خسرو هرندی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
خسرو هرندی
کشور ایران
تولد ۲۰ شهریور ۱۳۲۹ - ۱۱ اوت ۱۹۵۰
خسرو هرندی در مسابقات شطرنج غرب آسیا، تهران، ۱۹۷۴.

خسرو هرندی (زادهٔ ۲۰ شهریور ۱۳۲۹) شطرنج‌باز، مربی شطرنج، اولین استاد بین‌المللی شطرنج ایرانی و قهرمان شطرنج ایران است. قهرمان جوانان کشور (۱۳۴۸) و قهرمان کشور (۱۳۵۰). شطرنج را در ۱۴ سالگی یادگرفت؛ و بسرعت پیشرفت کرد. در مسابقات ۱۳۵۴ غرب آسیا به مقام استاد بین‌المللی نائل آمد و در اوج قدرت و استعداد به دلیل متوقف شدن فعالیت‌های شطرنج پس از انقلاب از کسب عنوان استاد بزرگی محروم شد. بعد از انقلاب با تشکیل فدراسیون شطرنج بعنوان مربی با فدراسیون همکاری کرد و در حال حاضر (۱۳۸۲) سرمربی تیم‌های ملی شطرنج است. [۱]

وی در سال ۱۹۷۵ اولین ایرانی شد که عنوان استاد بین‌المللی شطرنج را دریافت می‌کند و دو بار در سال‌های ۱۳۵۰ و ۱۳۶۹ قهرمان شطرنج ایران شد. دوران اوج شطرنج او همزمان با ممنوعیت شطرنج در ایران در دهه ۱۳۶۰ شد. هرندی سال‌ها مربی تیم ملی شطرنج ایران بوده و در سال ۲۰۰۹ درجهٔ مربی ارشد فیده را دریافت کرده‌است. وی همچنان در ۶۰ سالگی یک شطرنج‌باز فعال است و در سپتامبر ۲۰۱۰ با ریتینگ ۲۳۷۷ دوازدهمین شطرنج‌باز برتر ایران است.

رقابت‌های بین‌المللی[ویرایش]

هرندی در ۵ دورهٔ المپیاد شطرنج در ترکیب تیم ملی ایران قرار داشته و در تمام دوره‌ها رتبهٔ انفرادی وی بسیار بهتر از رتبهٔ تیمی ایران بوده‌است. بهترین نتیجهٔ او در المپیاد ۱۹۷۲ بود که مقام سیزدهم میز نخست را به دست آورد:[۲]

  • ۱۹۷۰ زیگن بر روی میز یک (+۶ –۳ =۱۰)
  • ۱۹۷۲ اسکوپیه بر روی میز یک (+۸ –۳ =۱۱)
  • ۱۹۷۴ نیس بر روی میز یک (+۱۰ –۶ =۴)
  • ۱۹۷۶ حیفا برروی میز دو (+۵ –۳ =۵)
  • ۱۹۹۰ بر روی میز یک (+۴ –۳ =۶)

او همچنین در قهرمانی شطرنج تیمی دانشجویان جهان ۱۹۷۲ در گراتس بر روی میز یک در ترکیب تیم ایران بود و رکورد (+۶ –۳ =۳) را به جا گذاشت.

هرندی دو بار در سال‌های ۱۹۷۵ و ۱۹۷۸ قهرمان تورنمنت‌های منطقه‌ای انتخابی قهرمانی جهان فیده در تهران شده و ۳ بار در تورنمنت‌های بین‌منطقه‌ای فیده شرکت داشته‌است.

هرندی در سال ۲۰۱۰ در اولین دورهٔ قهرمانی شطرنج پیشکسوتان آسیا به قهرمانی رسید.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. یوسف‌پور، قربان. فرهنگنامه شطرنج. تهران: تندیس، ۱۳۸۲. ۴۱۲. شابک ‎۹۶۴۶۷۱۱۲۳۵. 
  2. Sheikh Harandi, Khosro OlimpBase, the encyclopaedia of team chess
  3. قهرمانی استاد خسرو هرندی در نخستین دوره مسابقات قهرمانی پیشکسوتان آسیا آچمز، ۲۴ خرداد ۱۳۸۹