دژنراسیون وابسته‌به‌سن ماکولا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

دژنراسیون ماکولا که به عنوان دجنراسیون وابسته به سن ماکولا (AMD or ARMD) شناخته می‌شود یک وضعیت پزشکی است که ممکن است نتیجه ان تاری یا از دست دادن بینایی در مرکز دید باشد. در اوایل اغلب هیچ نشانه‌ای وجود ندارد. به تدریج دید یک یا هر دو چشم بدتر می‌شود؛ و ممکن است حتی دید به‌طور کامل از دست برود و حتی فعالیتهای روزانه فرد مختل شود. گاه افراد دچار توهمات بینایی می‌شوند که این حالت ارتباطی با بیماریهای روانی ندارد.

دژنراسیون ماکولا به‌طور معمول در افراد مسن رخ می‌دهد. البته عوامل ژنتیکی هم دراین مشکل نقش دارند.

علت اصلی مشکل آسیب به ماکولا در شبکیه چشم می‌باشد؛ که به دو نوع «خشک» و «تر» تقسیم می‌شود. ۹۰٪ از موارد از نوع خشک می‌باشند.

پیشگیری شامل ورزش و تغذیه مناسب و سیگار نکشیدن است. تأثیر آنتی‌اکسیدان‌ها ویتامین‌ها و مواد معدنی برای پیشگیری از این مشکل اثبات نشده‌است. هیچ درمان خاصی برای کسی که با این مشکل دید خود را از دست داده وجود ندارد. مکمل‌ها در کسانی که مبتلا به این بیماری هستند ممکن است پیشرفت ان را کندتر کند.

علائم و نشانه‌ها[ویرایش]

دید طبیعی
همان مشاهده با دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن(مؤسسه ملی چشم)

دژنراسیون ماکولا به خودی خود نمی‌تواند منجر به کوری شود. تنها تعداد بسیار کمی از این افراد کاملاً کور هستند. تقریباً در همه موارد مقداری دید باقی مانده که عمدتاً محیطی است. دیگر شرایط پیچیده ممکن است منجر به چنین حالت حاد بیماری شود (سکته مغزی شدید یا تروما و عدم درمان گلوکوم و غیره), اما تعداد کمی از بیماران مبتلا به دژنراسیون ماکولا از دست دادن کل بینایی را تجربه می‌کنند.

از دست دادن دید مرکزی عمیقاً عملکرد بینایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای مثال خواندن و مطالع بدون دید مرکزی بسیار دشوار است. دیدن تصاویر که در مرکز آنها لکه‌های سیاه دیده می‌شود.

عوامل خطر[ویرایش]

محیط زیست و سبک زندگی[ویرایش]

  • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن توتون و تنباکو خطر ابتلا به ARMDرا افزایش می‌دهد ."
  • فشار خون بالا (فشار خون بالا):
  • ارتباط معنی‌داری با افزایش خطر ابتلا بهARMD و فشار خون وجود دارد.
  • تصلب شرایین:
  • کلسترول بالا: کلسترول بالا احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.ARMD
  • چاقی: چاقی شکمی چاقی یک عامل خطر به ویژه در میان مردان
  • مصرف چربی: مصرف مقادیر بالای برخی از چربی از جمله چربی‌های اشباع شده چربی‌های ترانس و اسیدهای چرب امگا-۶ به احتمال زیاد منجر به ARMD می‌شوند. در حالی که چربی‌های اشباع نشده به‌طور بالقوه محافظ هستند. در خصوص امگا-۳ اسیدهای چرب ممکن است به کاهش خطر ابتلا به ARMD منجر شود..
  • قرار گرفتن در معرض نور خورشیدبا[مشکوک ] به خصوص نور آبی: شواهد متناقضی این مورد وجود دارد که آیا قرار گرفتن در معرض نور خورشید منجر به توسعه دژنراسیون ماکولا می‌شود یا خیر ؟. یک مطالعه که در این اواخر انجام شده ارتباطی بین این دو پیدا نکرده‌است. اما تحقیقات دیگر نشان داده‌است، که نور مرئی پر انرژی ممکن است کمک کند به ایجادARMD.

ژنتیک[ویرایش]

تأثیرات ژن در این بیماری به اثبات رسیده‌است.

درمان[ویرایش]

درمان برای این بیماری یافت شده نوعی آمپول تهیه شده که در دوکشور آمریکا و هلند به تولید انبوه رسیده

منابع[ویرایش]

Clemons TE, Milton RC, Klein R, Seddon JM, Ferris FL (April 2005). "Risk Factors for the Incidence of Advanced Age-Related Macular Degeneration in the Age-Related Eye Disease Study (AREDS) AREDS Report No. 19". Ophthalmology. 112 (4): 533–9. doi:10.1016/j.ophtha.2004.10.047. PMC 1513667. PMID 15808240.