دهستان سراب قامیش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دهستان سراب قامیش
دهستان
کشور ایران
استانکردستان
شهرستانسنندج
بخشمرکزی
جمعیت (سرشماری ۱۳۸۵)
 • جمعیت۴۷۱۹ نفر

دهستان سراب قامیش نام دهستانی در بخش مرکزی شهرستان سنندج، استان کردستان در ایران است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۷۱۹ نفر (۱۰۳۴ خانوار) بوده‌است.[۱] روستای سراب قامیش در 15 کیلومتری شهر سنندج واقع شده است، روستایی زیبا با طبیعتی بکر که چشم هر بیننده ای بر آن خیره می ماند، رویکی از تعاونی های موفق در این روستا، تعاونی صیادان است که وجود سد قشلاق را غنیمت شمرده اند که با فعالیت 28 ساله ی خود توانسته است برای 38 نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی ایجاد کنند.روستایی که به دهکده ی تعاونی شهرت یافته و اهالی آن با همکاری و همدلی و تعامل برای توسعه و آبادانی می کوشند.

مشارکت در این تعاونی ها ، اتحاد و همدلی را در روستا به دنبال دارد ، روستایی که جز مهاجرت معکوس ، مهاجرت دیگری ندارد.

اگر گشتی در روستای سراب قامیش شهرستان سنندج بزنید شاهد آبادانی، امید به زندگی و شادی مردم خواهید بود،  ویژگی بارزی که به دلیل همدلی و کوشش و برنامه ریزی اهالی آن فراهم شده است.

این روستا می تواند نمونه خوبی برای سایر روستانشینان باشد تا بتوانند پتانسیل های بالقوه محل زندگی شان را با برنامه ریزی مناسب به بالفعل تبدیل و زندگی جدیدی را آغاز کنند.

اینجاست که روستای سراب قامیش گوی سبقت را از عضو شدن در تعاونی های میانگین کشوری را گرفته و این در صورتی است که با عضیت 100 درصدی تلاش برای ایجاد تعاونی دامداران و قالیبافان ادامه دارد.

نقشه و آدرس: استان کردستان، شهرستان سنندج، بخش مرکزی، دهستان سراب قامیش

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.