درمان کمر درد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

درمان کمردرد
کمردرد یک ناهنجاری اسکلتی ماهیچه‌ای است که حدود ۸۰ درصد افراد در زندگی شان با آن مواجه می‌شوند. در ایالات متحده معمول‌ترین دلیل ناتوانی مرتبط با کارو علت عمده غیبت از کار کمردرد می‌باشد و بعد از سردرد شایعترین مشکل مربوط به سیستم عصبی در نظر گرفته می‌شود[۱] در طول زمان کمردرد ممکن است به مشکلی حاد، نیمه حاد، و مزمن تبدیل شود.

طبقه بندی[ویرایش]

کمردرد می‌تواند بر اساس مدت زمان بروز علائم به عنوان حاد (کمتر از چهار هفته) نیمه مزمن (۴-۱۲ هفته) و مزمن (بیش از ۱۲ هفته) طبقه بندی گردد.[۲]

دلایل بیماری[ویرایش]

اکثریت کمردردها از مشکلات نه چندان خطرناک سیستم ماهیچه‌ای – اسکلتی ناشی می‌شوند که جزء بیماری‌های غیر اختصاصی (non-specific) محسوب می‌گردند. این نوع کمردرد ممکن است به جهت کشیدگی (strain) یا پیچ خوردگی (sprain) بافت‌های نرم یا ماهیچه‌ای ایجاد شود[۳] مخصوصاً در مواردی که درد ناگهان در مجاورت ستون فقرات در مدت نقل و انتقال بار فیزیکی رخ می‌دهد. بیش از ۹۹ درصد کمردردها در این طبقه هستند[۴] کل تشخیص‌های افتراقی(differential diagnosis) دیگر شامل کمردردهایی با شیوع کمتر می‌باشد.
بررسی کمر با در نظر گرفتن دیگر بخش‌های ستون فقرات:
منطقه لامبار یا کمر از پنج مهره تشکیل شده‌است. در بین این مهره‌ها دیسک‌های فیبروکارتیلاژ (دیسک‌های بین مهره‌ای) قرار دارند که همچون بالشت‌هایی از ساییده شدن مهره‌ها به یکدیگر جلوگیری می‌کنند در حالیکه در همان حال از طناب نخاعی محافظت می‌نمایند. رشته‌های عصبی از طناب نخاعی از میان مجرای مهره‌ها سرچشمه می‌گیرند و ماهیچه‌ها را با حس‌ها و پیام‌های حرکتی مجهز می‌سازند. پایداری ستون فقرات از طریق رباط‌ها و عضلات پشت، کمر و شکم حاصل می‌شود. مفاصل کوچکی که از حرکت و جابه جایی ستون فقرات جلوگیری می‌کنند و آن‌ها را هدایت می‌نمایند مفاصل فاست (fast) یا مفاصل بین مهره‌ای پشتی نامیده می‌شوند[۵]
کمردرد دلایل مختلفی دارد. این باور وجود دارد که بیشتر کمردردها به جهت پیچ خوردگی یا کشیدگی ماهیچه‌ها و بافت‌های نرم پشت اتفاق می‌افتد[۳] فعالیت بیش از حد ماهیچه‌های کمر می‌تواند به آسیب یا پارگی رباط‌های پشت منجر شود که این به نوبه خود به احساس درد منتهی خواهد شد. دیسک‌های بین مهره‌ای نیز می‌توانند دچار آسیب‌هایی از جمله پارگی دیسک، فتق دیسک کمر و... گردند.

به‌طور کلی برای پیشگیری از کمردرد و درمان آن، اصلاح رفتار حرکتی پیشنهاد می‌شود که به‌طور مثال در اصلاح نشستن بر روی صندلی استفاده از ساپورترهای استاندارد می‌تواند نقش بسزایی ایفا کند.

درمان کمردرد حاد[ویرایش]

در موارد حاد که بیماری ناتوان‌کننده نیست بهترین درمان کمردرد ممکن است خود مراقبتی محافظتی باشد از جمله کاربرد گرما یا سرما و فعالیت پیوسته در مدت درد. اثبات شده‌است که تشک سفت تأثیر مثبت کمتری نسبت به تشک‌هایی با شدت سفتی متوسط دارند. بسیاری از کمر دردها به دلیل نتایج وضعیتهای آناتومیکی نادرست است، که می‌توان به نشستن‌های نادرست اشاره کرد. برای تصیح نشستن باید لوردوزی کمر را درست کنیم که این امر به کمک پشتی‌های طبی امکان‌پذیر است.

درمان کمردرد مزمن[ویرایش]

کمردرد بیشتر در افرادی شکل مزمن به خود می‌گیرد که به مرخصی از کار نیاز داشته‌اند و همچنین افرادی که کمردرد خود را دردناک و ناتوان‌کننده می‌دانند و می‌ترسند هر حرکتی به درد بیشتر در کمر بینجامد.
طبق یافته‌های بدست آمده موارد زیرجهت درمان کمردردهای مزمن غیر اختصاصی (non-specific) مؤثر می‌باشد:

 • اینطور به نظر می‌رسد که ورزش درمانی در کاهش درد کمی مؤثر باشد و عملکرد در درمان کمردرد را بهبود بخشد. در مقایسه با مراقبت‌های معمول، ورزش درمانی شدت، ناتوان سازی و مدت درد را در دوره بعد از درمان کاهش می‌دهد[۶] برنامه‌های ورزشی برای کمردردهای مزمن تا ۶ ماه بعد از توقف درمان مؤثر می‌باشد، شواهد دال بر این مدعا، کاهش نمره درد و کاهش برگشت بیماری است (۴۱). نشان داده شده‌است که یک روش ورزشی و درمانی تخصصی به نام schroth در بیماری‌های کژپشتی (scoliosis)، گوژپشتی (kyphosis) و لغزش مهره (spondylolisthesis) و دیگر ناهنجاری‌های مرتبط در ستون فقرات باعث کاهش شدت و فراوانی درد در بیماران بزرگسال کژپشت شده‌است[۷]
 • طب سوزنی ممکن است به کمردرد مزمن کمک کند،[۸] با این حال در یک تحقیق جدید به روش randomized controlled trail اختلاف مشهودی بین طب سوزنی تظاهری (acupuncture sham) و واقعی (real) دیده نشده‌است.
 • رفتار درمانی
 • تکنیک الکساندر(Alexander Technique) در درمان کمردرد مزمن مفید به نظر می‌رسد[۹]

پانویس[ویرایش]

 1. Lower Back Pain Fact Sheet. nih.gov". Retrieved 2008-06-16.
 2. Bogduk M (2003). "Management of chronic low back pain".Medical Journal of Australia 180 (2): 79–83. PMID 14723591.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ a b irishhealth.com> Lumbago Retrieved on Dec 25, 2009
 4. Henschke N, Maher CG, Refshauge KM, et al. (October 2009). "Prevalence of and screening for serious spinal pathology in patients presenting to primary care settings with acute low back pain". Arthritis Rheum. 60 (10): 3072–80.doi:10.1002/art.24853. PMID 19790051.
 5. Floyd, R. , & Thompson, Clem. (2008). Manual of structural kinesiology. New York, NY: McGraw-Hill Humanities/Social Sciences/Languages
 6. van van Middelkoop M, Rubinstein SM, Kuijpers T, Verhagen AP, Ostelo R, Koes BW, van Tulder MW (2011). "A systematic review on the effectiveness of physical and rehabilitation interventions for chronic non-specific low back pain". Eur Spine J 20 (1): 19–39. doi:10.1007/s00586-010-1518-3.PMC 3036018. PMID 20640863.
 7. King SA (July 1, 2008). "Update on Treatment of Low Back Pain: Part 2". Psychiatric Times 25 (8).
 8. a b c d e f van Tulder M, Koes B (2006). "Low back pain (chronic)". Clinical evidence (15): 1634–53.PMID 16973063.
 9. Woodman, JP; Moore, NR (2012 Jan). "Evidence for the effectiveness of Alexander Technique lessons in medical and health-related conditions: a systematic review.". International journal of clinical practice 66 (1): 98-112. PMID 22171910.

منابع[ویرایش]

 • Lower Back Pain Fact Sheet. nih.gov". Retrieved 2008-06-16.
 • Bogduk M (2003). __"Management of chronic low back pain".Medical Journal of Australia 180 (2): 79–83. PMID 14723591.
 • a b irishhealth.com> Lumbago Retrieved on Dec 25, 2009
 • King SA (July 1, 2008). /"Update on Treatment of Low Back Pain: Part 2". Psychiatric Times 25 (8).