خسرو هرندی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
خسرو هرندی
کشور ایران
تولد ۲۰ شهریور ۱۳۲۹ - ۱۱ اوت ۱۹۵۰
خسرو هرندی در مسابقات شطرنج غرب آسیا، تهران، ۱۹۷۴.

خسرو هرندی (زادهٔ ۲۰ شهریور ۱۳۲۹) شطرنج‌باز، مربی شطرنج، اولین استاد بین‌المللی شطرنج ایرانی و قهرمان شطرنج ایران است. قهرمان جوانان کشور (۱۳۴۸) و قهرمان کشور (۱۳۵۰). شطرنج را در ۱۴ سالگی یادگرفت؛ و بسرعت پیشرفت کرد. در مسابقات ۱۳۵۴ غرب آسیا به مقام استاد بین‌المللی نائل آمد و در اوج قدرت و استعداد به دلیل متوقف شدن فعالیت‌های شطرنج پس از انقلاب از کسب عنوان استاد بزرگی محروم شد. بعد از انقلاب با تشکیل فدراسیون شطرنج به عنوان مربی با فدراسیون همکاری کرد و در حال حاضر (۱۳۸۲) سرمربی تیم‌های ملی شطرنج است. [۱]

وی در سال ۱۹۷۵ اولین ایرانی شد که عنوان استاد بین‌المللی شطرنج را دریافت می‌کند و دو بار در سال‌های ۱۳۵۰ و ۱۳۶۹ قهرمان شطرنج ایران شد. دوران اوج شطرنج او همزمان با ممنوعیت شطرنج در ایران در دهه ۱۳۶۰ شد. هرندی سال‌ها مربی تیم ملی شطرنج ایران بوده و در سال ۲۰۰۹ درجهٔ مربی ارشد فیده را دریافت کرده‌است. وی همچنان در ۶۰ سالگی یک شطرنج‌باز فعال است و در سپتامبر ۲۰۱۰ با ریتینگ ۲۳۷۷ دوازدهمین شطرنج‌باز برتر ایران است.

رقابت‌های بین‌المللی[ویرایش]

هرندی در ۵ دورهٔ المپیاد شطرنج در ترکیب تیم ملی ایران قرار داشته و در تمام دوره‌ها رتبهٔ انفرادی وی بسیار بهتر از رتبهٔ تیمی ایران بوده‌است. بهترین نتیجهٔ او در المپیاد ۱۹۷۲ بود که مقام سیزدهم میز نخست را به دست آورد:[۲]

  • ۱۹۷۰ زیگن بر روی میز یک (+۶ –۳ =۱۰)
  • ۱۹۷۲ اسکوپیه بر روی میز یک (+۸ –۳ =۱۱)
  • ۱۹۷۴ نیس بر روی میز یک (+۱۰ –۶ =۴)
  • ۱۹۷۶ حیفا بر روی میز دو (+۵ –۳ =۵)
  • ۱۹۹۰ بر روی میز یک (+۴ –۳ =۶)

او همچنین در قهرمانی شطرنج تیمی دانشجویان جهان ۱۹۷۲ در گراتس بر روی میز یک در ترکیب تیم ایران بود و رکورد (+۶ –۳ =۳) را به جا گذاشت.

هرندی دو بار در سال‌های ۱۹۷۵ و ۱۹۷۸ قهرمان تورنمنت‌های منطقه‌ای انتخابی قهرمانی جهان فیده در تهران شده و ۳ بار در تورنمنت‌های بین‌منطقه‌ای فیده شرکت داشته‌است.

هرندی در سال ۲۰۱۰ در اولین دورهٔ قهرمانی شطرنج پیشکسوتان آسیا به قهرمانی رسید.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. یوسف‌پور، قربان. فرهنگنامه شطرنج. تهران: تندیس، ۱۳۸۲. ۴۱۲. شابک ‎۹۶۴۶۷۱۱۲۳۵. 
  2. Sheikh Harandi, Khosro OlimpBase, the encyclopaedia of team chess
  3. قهرمانی استاد خسرو هرندی در نخستین دوره مسابقات قهرمانی پیشکسوتان آسیا آچمز، ۲۴ خرداد ۱۳۸۹