جزه (کوهپایه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از جزه (اصفهان))
جزه
اطلاعات کلی
کشور ایران
استاناصفهان
شهرستانکوهپایه
بخشتودشک
دهستانجبل
نام محلیجزه
نام‌های دیگرنگین کوپا
نام‌های قدیمیگزه
مردم
جمعیت۸۳۵ نفر (سرشماری ۹۵)
اطلاعات روستایی
کد آماری۱۷۴۴۹۵
پیش‌شمارهٔ تلفن031
وبگاه رسمیhttps://www.instagram.com/jezekhabar/

جزه، مرکز دهستان جبل و روستایی از توابع بخش کوهپایه شهرستان کوهپایه در استان اصفهان ایران است.

این روستا در پنج کیلومتری شرق شهر کوهپایهواقع شده است.

ویژگی‌ها[ویرایش]

روستای جزه که نامش توسط شیخ بهایی بزرگ به جزه تغییر یافته، دارای قدمتی کهن بوده و متعلق به قبل از اسلام میباشد. در روستا، امامزاده ای والا مقام از نوادگان موسی بن جعفر سلام الله علیهم اجمعین وجود دارد. جناب سلطان سید محمود که از مدینه برای دیدار امام رضا علیه السلام رهسپار طوس بودند، در شیراز به فتنه ی سخت حاکم عباسی فارس گرفتار میشوند. در جنگی که رخ میدهد، تعدادی از اولاد اهل بیت در این جنگ شهید شدند و برخی نیز فرار کردند. ذکاوت و کیاست سلطان سید محمود ان بود که وقتی ازین معرکه با دیگر سادات به شرق اصفهان گریختند، باهم مجتمع نشده و هریک به روستایی رفتند. این امر از ان بود که شروران عباسی در تعقیب این سادات مکرم و گرامی بودند تا آنها را یافته و بشهادت برسانند. ازینرو سید ناصر به روستای جبل رفت و امروز ان امامزاده بزرگوار، چشم روستای جبل است. سید قاسم نیز به روستای مجاور جزه رفت. و جناب سید محمود در روستای جزه که مرکزیت و جامعیتی داشت ماندند تا امروز پس از روزگاران چراغ هدایت و سرچشمه فیوضات گردند. حضور و ادامه حیات این امامزاده بزرگوار در جزه که گویی رسالتی جدید برایشان شده بود، موجب توسعه نسل شریف سادات در این روستا گردید. و ازین خاندان مکرم عالمان و مجاهدین بسیاری پدید امدند. خاندان سادات محمودی روستای جزه از متولیان امامزاده در قرون و اعصار گذشته بوده و عامل اصلی توسعه علم و سواد در روستا بودند. به برکت این امامزاده عظیم الان در قرون گذشته روستای جزه پیوسته از مردانی با سواد و فاضل و باتقوا بهره برده و محل امد و شد مومنان زیادی گردیده.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان جبل قرار دارد و براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن برابر با ۸۳۵ نفر (۲۸۶ خانوار) بوده‌است.[۱]

آثار تاریخی[ویرایش]

روستای جزه دارای بنا های تاریخی بسیاری از جمله چهار آب انبار تاریخی و قدیمی به نام های : ۱ - آب انبار امام زاده ۲- آب انبار سلطان محمود ۳- آب انبار کالعباس ۴- آب انبار خوید ٥-آب انبار حاجي میباشد ۵_ یک حمام قدیمی از عهد صفویه ۶_ حدود شش رشته قنات و یک چاه آب نیمه عمیق که اوایل انقلاب پروانه بنام یکی از مالکین خوید( باغات شمال جزه) به عنوان نماینده صادر شده ولی متاسفانه چند سالی است بدون کسب اجازه مالکین توسط شورای دوره های قبل آب به کارخانه جزه منتقل می گردد. بدون هیچگونه اجاره نامه و رضایتی و این کار یکی از دلایل خشک شدن حدود۱۰هکتار باغات شده است.

منابع[ویرایش]

  1. «درگاه ملی آمار > سرشماری عمومی نفوس و مسکن > نتایج سرشماری > جمعیت به تفکیک تقسیمات کشوری سال 1395». www.amar.org.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۸-۰۱.