در خدمت سرویس مخفی ملکه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
در سرویس مخفی ملکه
On Her Majesty's Secret Service - UK cinema poster.jpg
کارگردانپیتر. ر. هانت
تهیه‌کنندههری سالتزمن
نویسندهیان فلمینگ
بازیگرانجورج لازنبی
تلی ساوالاس
گابریل فرزتی
دایانا ریگ
برنارد لی
برنارد هورسفال
دیوید دی کایسر
موسیقیجان باری
تدوین‌گرجان گلن
توزیع‌کنندهیونایتد آرتیستس
تاریخ‌های انتشار
۱۸ دسامبر ۱۹۶۹
مدت زمان
۱۴۰ دقیقه
زبانانگلیسی
هزینهٔ فیلم۷ میلیون دلار
فروش گیشه۸۷٫۴ میلیون دلار

در خدمت سرویس مخفی ملکه (به انگلیسی: On Her Majesty's secret service) ششمین فیلم از مجموعه جیمز باند محصول ۱۹۶۹ بر اساس کتابی که به همین نام از یان فلمینگ در سال ۱۹۶۳ منتشر شده می‌باشد.

در این فیلم جورج لازنبی که یک بازیگر بدون سابقه بود برای اولین و آخرین بار نقش جیمز باند را به عهده گرفت.

به عنوان یک خرق عادت در مجموعه باند او در این فیلم عاشق می‌شود و ازدواج می‌کند. به اعتقاد بسیاری در خدمت سرویس مخفی ملکه بهترین داستان فلمینگ است، ولی به دلیل پسند نشدن بازی لازنبی در نقش باند آن هم بعد از کنار رفتن اسطوره شون کانری از این نقش، این فیلم فروش خوبی نکرد و شکست تجاری خورد.

این فیلم تنها فیلم جیمز باند بود که از دیوار چهارم استفاده کرده بود. در بخش ابتدایی فیلم لازنبی به نوعی به دوران شون کانری در فیلم‌های باند کنایه زده و می‌گوید: «همچین چیزی هرگز برای همکار دیگرم رخ نداده‌است.» در فیلم در سرویس مخفی ملکه با هوشیاری و با نمایش بخش‌هایی از چند قسمت قبلی باند در تیتراژ فیلم ارتباطی بین این فیلم با بقیه فیلم‌های این سری برقرار نمودند.

داستان[ویرایش]

جیمز باند مأمور ۰۰۷ که در تعطیلات به سر می‌برد از خودکشی دختری به نام تریسی در دریا جلوگیری می‌کند. دراکو پدر تریسی که رئیس یک کارتل بزرگ مافیایی در جزیره کرس است به باند پیشنهاد می‌کند تا با تریسی که که افسرده‌است ازدواج کند و در مقابل اطلاعاتی راجع به بلوفلد و یک چک ۱ میلیون پوندی به او بدهد. باند به دلیل شغل خود نمی‌تواند همچین پیشنهادی را قبول کند.

برای او دغدغه‌های مهم‌تری وجود دارد: بلوفلد و نقشه‌هایش برای تسلط بر جهان. باند که در پی یافتن ارنست استاورو بلوفلد رئیس سازمان اسپکتر است با عدم همراهی رئیسش M در سازمان اطلاعات و امنیت خارجی بریتانیا موسوم به MI-6 مواجه می‌شود که او را از این مأموریت کنار گذاشته‌است.

باند در صدد استعفا بر می‌آید اما با پیشنهاد مانی پنی منشی شخصی M به دو هفته مرخصی می‌رود. باند برای رسیدن به هدف خود به صورت غیررسمی وارد عمل می‌شود و به نزد دراکو پدر تریسی در جزیره کرس می‌رود. تریسی با رفتارعصیان گرانه و پرشور خود دل جیمز باند را می‌رباید و باند با او عهد وفاداری می‌بندد.

با همکاری دراکو و اطلاعات وی، باند به عنوان یک شجره‌شناس (تبارشناس) به ستاد مرکزی تکنولوژیک " بلوفلد " در سویس نفوذ می‌کند. در این میان وی به گروهی از زنان دلربا برمی‌خورد که البته هیچ‌کدام به زیبایی دختر "دراکو" یعنی "تریسی" نیستند.

باند در می‌یابد که بلوفلد در صدد است از طریق این زنان ویروس مخربی را در جهان پخش کند. اما هویت او نزد بلوفلد فاش می‌شود و بعد از تعقیب و گریزی در کوهستان‌های سویس که تریسی هم به او ملحق شده و به او کمک می‌کند، بلوفلد تریسی را به گروگان می‌گیرد.

بعد از آنکه M رئیس وی در سازمان اطلاعات و امنیت خارجی بریتانیا برای نابودی بلوفلد و حمله به مرکز او باند را حمایت نمی‌کند، وی با کمک دراکو به مرکز حمله می‌کند و تشکیلات بلوفلد را منهدم و تریسی را آزاد می‌کند. در پایان دراماتیک فیلم ازدواج جیمز باند و تریسی را می‌بینیم که ساعتی بعد از ازدواج، تریسی به وسیله بلوفلد و عواملش به قتل می‌رسد.

تلی ساوالاس در نقش ارنست استاورو بلوفلد.

بازیگران[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]