خرس خاکستری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

خرس خاکستری
Grizzlybear55.jpg
خرس خاکستری،سینا چپردار
Ursus arctos horribilis
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشت‌خوارسانان
گونه: خرس قهوه‌ای
نام دوبخشی
Ursus arctos
Ursus arctos horribilis map.svg
خرس خاکستری ماده
خرس گریزلی

خرس خاکستری یا خرس گریزلی (به انگلیسی: grizzly bear) گونه‌ای از خرس قهوه‌ای می‌باشد که عموماً در ارتفاعات مناطق غربی آمریکای شمالی زندگی می‌کند. گمان می‌رود که خرس خاکستری از نژاد خرس‌های گریزلی سیاه مشتق شده باشد که در حدود ۱۰۰۰۰۰ سال پیش، از مناطق شرقی روسیه وارد آلاسکا و ۱۳۰۰۰ سال پیش با عبور از آلاسکا وارد مناطق جنوبی شده‌است.
خرس‌های گریزلی معمولاً حیواناتی منزوی بوده و به تنهایی زندگی می‌کنند. البته خرس‌های گریزلی در زمان مهاجرت ماهی‌های آزاد در کناره سواحل و رودخانه‌ها و دریاچه‌ها و تالاب‌ها برای صید ماهی تجمع می‌کنند. خرس‌های ماده هر دو سال یک بار، یک تا چهار توله به دنیا می‌آورند (معمولاً دو توله) که دارای جثه کوچکی بوده و فقط در حدود ۵۰۰ گرم وزن دارند. خرس ماده نسبت به توله‌هایش حساس است و اگر احساس خطر کند دست به حمله می‌زند. در مجموع این حیوان معمولاً از انسان‌ها دوری کرده و تا زمانی که احساس خطر یا نگرانی نکند به انسان حمله نمی‌کند.
خرس‌های گریزلی ماده بالغ، وزنی بین ۱۳۰ تا ۱۸۰ و خرس‌های نر وزنی بین ۱۸۰ تا ۳۶۰ کیلوگرم دارند. [۱]طول متوسط این‌گونه ۲۳۰ سانتیمتر، قامت متوسط آنها در حالت چهار دست و پا ۱۴۵ سانتیمتر بوده و در حالت ایستاده به حدود ۲۸۰ سانتی متر می‌رسد.این گونه کوچک تر از دوزیرگونه دیگر خود خرس قهوه ای وخرس قطبی است.[۲]

نگارخانه[ویرایش]

منایع[ویرایش]

  1. "Grizzly bear". Wikipedia (به انگلیسی). 2021-03-11.
  2. "Grizzly bear". Wikipedia (به انگلیسی). 2021-03-11.