دریاچه کنستانس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۴۷°۳۹′ شمالی ۹°۱۹′ شرقی / ۴۷٫۶۵۰°شمالی ۹٫۳۱۷°شرقی / 47.650; 9.317

تصویر ماهواره‌ای از دریاچه
موقعیت جغرافیایی دریاچه
نمایی از اونترزی یا پایین‌دریاچه

دریاچهٔ کنستانس که در آلمانی بودِنزی یا دریاچهٔ بودِن (به آلمانی: Bodensee) نیز نامیده می‌شود، دریاچه‌ای کوهستانی به مساحت ۵۳۹ کیلومتر مربع و هم‌مرز با کشورهای سوئیس در جنوب، آلمان در شمال و اتریش در شرق آن است. این دریاچه ۶۸ کیلومتر طول و ۲۵۲ متر عمق دارد و توسط رود راین تغذیه می‌شود. دریاچهٔ کنستانس در کنار شهر کنستانتس به دو بازوی اونترزی یا پایین‌دریاچه (به آلمانی: Untersee) و اوبرلینگر زی (به آلمانی: Überlinger See) تقسیم می‌شود. همچنین بدنهٔ اصلی دریاچه، اوبرزی یا بالادریاچه (به آلمانی: Obersee) نامیده می‌شود.

خاک سواحل دریاچهٔ کنستانس حاصلخیز بوده و درختان میوه در آنها کشت می‌شود. همچنین ماهیگیری و شراب‌سازی از مهمترین صنایع منطقه به‌شمار می‌آید. از مهمترین شهرها و شهرک‌های اطراف دریاچه می‌توان به کنستانس، فردریش‌هافن و لیندو در آلمان، بریگنز در اتریش و رورشاخ در سوییس اشاره نمود.

دریاچه کنستانس دریاچه‌ای است که به وسیله رودخانه راین و در پای دامنه شمالی آلپ بوجود آمده است. دریاچه‌های با همین نام در کشورهای نیوزیلند و کانادا نیز وجود دارد. این دریاچه از سه توده آبی شامل اوبرس (دریاچه بالایی) آنترس (دریاچه پایینی) و سیرین که جریان کانال راین است تشکیل شده است. این دریاچه بین آلمان، سویس و اتریش در نزدیکی آلپ قرار دارد. دریاچه ابتدا در حدود ۴۳ میلادی به وسیله جغرافیدانان آلمانی یعنی پمپی ملا در کتابش ذکر گردید. وی بیان نمود رود راین در دو دریاچه جریان دارد و نامهای لاتینی مثل لاکوس وتوس (اوبرس) و لاکوس آکرونیوس (اونتروس) را بیان نمود. این دریاچه هم چنین دریای سوابین نیز نامیده می‌شود. دریاچه به وسیله یخچال راین در طی دوره یخچالی ساخته شده است اما رسوبات کوه راین عمق دریاچه را کاهش داده است. سالیانه ۱۲۰۰ تن ماهی صید می‌شود ولی برخی گونه‌ها همانند تروت به دلیل آلودگی از بین رفته است. از نظر قانونی توافقی در بین کشورهای سویس، آلمان و اتریش در مورد مکان مرز در دریاچه وجود ندارد. در حالی که سویس دیدی در مورد قرارگیری مرز در وسط دریاچه دارد، اتریش معتقد است که دریاچه به گونه مشاع و مشترک مورد استفاده قرار گیرد. آلمان از عقاید مبهمی در این رابطه برخوردار نیست. توافق نامه‌های جداگانه‌ای در مورد ماهی گیری و حمل و نقل یا کشتیرانی انجام شده است. طبیعی است که تنش‌ها بالا گیرد. یکی از این موارد در رابطه با خانه‌های قایقی است که لنگر انداخته‌اند، مورد دیگر حقوق ماهیگیری در خور برگنز است. در این مورد دوم خانواده‌های اتریشی عقیده دارند که آن‌ها به تنهایی دارای حق استفاده از ماهیگیری در بخش‌های وسیعی از خور می‌باشند. به هرحال، این امر نه به وسیله دادگاه‌های اتریش مورد قبول بوده و نه به وسیله ارگان‌ها و دادگاه‌های دیگر کشورها. ویرایش: محمدرئوف حیدری فر

منابع[ویرایش]

www.en.wikipedia.org