پرش به محتوا

ارنست استاورو بلوفلد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تلی ساوالاس در نقش "ارنست استاورو بلوفلد"

ارنست استاورو بلوفلد (به انگلیسی: Ernst Stavro Blofeld) یک شخصیت خیالی و شرور در فیلم‌ها و رمان‌های جیمز باند است که توسط ایان فلمینگ خلق شده‌است. او که مغز متفکر جنایت با آرزوی تسلط بر جهان است، دشمن اصلی جیمز باند به‌شمار می‌رود. بلوفلد رئیس سازمان جنایی اسپکتر (به انگلیسی: SPECTRE) است و در این سازمان معمولاً با نام مستعار مجری شماره ۱ شناخته می‌شود.

ارنست استاورو بلوفلد
شخصیت داستان‌های جیمز باند
نخستین حضورگلوله آتشین (۱۹۶۱)
آخرین حضورزمانی برای مردن نیست (۲۰۲۱)
پدیدآورایان فلمینگ
ایفاگر
اطلاعاتِ درون‌داستانی
لقب
  • دکتر گانتهام شاترهند

دوران نقش‌آفرینی کریگ

  • فرانتز اوبرهاوزر
وابستگیاسپکتر
خانواده
  • ارنست جرج بلوفلد (پدر)
  • ماریا استاورو میشلاپولوس (مادر)

دوران نقش‌آفرینی کریگ

  • هانس اوبرهاوزر (پدر)
  • خانم بلوفلد (مادر)
فرزندنینا بلوفلد
ملیتلهستان یا یونان  
طبقه‌بندیمغز متفکر جنایت
سرسپردگان
متحدان

بلوفلد پرتکرارترین شخصیت منفی در مجموعه داستان‌های جیمز باند است که در سه رمان ظاهر شده یا ردپایش دیده می‌شود: تاندربال، در خدمت سرویس مخفی ملکه و فقط دوبار زندگی می‌کنید. او همچنین در هشت فیلم از تولیدات شرکت ایون پروداکشنز با نام‌های از روسیه با عشق (۱۹۶۳)، گلوله آتشین (۱۹۶۵)، فقط دو بار زندگی می‌کنید (۱۹۶۷)، در خدمت سرویس مخفی ملکه (۱۹۶۹)، الماس‌ها همیشگی‌اند (۱۹۷۱)، فقط برای چشمان تو (۱۹۸۱؛ سکانس پیش از عنوان این فیلم، مرگ شخصیتی بی‌نام شبیه به شخصیت بلوفلد را نشان می‌دهد)، اسپکتر (۲۰۱۵) و زمانی برای مردن نیست (۲۰۲۱) حضور دارد. شخصیت بلوفلد در دو فیلم آخر که در ادامه راه‌اندازی مجدد مجموعه با کازینو رویال (۲۰۰۶) بودند، از نو احیا شد. بلوفلد در فیلم دیگر هرگز نگو هرگز (۱۹۸۳) نیز حضور دارد که توسط یک شرکت فیلم‌سازی مستقل ساخته شد و نسخه بازسازی‌شده فیلم گلوله آتشین بود.

نقش بلوفلد را دونالد پلزنس تلی ساوالاس، چارلز گری، مکس فون سیدو و کریستوف والتز بازی کردند. در ابتدا قراردادی از فیلم‌ها این بود که صورت بلوفلد را نشان ندهند، فقط یک نمای نزدیک از دستان او که گربه ایرانی سفید و چشم آبی اش را نوازش می‌کرد. وقتی برای اولین بار شخصاً خود را به باند معرفی می‌کند، چهره او در فیلم تنها دوبار زندگی می‌کنید آشکار می‌شود.

بسیاری از ویژگی‌های بلوفلد در داستان‌های عامه پسند تبدیل شده‌اند، که نشان‌دهنده شخصیت اصلی مغز متفکر جنایتکار است، با نوازش گربه سفیدش که اغلب به عنوان کنایه‌ای به شخصیت بلوفلد حفظ می‌شود. این را می‌توان در سری فیلم‌های آستین پاورز با شخصیت دکتر ایول و گربه‌اش آقای بیگلسورث یا در کارتون‌های بازرس گجت با شخصیت دکتر کلاو و موش خطرناک با شخصیت بارون سیلاس مشاهده کرد.

شخصیت[ویرایش]

ایان فلمینگ اطلاعاتی در مورد پیشینه بلوفلد در رمان گلوله آتشین خود آورده‌است. طبق این رمان، بلوفلد در ۲۸ مه ۱۹۰۸ (که تاریخ تولد فلمینگ نیز هست) در گدینگن، امپراتوری آلمان (اکنون گدنیا، لهستان) به دنیا آمد. پدرش ارنست جورج بلوفلد لهستانی بود و مادرش ماریا استاورو میکلوپولوس یونانی بود، از این رو نام میانی یونانی او استاورو. پس از جنگ جهانی اول، بلوفلد یک تابعیت لهستانی شد. او در جوانی در رشته‌های علوم اجتماعی و همچنین در رشته‌های علوم طبیعی و فناوری تبحر داشت. او ابتدا از دانشگاه ورشو در رشته تاریخ سیاسی و اقتصاد و سپس از دانشگاه صنعتی ورشو در رشته مهندسی و رادیونیک فارغ‌التحصیل شد. او سپس توسط وزارت پست و تلگراف لهستان استخدام شد و به یک موقعیت حساس ارتباطی منصوب شد که از آن برای خرید و فروش سهام در بورس اوراق بهادار ورشو استفاده کرد.

بلوفلد با پیش‌بینی جنگ جهانی دوم، کپی‌هایی از سیم‌های محرمانه ساخت و آنها را به صورت نقدی به آلمان نازی فروخت. قبل از حمله آلمان به لهستان در سال ۱۹۳۹، او تمام سوابق موجودیت خود را از بین برد، سپس ابتدا به سوئد و سپس به ترکیه رفت و در آنجا برای رادیو ترکیه کار کرد و شروع به تأسیس سازمان اطلاعاتی خصوصی خود کرد. در طول جنگ اطلاعاتی را به هر دو طرف می‌فروخت. پس از شکست اروین رومل، او تصمیم گرفت از تلاش‌های جنگی متفقین حمایت کند و پس از پایان جنگ، مدال‌های متعددی از سوی قدرت‌های متفقین اعطا شد. بلوفلد سپس قبل از تأسیس SPECTRE به‌طور موقت به آمریکای جنوبی نقل مکان کرد.

در رمان جان گاردنر برای خدمات ویژه، بلوفلد به عنوان یک دختر به نام ننا با یک فاحشه فرانسوی به تصویر کشیده شده‌است.

اگرچه خود فلمینگ هرگز آن را تأیید نکرد، اما عموماً تصور می‌شود که شخصیت بلوفلد بر اساس یک دلال اسلحه یونانی واقعی باسیل زهاروف ساخته شده‌است. معمولاً اعتقاد بر این است که نام بلوفلد از پدر هنری بلوفلد مفسر انگلیسی کریکت الهام گرفته شده‌است که فلمینگ با او به مدرسه رفت. هنری بلوفلد در سریال «فقط یک دقیقه» رادیو بی‌بی‌سی ۴ پیشنهاد کرد که «یان نام پدرم را به عنوان نام بدی انتخاب کرد».

در فیلم[ویرایش]

به تصویر کشیدن بلوفلد در فیلم تأثیر زیادی بر تصویر ابرشرورها و (همراه با تصویر دون ویتو کورلئونه در پدرخوانده) از روسای مافیا چه در فیلم‌ها و چه در رسانه‌های چاپی داشت، زیرا از اولین حضورش در پرده سینما در سال ۱۹۶۳، او را تحت تأثیر قرار داد. برخی «استانداردها» را که برای دهه‌ها تقلید می‌شد، ایجاد کرد، مانند هویت‌های اسرارآمیز، به تصویر کشیده شدن در حال نوازش حیوان خانگی و چهره‌ای که توسط تماشاگر یا شخصیت دیدگاه دیده نمی‌شود، و مفهوم اجرای تماشایی زیردست‌هایی که موفق به شکست دادن قهرمان اصلی نمی‌شوند.

جدول زمانی اصلی

در این مجموعه فیلم، بلوفلد ابتدا در «از روسیه با عشق» (با نام «ارنست بلوفلد»، اگرچه نامش هرگز شنیده نمی‌شود)، سپس در «گلوله آتشین» (نامشخص) ظاهر می‌شود. در این دو فیلم، نام او هرگز به زبان نمی‌آید، چهره‌اش دیده نمی‌شود و تنها پایین‌تنه‌اش دیده می‌شود که گربه سفید خود را نوازش می‌کند.

در اصل، در سرویس مخفی ملکه قرار بود این پیچ و تاب وجود داشته باشد که بلوفلد برادر دوقلوی اوریک گلدفینگر است و توسط گرت فروبه به تصویر کشیده می‌شود. با این حال، این طرح زمانی که به نفع تنها دوبار زندگی می‌کنید به تأخیر افتاد لغو شد. یان وریچ بازیگر اهل چک توسط تهیه‌کننده هری سالتزمن برای بازی در نقش بلوفلد در فیلم تنها دوبار زندگی می‌کنید انتخاب شد. آلبرت آر. بروکلی تهیه‌کننده و لوئیس گیلبرت کارگردان، پس از ورود او به صحنه فیلمبرداری Pinewood، احساس کردند که او انتخاب بدی است. با این وجود، گیلبرت در تلاش برای انجام کار بازیگری، فیلمبرداری را ادامه داد. پس از پنج روز، هم گیلبرت و هم بروکلی به این نتیجه رسیدند که وریچ به اندازه کافی جذاب نیست، و دونالد پلزنس را برای این نقش انتخاب کردند - بهانه رسمی این بود که وریک بیمار بود.

در حضور سوم، چهارم و پنجم - You Only Live Twice, On Her Majesty's Secret Service و Diamonds Are Forever - او شرور اصلی است که با باند رو در رو ملاقات می‌کند. در طول سکانس آغازین الماس‌ها همیشه هستند، باند بی وقفه به دنبال بلوفلد می‌گردد و او را در حال نظارت بر تبدیل یک بدل شبیه به خود با استفاده از جراحی پلاستیک می‌یابد. باند بدل را در حمام گلی غرق می‌کند و بلوفلد را با هل دادن به داخل یک استخر آتشفشانی می‌کشد و می‌گوید: «به جهنم خوش آمدی، بلوفلد». پس از تیتراژ، ام به باند می‌گوید که حالا که بلوفلد مرده و تمام شده‌است، انتظار دارد باند در «کار ساده و محکمی» شرکت کند. البته معلوم می‌شود که مردی که باند کشته‌ است بدل بلوفلد بود.

در فیلم در خدمت سرویس مخفی ملکه ، او قاتل واقعی تریسی باند (دایانا ریگ) نیست. او ماشینی را رانندگی می‌کند که ایرما بنت (ایلسه استپت) از آن دقایقی پس از ازدواج ترسی با باند به سمت ماشین آنها تیر اندازی‌ می کند.

در ششمین حضور - در سکانس آغازین فقط بخاطر چشمان تو - او یک شرور ناشناس، طاس و شرور است که از ویلچر استفاده می‌کند و تلاش می‌کند یک بار دیگر باند را بکشد. بلوفلد بی‌نام باقی مانده‌است و در تیتراژ پایانی فیلم با عنوان «مرد سر کچل با گربه سفید» ذکر شده‌است. تنها سرنخ‌های هویت او گربه سفید علامت تجاری است، لباس‌هایی شبیه به حضورهای قبلی‌اش روی صفحه، دیالوگ‌هایی که نشان می‌دهد او و باند قبلاً ملاقات کرده‌اند، و این واقعیت که صحنه با ادای احترام باند بر سر قبر تریسی آغاز می‌شود. تهیه‌کنندگان آن را به عنوان وسیله ای برای ایجاد «پیوند تداوم فوری» در صورت حضور بازیگر جدیدی در نقش باند در نظر می‌گیرند (اگرچه این پنجمین حضور راجر مور در نقش باند بود). ناشناس ماندن شخصیت شرور به دلیل اختلاف حقوقی بین کوین مک کلوری و Eon Productions بر سر حق چاپ تاندربال بود.

ظاهر بلوفلد با توجه به بازیگر شخصیت و تولید تغییر می‌کند. او یک سر پر از موهای مشکی در فیلم از روسیه با عشق و گلوله آتشین دارد. سر طاس و زخم دوئل صورت در تنها دوبار زندگی می‌کنید. سر طاس بدون زخم یا لاله گوش در سرویس مخفی ملکه. و موهای خاکستری نقره ای در الماس ها همیشگی اند. این دگردیسی با تصویر ادبی فلمینگ از یک جنایتکار استاد که تمام تلاش خود را برای حفظ ناشناس ماندن خود، از جمله استفاده از جراحی پلاستیک، انجام می‌دهد، مطابقت دارد. او اغلب یک ژاکت بدون یقه می‌پوشد که به‌طور آزاد بر اساس کت نهرو یا کت و شلوار مائو است، ویژگی ای که در جعلیاتی مانند سری آستین پاورز استفاده می‌شود، اگرچه در دو حضور اولیه خود در فیلم او یک کت و شلوار رسمی مشکی می‌پوشد.

تداوم راه‌اندازی مجدد

بلوفلد در Spectre با بازی کریستف والتز و با پس‌زمینه‌ای جدید دوباره ظاهر شد. در این تداوم، او فرانتس اوبرهاوزر، پسر هانس اوبرهاوزر (شخصیتی از داستان کوتاه اصلی «اختاپوس»)، قیم قانونی جیمز باند (دنیل کریگ) پس از یتیم شدن در سن ۱۱ سالگی او را به فرزندخواندگی قبول کرد. فرانتس در جوانی از باند به خاطر اینکه مورد علاقه پدرش بود، کینه داشت و او را به کشتن پدرش، جعل مرگ خود و گرفتن نام مستعار «ارنست استاورو بلوفلد» که از اصل و نسب مادرش برگرفته بود، سوق داد. با گذشت زمان او یک سازمان جنایی جهانی به نام Spectre را تشکیل داد. علاوه بر این، فاش شد که شروران فیلم‌های قبلی کریگ, لوشیفر(مس میکلسن),آقای وایت( یسپر کریستین),گرین(ماتیو آمالریک) و رائول سیلوا(خاویر باردم)همه برای Spectre کار می‌کردند. .

باند در حین تحقیق دربارهٔ یک شبکه تروریستی در سراسر جهان که بعداً مشخص شد اسپکتر است، با بلوفلد روبرو می‌شود. باند متوجه می‌شود که بلوفلد در تلاش است تا با کمک مأمور سرویس اطلاعات مشترک خیانتکار مکس دنبیگ (اندرو اسکات) کنترل Nine Eyes، یک برنامه نظارتی جهانی را در دست بگیرد و برای توجیه وجود برنامه، حملات تروریستی را ترتیب دهد. باند و مادلین سوان (لیا سیدو)، دختر آقای وایت، با بلوفلد در پایگاه بیابانی اش روبرو می‌شوند، جایی که او از مسئول چندین تراژدی در زندگی باند، از جمله مرگ معشوقش وسپر لیند (اوا گرین) و ام قبلی (جودی دنچ)ابراز خوشحالی می‌کند. او سپس برادر خوانده سابق خود را با بستن او به صندلی مکانیکی که برای برداشتن چشم‌های باند برنامه‌ریزی شده بود، شکنجه می‌کند. اما در آخرین ثانیه، باند صندلی را با ساعت انفجاری که کیو (بن ویشاو) به او داده بود، منفجر می کند. در این انفجار بلوفلد چشم راست خود را از دست می‌دهد. با این وجود، بلوفلد موفق به فرار می‌شود. باند در نهایت نقشه‌های بلوفلد را خنثی می‌کند و فرصتی برای کشتن او پیدا می‌کند، اما تصمیم می‌گیرد از جان او بگذرد و گرت مالوری (رالف فاینس)، ام فعلی، بلوفلد را بازداشت می‌کند.

بلوفلد، که دوباره توسط والتز به تصویر کشیده شد، در فیلم باند ۲۰۲۱ زمانی برای مردن نیست ظاهر می‌شود. او از زمان دستگیری اش به مدت پنج سال در سلول انفرادی در زندان بلمارش نگهداری می‌شود، اما به‌طور مخفیانه اسپکتر را اداره می‌کند در حالی که تظاهر به جنون می‌کند. بلوفلد از عواملی می‌خواهد که سلاح بیولوژیکی «هراکلس» را بدزدند و باند را به یک جلسه مأموران بلندپایه اسپکتر به امید آلوده کردن و کشتن او فریب دهند.[۱]

با این حال، نقشه بلوفلد توسط لوشیفر سافین (رامی ملک) که کل خانواده اش به دستور بلوفلد توسط آقای وایت به قتل رسید، خراب شد. سافین دارای سلاح زیستی است که توسط دانشمند سرکش MI6 والدو اوبروچف (دیوید دنچیک) تغییر داده شده‌است، به طوری که به جای باند، تمام عوامل اسپکتر را از بین می‌برد. سپس سافین سوان را مجبور می‌کند تا بلوفلد را با سویه ای از هراکلس که DNA او را هدف قرار می‌دهد، آلوده کند. سوان در حین شرکت در بازجویی باند از بلوفلد، قبل از اینکه نقشه سافین را اجرا کند، ناخودآگاه سلاح زیستی را به باند می‌دهد. بلوفلد فاش می‌کند که باند را فریب داده‌است تا فکر کند سوان پنج سال قبل به او خیانت کرده‌است و در نتیجه باند به رابطه آنها پایان داد. باند اعصاب خود را از دست می‌دهد و شروع به خفه کردن بلوفلد می‌کند. این تماس باعث می‌شود بلوفلد در عرض چند ثانیه تسلیم عفونت شود و مدت کوتاهی پس از آن می‌میرد.

این تجسم که یک ژاکت بدون یقه می‌پوشد و دارای موهایی پر است که به ترتیب یادآور نسخه‌های دونالد پلزنس، چارلز گری و تلی ساوالاس از شخصیت است. تغییر شکل او بعداً در فیلم بازتاب زخم و چشم کور نسخه پلزنس است. او همچنین برای مدت کوتاهی با یک گربه سفید نشان داده می‌شود که به طرز چشمگیری شبیه به گربه ای از فیلم‌های دوران شان کانری است.

جدول حضور فیلم[ویرایش]

سال فیلم بازیگر و یادداشت‌ها وضعیت پس از پایان فیلم
۱۹۶۳ از روسیه با عشق آنتونی داوسون به عنوان بازیگر (فقط دست‌ها و پشت سر دیده می‌شود)، اریک پولمن به عنوان صداپیشه. تیتراژ پایانی یک علامت سؤال به جای نام بازیگر در قسمت "ارنست بلوفلد" ذکر شده‌است (البته در فیلم فقط از او به عنوان "شماره یک" یاد می‌شود). مشارکت فعال/غیر مستقیم در این زمینه. هرگز با باند تماسی ندارد.
۱۹۶۵ گلوله آتشین آنتونی داوسون به عنوان بازیگر (فقط دست‌ها و پشت سر دیده می‌شود)، اریک پولمن به عنوان صداپیشه، هر دو نامشخص است. در تیتراژ پایانی بلوفلد ذکر نشده‌است (شاید به دلیل این واقعیت است که از او فقط به عنوان "شماره یک" در فیلم یاد می‌شود). مشارکت فعال/غیر مستقیم در این زمینه. هرگز با باند تماسی ندارد
۱۹۶۷ شما دوبار زندگی می‌کنید دونالد پلزنس. بازیگر Jan Werich در اصل انتخاب شد. برخی از کلیپ‌ها دست‌های او را در حال نوازش گربه نشان می‌دهند و یک دسته مو درست بالای پشت صندلی او دیده می‌شود. پلزنس با یک چشم سفید تقلبی و زخم روی صورتش، در حین فیلمبرداری جایگزین وریچ شد، زمانی که وریچ برای این نقش نامناسب تشخیص داده شد. از ناحیه دست راستش توسط شوریکن مجروح شد. فرار می‌کند.
۱۹۶۹ در خدمت سرویس مخفی ملکه تلی ساوالاس; ظاهر می‌شود با لاله‌های گوش برداشته شده تا ادعای یک عنوان نجیب را تأیید کند درحالی که گردنش آسیب دیده فرار می‌کند؛ او راننده قتل تریسی بود
۱۹۷۱ الماس‌ها همیشگی اند چارلز گری؛ همچنین به صورت دوتایی ظاهر می‌شود که همگی از طریق جراحی پلاستیک ایجاد شده‌اند او سعی می‌کند با Bathosub خود فرار کند، اما باند کنترل آن را به دست می‌آورد و آن را به اتاق کنترل می‌اندازد.
۱۹۸۱ فقط بخاطر چشمان تو جان هالیس به عنوان بازیگر، پیتر مارینکر به عنوان صداپیشه؛ چهره بلوفلد از نمای نزدیک دیده نمی‌شود و از نام او استفاده نمی‌شود، به دلیل نبرد حقوقی با کوین مک کلوری که در تفسیر دی وی دی فیلم فاش شده‌است. باند بلوفلد را با هلیکوپتر به داخل دودکش صنعتی انداخت و او را کشت۰
۲۰۱۵ اسپکتر کریستوف والتز; او که اصالتاً اتریشی شناخته می‌شود، ابتدا با نام تولدش به نام «فرانتس اوبرهاوزر» شناخته می‌شود، اما فاش می‌کند که پس از جعل کردن مرگ خود، شروع به استفاده از نام مادرش «بلوفلد» کرده‌است. بعداً در فیلم، باند او را در یک انفجار بد شکل می‌کند و چشمی شیری رنگ و زخمی روی صورتش باقی می‌گذارد که یادآور نقش دونالد پلیزنس از شخصیت است. دستگیر شده توسط باند و دستگیر شده توسط M. در حال حاضر در بازداشت MI6.
۲۰۲۱ زمانی برای مردن نیست کریستوف والتز پس از اینکه باند در طی بازجویی ناخودآگاه او را با سلاح‌های زیستی مبتنی بر DNA "هراکلس" آلوده می‌کند، می‌میرد.

منابع[ویرایش]

  1. "Ernst Stavro Blofeld". Wikipedia (به انگلیسی). 2023-06-15.