پرش به محتوا

دولت عمومی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دولت عمومی

Generalgouvernement  (آلمانی)
۱۹۳۹–۱۹۴۵
موقعیت دولت عمومی
نقشهٔ دولت عمومی
پایتختلیتزمنشتات
(۱۲ اکتبر – ۴ نوامبر ۱۹۳۹)
کراکوف
(۴ نوامبر ۱۹۳۹ – ۱۹ ژانویه ۱۹۴۵)
زبان(های) رسمیآلمانی
زبان(های) رایجلهستانی، اوکراینی, ییدیش
گروه‌های قومی
لهستانی
حکومت
• فرماندار
هانس فرانک
تاریخ 
• بنیان‌گذاری
۲۶ اکتبر ۱۹۳۹
• فروپاشی
۱۹ ژانویه ۱۹۴۵

دولت عمومی (آلمانی: Generalgouvernement، لهستانی:Generalne Gubernatorstwo) بخشی از سرزمین‌های جمهوری دوم لهستان بود که در زمان چیرگی آلمان نازی بر لهستان در جریان جنگ دوم جهانی بخشی مجزا از سرزمین‌های رایش بزرگ شمرده می‌شد.

پس از عملیات بارباروسا در ژوئن ۱۹۴۱ بخش وویودینای لهستان و گالیسی (به همراه بخش‌های عمده‌ای از اوکراین) با فرمان آدولف هیتلر به دولت عمومی ضمیمه شدند. نام کامل این منطقه دولت عمومی مناطق اشغالی لهستان (به آلمانی: Generalgouvernement für die besetzten polnischen Gebiete) بود.

این منطقه دولتی شبه مستقل نبود، نازی‌ها می‌کوشیدند تا در نامه‌نگاری‌ها و سوابق از به‌کار بردن واژهٔ لهستان در این دولت خودداری کنند، البته فعالیت‌های بانکی در این مورد مستثنی بود. کنترل سراسر این دولت با آلمان‌ها بود هدف آن بود که این منطقه را به سرزمینی آلمانی بدل‌سازند.

مرکز این دولت در آغاز شهر ووج و سپس کراکوف بود.

اقتصاد

[ویرایش]

از پاییز ۱۹۳۹ لهستانی‌های بسیاری را به منظور کار در اردوگاه‌های کار اجباری به این منطقه راندند. این کارگران در کشتزارها و کارخانه‌ها به کار گرفته می‌شدند. گردش پولی این دولت نیز از بانک انتشار اوراق قرضهٔ لهستان(به لهستانی: BankEmisyjny w Polsce) مدیریت می‌شد.

هولوکاست در دولت عمومی

[ویرایش]

از ۱۹۴۲ میلادی و با پافشاری یوزف بولر دبیر کل این دولت نازی‌ها به نابودی سامان‌مند یهودیان در این سرزمین دست یازیدند. چهار اردوگاه از شش اردوگاه کار اجباری نازی‌ها در اینجا جای‌داشت.

نگارخانه

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]

Wikipedia contributors، "General Government،" Wikipedia، The Free Encyclopedia، http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=General_Government&oldid=430294135 (accessed May ۲۳، ۲۰۱۱)