گواش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گواش با رنگ‌های متفاوت

گواش (به فرانسوی: gouache) گونه‌ای رنگ است که با حل شدن رنگدانه‌ها در آب ایجاد می‌شود. گواش متفاوت از آبرنگ است و رنگ‌آمیزی با آن تصاویری مات ایجاد می‌کند. رنگ‌آمیزی با گواش یکی از شیوه‌های پرکاربرد نقاشی توسط نقاشان برای تهیهٔ تابلوها و کمیک‌ها بوده‌است.

ساختار گواش ، شباهت زیادی به آبرنگ داشته و برخی نقاشان این دو متریال را هم‌زمان به کار میگیرند . برخی از انواع آبرنگ‌های موجود در بازار نیز که بیشتر به صورت تیوپ ، خمیری یا نیمه مایع در دسترس هستند ، به گونه‌ای ساخته شده اند که بتوان کیفیات آبرنگ و گواش را هم‌زمان پدید آورد . در گواش ، نسبت صمغ به رنگدانه بیشتر است . از این رو خاصیت پوشانندگی بیشتری داشته و هنگام استفاده قابل کنترل تر است . گواش‌های با کیفیت ، رنگ دانه‌های طبیعی بیشتری دارند که باعث می‌شوند ، پس از استفاده ، شفاف تر به نظر برسند . رنگ گواش ، به دلیل سادگی در استفاده و کنترلی که می‌توان بر روی آن داشت ، و همچینن ارزان بودن ، به اشتباه به عنوان وسیله‌ای برای نقاشی کودکان و افراد تازه‌کار شناخته شده . در حالی که گواش برای طراحی پوستر و انیمیشن‌سازی بسیار کارآمد است . گواش در نتیجه ی ترکیب رنگ دانه و یک ساکن‌کننده مثل صمغ عربی یا صمغ نشاسته (دکسترین) به دست می‌آید با این حال در ترکیبات آن از موادی مانند گلیسرین ، کربنات کلسیم و پی ال نیز استفاده می‌شود .

قدمت استفاده از گواش به حدود 600 سال پیش باز میگردد.

گواش همانند آبرنگ ، این قابلیت را دارد تا پس از خشک شدن رنگ ، نقاشی را ادامه داده و لایه‌های جدیدی را با ترکیب شدن با لایه‌های زیرین ایجاد کرد . با این حال ، ایجاد لایه‌های فراوان گواش ، باعث ترک خوردن و خراب شدن رنگ خواهد شد .

گواش از لحاظ لایه‌گذاری و پوشانندگی مشابه اکرلیک و رنگ روغن عمل می‌کند ؛ با این تفاوت که گواش اثری مات و غیر شفاف را ایجاد می‌کند .

با این حال گواش را میتوان مانند رنگ روغن و اکرلیک در طرح‌هایی که نیاز به رنگ پردازی جسمی دارند ، مورد استفاده قرار داد .

بسیاری از شرکت‌های آبرنگ ، به‌طور تخصصی به تولید گواش نیز میپردازند و این ، از جهت شباهت ساختار این دو متریال است . از طرفی میتوان این دو نوع رنگ را با یکدیگر ترکیب کرد و مورد استفاده قرار داد .

منابع[ویرایش]