خمرهای سرخ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از خمر سرخ)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

خِمِرهای سُرخ نام گروهی با تفکرات و ایدئولوژی مائویستی بود که از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۹ میلادی بر کشور کامبوج حکومت می‌کرد. این حکومت برآمده از حزب کمونیست کامبوج بود و روش حکومتی آنها به گونه‌ای بود که در این سال‌ها منجر به نسل‌کشی و قتل‌عام ۱٫۷ میلیون نفر شد که ۲۱درصد کل جمعیت کامبوج را شامل می‌شد.[۱] رژیم خِمِرهای سُرخ با حمله ارتش ویتنام سقوط کرد.

خِمِرهای سُرخ با در دست گرفتن قدرت تغییرات شدیدی را در جامعه ایجاد کردند به گونه‌ای که جامعه‌ای کاملاً کمونیستی و خودکفا ایجاد کنند. آنها حکومت «دمکراتیک کامبوج» را تأسیس کردند. آنها تمام مردم را به کار منظم و اجباری در مزارع مجبور کردند و مظنونان را مورد شکنجه قرار می‌دادند یا می‌کشتند. تخمین زده می‌شود که بیش از دو میلیون نفر از اهالی کامبوج طی این دوره کوتاه کشته شده باشند.[۲]

رهبران خِمِرهای سُرخ تحصیل‌کردگان در کشور فرانسه بودند و منش حزب کمونیست فرانسه را سرلوحه خود قرار داده بودند.[نیازمند منبع] از میان آنها پل پوت شناخته‌شده‌تر بود که در سال ۱۹۹۸ درگذشت.

سقوط[ویرایش]

اتاق شکنجه و تخته «واتربوردینگ» در موزه نسل‌کشی سلنگ در کامبوج.
القای حس خفگی با آب از روش‌های مرسوم اعتراف‌گیری خمرهای سرخ در فاصله سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۹ میلادی در کامبوج بود.

اختلافات مرزی با ویتنام باعث شد تا پل‌پوت نیروهای خود را در سال ۱۹۷۸ به مرزهای ویتنام بفرستد. تجاوز نیروهای کامبوج با پاسخ شدید ویتنام مواجه شد و یک سال بعد پنوم پن پایتخت کامبوج در اختیار نیروهای ویتنامی قرار گرفت. حکومت دمکراتیک کامبوج سرنگون شد و حزب کمونیست میانه روی دیگری که طرفدار ویتنام بود جایگزین آن شد.

شخصیت‌های مهم در کادر خمرهای سرخ[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Thomas Lemot. [http://www.yale.edu/cgp/francais/index.html «PRÉSENTATION DU PROGRAMME SUR LE GÉNOCIDE CAMBODGIEN»]. Yale university، 1998. بازبینی‌شده در 13 ژوئن 2014. 
  2. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Khmer Rouge». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۸۹/۵/۲۹.
  3. آمران کشتار میلیون‌ها نفر در برابر دادگاه، یورونیوز فارسی
  4. Cambodia Arrests Brother No. 2, TIME Magazine
  5. «برادر شماره ۳» خمرهای سرخ درگذشت، بی‌بی‌سی فارسی
  6. ۶٫۰ ۶٫۱ ۶٫۲ ۶٫۳ رهبران اصلی خمر سرخ، بی‌بی‌سی فارسی
  7. اعضای گروه خمرهای سرخ در پیشگاه قانون، دویچه وله فارسی