در جاده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
در جاده
OnTheRoad.jpg
نویسنده جک کرواک
برگرداننده یاشین آزادبیگی
ناشر وایکینگ پرس
ناشر فارسی: کتاب کوله‌پشتی
تاریخ نشر ۵ سپتامبر ۱۹۵۷
تاریخ نشر فارسی: ۱۳۹۵
شابک978-0-14-118267-4
تعداد صفحات ۳۲۰
سبک رمان
زبان زبان انگلیسی

در جاده (به انگلیسی: On the Road) یک رمان از نویسنده آمریکایی جک کرواک است که در سال ۱۹۵۷ توسطوایکینگ پرس منتشر شد. این اثر نوعی خودزندگی‌نامه‌است و حاصل تجربیات کرواک در ملاقات با مردم مختلف در سرتاسر آمریکا است. این کتاب در رتبه ۵۵ صد رمان برتر به انتخاب کتابخانه مدرن قرار دارد. همچنین والتر سالس فیلمی تحت عنوان «در جاده» در سال ۲۰۱۲ بر اساس این رمان ساخته‌است. این فیلم نامزد دریافت نخل طلا در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۲ بود.

ترجمه فارسی[ویرایش]

این کتاب در سال ۱۳۹۵ با ترجمه یاشین آزادبیگی توسط کتاب کوله‌پشتی در ۴۹۶ صفحه به فارسی منتشر شده‌است. ترجمه دیگری را نیز، انتشارات چشمه با عنوان «در راه» را با ترجمهٔ احسان نوروزی در سال ۱۳۹۴ منتشر کرده‌است.

خلاصه کتاب[ویرایش]

این کتاب روایت سفر اودیسه وار جوانی به نام سالواتوره پارادایز (سل، سلی) است، نویسنده‌ای که پس از جدایی از همسرش، سرخورده و افسرده، بر آن میشود تا دلش را به دست جاده‌های آمریکا بسپارد و میکوشد از این طریق معنا و مفهومی برای زندگی پوچ خویش بیابد. در این بین با جوانی کوچکتر از خود اما کلّاش و متقلب به نام دین موریارتی آشنا میشود و چنان تحت تأثیر دیوانه بازیها و مرام آشوبگرانه اش قرار میگیرد که زندگی را بدون او عاری از هرگونه لذتی می یابد. دین نیز در لابلای این همه هیاهو هدفی مهمتر دارد و آن یافتن پدر مفقودش است که با نام دین موریارتیِ پیر از او یاد میشود. در ادامه، ارتباط مرید و مرادگونه ای میان او دو جوان شکل می‌گیرد که درونمایهٔ اصلی «در جاده» را تشکیل می دهد، رابطه‌ای که به نوعی ریشه در روایت توراتی خضر و موسی دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]