امیر باقری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ایرانی-فرانسوی و دومین ایرانی است که در سال ۲۰۰۲ به درجهٔ استاد بزرگی دست یافت. وی ۳ بار در سال‌های ۱۹۹۸ (میز یک: ۴+ ۶= ۲-)، ۲۰۰۰ (میز دو: ۱+ ۴= ۳-) و ۲۰۰۸ (میز سه: ۲+ ۴= ۳-) برای تیم ملی ایران در المپیاد شطرنج بازی کرده[۱] و هم‌اکنون (۲۰۱۰) مربی تیم ملی شطرنج ایران است.

او اولین ایرانی است که پس از انقلاب ۵۷ به درجهٔ استاد بین‌المللی دست یافت (قبل از انقلاب ایران ۳ استاد بین‌المللی داشت). باقری از سال ۱۳۸۰ به کشور فرانسه مهاجرت کرد و تحت پرچم ایران به عنوان استاد بزرگی دست یافت اما پس از کسب تابعیت فرانسه مدتی برای کشور فرانسه بازی کرد[۲] ولی اکنون مجدداً به نمایندگی از ایران در مسابقات حاضر می‌شود. باقری یک بار به دور نهایی مسابقات قهرمانی فرانسه نیز راه یافت و قهرمان هفتم شطرنج فرانسه شد[۳] او همچنین در لیگ فرانسه هم بازی می‌کند.

آخرین ریتینگ باقری در آوریل ۲۰۱۶ معادل ۲۳۶۱ بوده که او را در رتبهٔ ۲۴ ایران و ۳۱۲۰ شطرنج‌بازان فعال جهان قرار می‌دهد.

وی در مسابقات قهرمانی جهان فیده ۱۹۹۹ حضور داشت که در دور اول حذف شد و برای مسابقات قهرمانی جهان فیده ۲۰۰۰ هم انتخاب شده بود که به دلیل عدم صدور ویزا موفق به حضور نشد.

صفحه اینستاگرام https://instagram.com/ymsef

سبک بازی[ویرایش]

باقری معمولاً بازی را با d4 آغاز می‌کند و با سیاه هم در پاسخ e4 به دفاع کاروکان و در پاسخ به d4 به دفاع نیمزوهندی و بوگوهندی روی می‌آورد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]