعه و همچنین درمان را مشخص کند.

طی ۶ ماه آینده، سنکو می‌فهمد که احیای مجدد او با نیتریک اسید امکان‌پذیر شده‌است. با این کشف، او ترکیبی ایجاد می‌کند که به او امکان می‌دهد دیگران را فوراً احیا کند. او با احیای دوست خود تایجو اوکی، همکلاسی آنها یوزوریها اوگاوا و یک رزمی کار معروف به نام تسوکاسا شیشیو، با هدف بازسازی تمدن با تمرکز بر علم، کار خود را آغاز می‌کند.

در نهایت تسوکاسا نشان می‌دهد که او با ایده سنکو در ایجاد تمدن علمی جدید مخالف است، زیرا معتقد است که دنیای قدیم آلوده است و نباید دوباره احیا شود. در عوض، او می‌خواهد نظم جهانی جدیدی را بر اساس قدرت ایجاد کند، تا آنجا پیش می‌رود که افراد متحجر را که با آنها روبرو می‌شود احیا کند تا از دخالت آنها در اهدافش جلوگیری کند.

تسوکاسا پس از اخذ فرمول ترکیب احیا از سنکو، وقتی فهمید که سنکو می‌داند چگونه سلاح‌هایی بسازد که نمی‌تواند در برابر آنها دفاع کند، سعی در قتل او دارد. تسوکاسا با اعتقاد به موفقیت کشته شدن سنکو، برای شروع تأسیس جناح خود در دنیای سنگی را ترک می‌کند.

پس از بهبودی از تجربه مرگ نزدیک، سنکو قبیله ای از مردم را که قبلاً در این کره خاکی زندگی می‌کردند کشف کرد و این را فرصتی برای ایجاد پادشاهی علم خود می‌داند. این افراد در اصل مردد هستند، اما سرانجام مزایایی را که علم می‌تواند برای بقای آنها به همراه آورد، یادمی‌گیرند. با گذشت زمان، قبیله سنکو بیشتر مورد اعتماد قبیله قرار می‌گیرد و سرانجام از گذشته آنها یادمی‌گیرد - جایی که او متوجه می‌شود این دهکده توسط شخص پدرش به همراه ۵ فضانورد دیگر که به دلیل قرار گرفتن در ایستگاه فضایی بین‌المللی در زمان وقوع آن حادثه ایجاد شده‌است.

پادشاهی علم سنکو همراه با متحدان و دوستان جدید خود درگیر جنگ با قبیله تسوکاسا می‌شود و در نهایت پیروز می‌شود و خود را به عنوان نیرویی حساب می‌کند. پس از پیروزی، آنها دریافتند که پدرخوانده سنکو فلزات گرانبهایی را به جا گذاشته‌است است که می‌تواند به عنوان کاتالیزور برای تولید انبوه مایعات احیای در جزیره نزدیک که در حال حاضر توسط قبیله ای معروف به پادشاهی سنگ ساکن است، استفاده کند و دارای دستگاهی است که برای متحجر کردن جهان استفاده می‌شد.

رسانه[ویرایش]

مانگا[ویرایش]

دکتر استون که توسط رییچیرو ایناگاکی نوشته شده و توسط بویچی تصویرگری شده‌است، در چهاردهمین شماره از هفته نامه شونن جامپ شوئیشا در تاریخ ۶ مارس ۲۰۱۷ منتشر شد.[۱] این یکی از چندین پیشنهاد داستانی بود که ایناگاکی به سردبیر خود ارائه داد، وی آن را انتخاب کرد زیرا هیچ ایده ای دربارهٔ چگونگی پیشرفت آن نداشت. بویچی، که به دنبال داستانی برای کار بود، تقریباً زمانی که ایناگاکی (یکی از طرفداران کارهای خود) صفحات داستان را برای فصل ۳ به پایان رساند، به او نزدیک شد.[۲]

در میزگرد خود در ویز مدیا، انیمه بوستون مجوز خود را برای مانگا اعلام کرد و اولین جلد آن در سپتامبر ۲۰۱۸ منتشر شد.[۳][۴] شوئیشا در ژانویه ۲۰۱۹ شروع به قرار دادن انتشار این مجموعه به زبان انگلیسی در وب سایت و برنامه مانگا پلاس کرد.[۵]

در اکتبر ۲۰۱۹، اعلام شد که یک سریال کوچک با ۹ قسمت به نام بازگشت دکتر استون: بیاکوکا در تاریخ ۲۸ اکتبر در شماره ۴۸ از هفته نامه شونن جامپ با داستان و مصور سازی بویچی آغاز خواهد شد.[۶] مانند سری اصلی، اسپین آف نیز در سرویس مانگا پلاس شوئیشا منتشر شد. ویز مدیا همچنین این مجموعه را بر روی پلت فرم دیجیتال شونن جامپ خود منتشر می‌کند. این مجموعه در ۲۳ دسامبر ۲۰۱۹ به پایان رسید. تانکوبون جمع‌آوری شده در ۴ مارس ۲۰۲۰ منتشر شد.

انیمه[ویرایش]

اقتباس از مجموعه تلویزیونی انیمه در پنجاه و یکمین هفته نامه شونن جامپ در تاریخ ۱۹ نوامبر ۲۰۱۸ اعلام شد. این مجموعه توسط تی ام اس اینترتیمنت انیمیشن سازی شده است ،شینیا اینو به عنوان کارگردان ، یوییچیرو کیدو به عنوان فیلمنامه نویس و یوکو ایواسا به عنوان طراح شخصیت نقش داشته اند. تاتسویا کاتو ، هیروآکی تسوتسومی و یوکی کانساکا موسیقی این مجموعه را ساختند. این سریال از 5 ژوئیه تا 13 دسامبر 2019 از توکیو ام ایکیس و کانال های دیگر پخش شد. برای 24 قسمت اجرا شد. اولین تم اپنینگ "دنیای صبح بخیر!" و اولین اندینگ سریال "زندگی" است. دومین تم اپنینگ "سانگنشوکو" توسط Pelican Fanclub است ، در حالی که دومین تم اندینگ سریال "یومه نو یونا" توسط Saeki YouthK است.

فصل دوم اقتباس انیمه پس از تمام شدن فصل اول اعلام شد. فصل دوم به عنوان "جنگ های سنگی" از مجموعه مانگا متمرکز خواهد شد. عنوان رسمی دکتر استون: جنگ های سنگی ، فصل دوم در ۱۴ ژانویه ۲۰۲۱ اکران می شود. اپنینگ فصل دوم "Rakuen" ساخته فوجی فابریک است ، در حالی که موضوع پایان فصل دوم "کو" است. توسط هاتنا.

این مجموعه توسط کرانچی رول در سراسر خارج از آسیا پخش می شود.

بازخورد[ویرایش]

دکتر استون در لیست ۱۵ مانگای برتر سال ۲۰۱۸ برای خوانندگان مرد که توسط کونو مانگا گا سوگوی گردآوری شده است ، همراه با دستتو بکش ایزوکن! در رتبه ۱۵قرار گرفت. این سریال در سال ۲۰۱۸ در جایگاه دوم در چهارمین "جوایز تسوگی نی کورو مانگا" قرار گرفت. این سریال در رتبه ۱۷ قرار گرفت. لیست بهترین مانگای سال ۲۰۱۹ برای خوانندگان مرد. در سال ۲۰۱۹ ، دکتر استون موفق به کسب ۶۵ امین جوایز مانگای شوگاکوکان برای گروه شونن شد.

در نوامبر ۲۰۱۹ ، کرانچی رول دکتر استون را در "۲۵ انیمیشن برتر دهه" قرار داد. آی جی ان همچنین دکتر استون را در میان بهترین مجموعه های انیمیشن دهه ۲۰۱۰ قرار داده است. دکتر استون هشتمین سریال پربیننده انیمه در نتفلیکس ژاپن در سال ۲۰۱۹ بود.

گجت تسوشین تیکه کلام سنکو را ذکر کرد، "هیجان انگیزه لامصب!" در لیست بهترین تیکه کلام های انیمیشن ها بود.

منابع[ویرایش]

  1. https://www.animenewsnetwork.com/news/2017-01-26/shonen-jump-magazine-to-launch-6-new-series-by-kuroko-basketball-beelzebub-more-authors/.111485. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  2. https://mangaplus.shueisha.co.jp/web_pages/216/. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  3. https://www.animenewsnetwork.com/news/2018-03-30/viz-licenses-dragon-ball-yamcha-spinoff-ao-haru-ride-radiant-manga-more/.129742. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  4. https://www.animenewsnetwork.com/daily-briefs/2018-03-02/viz-media-to-release-dr-stone-manga-in-print/.128482. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  5. http://www.animenewsnetwork.com/news/2019-01-27/shueisha-launches-free-global-manga-plus-service/.142634. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  6. http://www.animenewsnetwork.com/news/2019-10-20/boichi-draws-dr-stone-spinoff-manga-about-byakuya/.152324. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)

پیوند به بیرون[ویرایش]