دوم متال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دوم متال
ریشه‌های سبکی
موسیقی هوی متال (به‌ویژه آلبوم‌های اوایل دهه ۱۹۷۰ گروه بلک سبث)
ریشه‌های فرهنگی
اوایل تا میانه دهه ۱۹۷۰، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا
سازهای موسیقی
محبوبیت عمومی عمدتاً زیرزمینی با اقبال بیشتر در اسکاندیناوی، ایالات متحده و اروپای شرقی
مشتق‌ها گوتیک متال
سبک‌های درهم‌آمیخته
سایر مطالب
 • اکستریم متال
 • پست-متال
 • دومین سبک بوجود آمده در موسیقی متال سبک دوم متال (به انگلیسی: Doom metal) است که تحت تأثیر کارهای اولیهٔ گروه بلک سبث ظهور کرد.

  دوم متال همان هوی متال است و زایده همان موسیقی با این تفاوت که ریفها و ریتمها سرعت کمتری نسبت به سبک هوی متال دارد و صدای خواننده در این سبک معمولاً ملودیک‌تر است. این سبک دارای موسیقی و معمولاً مضامین سنگین تری نسبت به هوی متال است و از نظر جایگاه موسیقیایی در سبک متال جز سبک‌های عالی قدر و گرانمایه به حساب می‌آید و به قول معروف سبکی پدر مادر دار و با ریشه و استخوان بندی است. (سبکی بسیار مردانه - خشونت در کنار احساسات)

  یکی دیگر از تفاوت‌های سبک دوم متال با سبک‌های دیگر (جز دوم دث متال) که به صورت ارف در گروه‌های زیرمجموعه اش رایج است مضامین متفاوت آن با سبک‌های دیگر متال است. اکثر مضامین دوم متال به مسائل اجتماعی و درونی (سبک بسیار درون گرا) می‌نگرد و نگاهش به فلسفه زندگی است بیشتر تا ظواهر و ابعاد بیرونی. همین امر باعث بوجود آمدن اشعار قوی، هنرمندان درون گرا و موسیقی سنگین شده است. همچنین معمولاً طرفداران این سبک از عوام نیستند و به نسبت موسیقی با مخاطب خاص تر است.

  بعد از بلک ثبت گروه Candlemass که یک باند سوئدی است به صورت تخصصی به این سبک پرداخت و تأثیرات بسیاری بر این سبک گذاشت. (در واقع پیش از این گروه در کارهای گروه‌های هوی به ندرت ساخته‌هایی از سبک دوم متال می‌افتیم، اما این گروه به صورت تخصصی از سال ۸۶ این سبک را پیگیری کرد و بعد از بوجود آمدن این گروه گروه‌های دیگری هم به پیروی از موسیقی تکامل یافته آنها سبک را پیگیری کردند تا بدانجا که در سالهای بعد ترکیباتی از این موسیقی سبک‌های ترکیبی دیگری را بوجود آورد که در این میان دوم/دث متال و گوت از مشهورترین و ارزشمندترین سبک‌های بوجود آمده و زایده این موسیقی به حساب می‌آیند) بسیاری از گروه‌های این سبک به جز دوم در سبک‌هایی مانند گاتیک و دوم/دث متال فعالیت می‌کنند. گروه‌های دهه ۸۰ که در میان این گروه‌ها به چشم می‌خورند نیز اکثراً در سبک هوی متال فعالیت داشته‌اند. همچنین برخی از این گروه‌ها در سبک استونر راک فعالیت‌هایی داشته‌اند یا باندهایی بودند که سبک اصلیشان یکی از سبک‌های یادشده بوده است و در کنار آن در این سبک نیز مشغول به فعالیت بوده‌اند.

  منابع[ویرایش]

  مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Doom metal». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۲.