جزه (اصفهان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جزه (اصفهان)
اطلاعات کلی
کشور ایران
استاناصفهان
شهرستاناصفهان
بخشبخش کوهپایه
دهستانجبل
نام محلیجزه
نام‌های دیگرنگین شرق اصفهان
نام‌های قدیمیگزه
مردم
جمعیت۸۳۵ نفر (سرشماری ۹۵)
اطلاعات روستایی
کد آماری۱۷۴۴۹۵
پیش‌شمارهٔ تلفن031
وبگاه رسمیhttps://www.instagram.com/jezekhabar/

جزه (اصفهان)، روستایی از توابع بخش کوهپایه شهرستان اصفهان در استان اصفهان ایران است. این روستا در شمال شهرستان ورزنه واقع شده است.


روستای جزه که نامش توسط شیخ بهایی بزرگ به جزه تغییر یافته، دارای قدمتی کهن بوده و متعلق به قبل از اسلام میباشد. در روستا، امامزاده ای والا مقام از نوادگان موسی بن جعفر سلام الله علیهم اجمعین وجود دارد. جناب سلطان سید محمود که از مدینه برای دیدار امام رضا علیه السلام رهسپار طوس بودند، در شیراز به فتنه ی سخت حاکم عباسی فارس گرفتار میشوند. در جنگی که رخ میدهد، تعدادی از اولاد اهل بیت در این جنگ شهید شدند و برخی نیز فرار کردند. ذکاوت و کیاست سلطان سید محمود ان بود که وقتی ازین معرکه با دیگر سادات به شرق اصفهان گریختند، باهم مجتمع نشده و هریک به روستایی رفتند. این امر از ان بود که شروران عباسی در تعقیب این سادات مکرم و گرامی بودند تا آنها را یافته و بشهادت برسانند. ازینرو سید ناصر به روستای جبل رفت و امروز ان امامزاده بزرگوار، چشم روستای جبل است. سید قاسم نیز به روستای مجاور جزه رفت. و جناب سید محمود در روستای جزه که مرکزیت و جامعیتی داشت ماندند تا امروز پس از روزگاران چراغ هدایت و سرچشمه فیوضات گردند. حضور و ادامه حیات این امامزاده بزرگوار در جزه که گویی رسالتی جدید برایشان شده بود، موجب توسعه نسل شریف سادات در این روستا گردید. و ازین خاندان مکرم عالمان و مجاهدین بسیاری پدید امدند. خاندان سادات محمودی روستای جزه از متولیان امامزاده در قرون و اعصار گذشته بوده و عامل اصلی توسعه علم و سواد در روستا بودند. به برکت این امامزاده عظیم الان در قرون گذشته روستای جزه پیوسته از مردانی با سواد و فاضل و باتقوا بهره برده و محل امد و شد مومنان زیادی گردیده.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان جبل قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۸۳۵ نفر (۳۲۴خانوار) بوده‌است. روستای جزه دارای بنا های تاریخی بسیاری از جمله چهار آب انبار تاریخی و قدیمی به نام های : ۱ - آب انبار امام زاده ۲- آب انبار سلطان محمود ۳- آب انبار کالعباس ۴- آب انبار خوید ٥-آب انبار حاجي میباشد ۵_ یک حمام قدیمی از عهد صفویه ۶_ حدود شش رشته قنات و یک چاه آب نیمه عمیق که اوایل انقلاب پروانه بنام یکی از مالکین خوید( باغات شمال جزه) به عنوان نماینده صادر شده ولی متاسفانه چند سالی است بدون کسب اجازه مالکین توسط شورای دوره های قبل آب به کارخانه جزه منتقل می گردد. بدون هیچگونه اجاره نامه و رضایتی و این کار یکی از دلایل خشک شدن حدود۱۰هکتار باغات شده است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.

روستای جزوه سابقا عمارات زرتشتی داشته