حسن عباسی‌فر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حسن عباسی‌فر
کشور ایران
تولد۱۱ اوت ۱۹۷۲ ‏(۴۶ سال)
عنواناستادبزرگ

حسن عباسی‌فر (متولد ۲۰ مرداد ۱۳۵۱)، استاد بزرگ شطرنج و عضو تیم ملی شطرنج جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.[۱]

وی در سال ۱۳۹۲ و از سوی فدراسیون جهانی شطرنج به عنوان استادبزرگ شطرنج معرفی شد، تا بدین ترتیب نهمین فرد ایرانی باشد که به این عنوان دست می‌یابد.[۲][۳]

http://www.shirazchessschool.com

حسن عباسی فر یکی از قهرمانان شطرنج کشور است که با پشتکار فروان و طی سالها تلاش مستمر علارغم تمام مشکلات و ناملایمی ها این عنوان را برای ورزش کشور به خصوص شیرازیها به ارمغان اورد و با این احتساب فارسی ها هم صاحب یک استاد بزرگ شدند تا زمینه ای برای رشد دو چندان شطرنج دراین استان شود.

ولی بد نیست به خلاصه ای از مقام های کسب شده توسط این استادبزرگ توجه کنیم .

در سال 69-70 قهرمانی استان – در سال 73 در حین خدمت سربازی

پس از ورود به فینال و قرار گرفتن در بین 5 نفر برتر در عین ناباوری قهرمانان آن دوره با ارایه بازی های ترکیبی زیبا به عنوان نایب قهرمانی کشور دست یافت وبه عنوان عضو تیم ملی جمهوری اسلامی راهی المپیاد جهانی روسیه گردید.

قهرمانی نیروی زمینی جمهوری اسلامی و قهرمانی ارتش از دیگر موفقیت های وی بود.

در سال 74 قهرمانی تورنمنت بین المللی آذربایجان را از آن خود کرد ودر عین حال بسیاری از اپن های کشور را فتح کردودر مسابقات قهرمانی نیمه سریع کشور در جای دوم ایستاد.

در سال 77 در میان قهرمانان برجسته ایران با مغلوب کردن بازیکنان مطرح کشور از جمله اساتید شطرنج احسان قایم مقامی.مرتضی محجوب .محسن قربانی و امیر ملاحی و دیگر بازیکنان مطرح کشور با اختلاف 1.5 امتیاز قهرمانی کشور را از آن خود کرد. درهمان سال در مسابقات قهرمانی دانشجویان جهان در کشور هلند حضور یافت و در با حضور در تیم ملی جمهوری اسلامی در مسابقات آسیایی در کشور چین با مغلوب کردن بسیاری از اساتید شطرنج مدال طلای انفرادی را از آن خود کرد.

در سال 78 به مقام نایب قهرمانی کشور بسنده کرد و به مسابقات المپیاد جهانی کالمیکی اعزام شد.در سال 81 به عنوان قهرمان دانشجویان کشور در مسابقات ازاد دانشجویان جهان در کشور مالزی مقام قهرمانی جهان را از ان خود کرد.در طی سال بعد به عضویت تیم ملی به المپاد جهانی اعزام شد و به عنوان استادی فیده نایل گردید .

8سال به عنوان ریس هیات شطرنج استان فارس زمینه ترقی شطرنج فارس را مهیا کرد و اولین مدرسه شطرنج را در سال 81 تاسیس کرد.

مسولیت کمیته مناطق کشور .کسب مربیگری درجه یک کشور کسب عنوان استادی بین المللی.وعنوان فیده ترینرو حضور در مسابقات قهرمانی دانشجویان جهان در کشور بلغارستان و کسب عنوان چهارمی و کسب مقام های اول در تورنمت های ازاد کشور گرجستان و روسیه و غیره از جمله تلاشهای وی در عرصه شطرنج کشور بوده است.مربیگری نوجوانان در مسابقات جهانی ترکیه .هند و مسابقات آسیایی سنگاپور کتاب تخصصی تمرین کودکان مدرسه شطرنج از جمله کتابهایی است که توسط استاد تنظیم و به چاپ رسیده است. ب سایت رسمی استاد بزرگ حسن عباسی فر، به عنوان مدرسه شطرنج شیرازشناخته شده است .

اثرات آموزش­های کوتاه مدت شطرنج بر نیمرخ خلاقیت /استاد راهنما:/دکتر کامبیز کامکاری/استاد مشاور:/دکتر مهدی کهندل/پژوهشگر:/ حسن عباسی­ فر/ http://www.shirazchessschool.com

  1. اطلاعات مربوط به حسن عباسی‌فر در سایت فدراسیون جهانی شطرنج
  2. حسن عباسی فر استاد بزرگ شطرنج کشور شد
  3. شطرنجباز شیرازی به درجه استاد بزرگ کشور نایل شد