دلگشا (اصفهان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دلگشا
اطلاعات کلی
کشور ایران
استاناصفهان
شهرستاناصفهان
بخشکوهپایه
دهستانتودشک
نام‌های قدیمیبِرگوشاد یا بَرگُشاد
مردم
جمعیت۱۱۳ نفر (سرشماری ۹۵)
رشد جمعیت۳۳ درصد
جغرافیای طبیعی
مساحتبزرگ
اطلاعات روستایی
کد آماری۱۷۴۰۴۱
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۳۱۴۶۴۲۸

روستای دلگشا نقش مرکزیت را برای روستاهای همجوار دارد و قبرستان روستای دلگشا بزرگترین در نوع خود در منطقه میباشد که بسیاری از افراد وابسته به روستاعقیده خاصی جهت تدفین متوفیان خود دارند

دلگشا ، روستایی است از توابع بخش کوهپایه شهرستان اصفهان در استان اصفهان ایران.

موقعیت[ویرایش]

دلگشا از توابع بخش کوهپایه (استان اصفهان) می‌باشد که در کیلومتر ۱۰۴ جاده اصفهان - نائین واقع شده‌است. این روستا از شمال به روستای سیدآباد، جنوب به جاده اصفهان-نایین (روستای مزرعه یزدی)، شرق به روستای میرلطف اله و از غرب به پایگاه پدافند هوایی هاشم‌آباد منتهی می‌گردد.

جمعیت[ویرایش]

براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت آن (۱۱٣ نفر) است.[۱]

ویژگی برجسته[ویرایش]

از نکات قابل توجه این روستا مسجد جامع و آرامستان (مزار) آن است؛ این آرامستان با صدها به خاک سپرده، از گذشته‌های دور مرکزیت و تقدسی ویژه داشته‌است چنان‌که از دیرباز مردم روستاهای مجاور، مانند مزرعه یزدی، میرلطف ا… و سیدآباد و نیز فرزندان به شهر رفتهٔ آنان، وصیت می‌کرده‌اند که پیکرشان را پس از مرگ در مزار روستای دلگشا به خاک سپارند.

مراسم‌ مذهبی[ویرایش]

همه ساله مراسم عزاداری تاسوعا، عاشورا و ۲۸ صفر به گونه ای بسیار گسترده در این روستا برگزار می‌شده‌است. در شب عاشورا و ظهر عاشورا و نیز شب ۲۸ صفر و ظهر ۲۸ صفر هیئات‌های عزاداری روستاهای مجاور به این روستا آمده، به هیئت عزاداری روستا پیوسته، پس از پایان عزاداری و خواندن نماز جماعت ظهر و عصر از سوی دل سپردگان به اندیشهٔ سیدالشهدا پذیرایی می‌شوند. این پذیرایی در ده‌ها و شاید صدها سال تنها نان خانگی محلی و پس از آن چلوخورشت قیمهٔ نسبتاً ساده ای بود. اما در یکی دو دههٔ گذشته هر سال بر گرانی، گوناگونی و تشریفات آن افزوده شده‌است. البته در این مدت شمار نذرکنندگان نیز افزون شده‌است.

اماکن عمومی[ویرایش]

از جمله اماکن عمومی این روستا می‌توان مسجدجامع، غسالخانه، حمام عمومی، خانه بهداشت، مرکز مخابرات و دفتر ICT این روستا را نام برد.

دهیاری دلگشا[ویرایش]

از جمله پروژهای این دهیاری درختکاری در دو طرف خیابان اصلی این روستا، نام گذاری کوجه‌های روستا بازسازی و لایروبی قنات روستا و پیگیری جهت امکانات زیربنایی مانند گاز شهری، تلفن، آب لوله کشی و آسفالت راه اصلی بوده‌است.

مرکز مخابرات و دفتر ICT دلگشا[ویرایش]

مرکز مخابرات روستای دلگشا: جندین سال در قالب دفتر مخابراتی جهت شماره گیری برای مراجعین کار خود را دنبال نمود، در سال ۸۴ به مرکز مخابرات تبدیل شد که حدوداً ۲۰ روستا (دلگشا، بادافشان، سیدآباد، میرلطف اله، مزرعه یزدی، جوکاران، گریز، عطرافشان، وج، اروجه، کاظم‌آباد، زینت آباد، یزدآباد، سٌلی، دستگردو، شاه آباد، حسن‌آباد، قاسمعلی، علی‌آباد…)را تحت پوشش قرار داد، طولی نکشید که با پیگیری‌های مسئولان این مرکز، دفتر خدمات ارتباطی(ICT) و خدمات بانکی پست بانک ایران نیز به خدمات آن اضافه شد. دفتر ICT دلگشا

پارک دلگشا[ویرایش]

پارک دلگشادر سال ۱۳۹۲ در کنار گلزار شهدا ساخته شد.

گلزار شهدا[ویرایش]

در گلزار شهدای این روستا سه شهید مدفون هستند ولی این روستا در کل ۹ شهید دارد که در مکان‌های مختلف مدفون شدند.

محصولات[ویرایش]

باغ‌های این روستا در سال‌های گذشته انگور، زردآلو، آلوچه، گلابی و سیب هم پرورش می‌داده است اما بیشتر باغ‌ها را هنوز هم درختان توت، بادام، شاه توت (توت سیاه) و شمار اندکی هم گردو و گُویج(زالزالک)پر کرده‌است. کاستن از بارندگی و آب قنات که تنها منبع آبی این روستا است در سال‌های دههٔ ۸۰ و پنج سال نخست دههٔ ۹۰ هجری خورشیدی، شمار این درختان و میوه‌های آن را بسیار کاهش داده است. این درحالی است که، کاهش شمار ساکنان روستا و کم توجهی به لایروبی و بازسازی قنات و استفادهٔ بهینه از آب موجود؛ به دلیل شیوه‌های سنتی کشاورزی و بهره‌گیری از آب، نیز بر سرعت این روند کاهنده افزوده است.

منابع[ویرایش]