خاکپوش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

خاک‌پوش[۱] یا مالچ (به انگلیسی: mulch) را می‌توان پوشش نازِنده نامید[۲] که برای هدف‌هایی مانند تثبیت شن‌های روان در اراضی بیابانی استفاده می‌شود.[۳] اصولاً در علوم جنگل خاکپوش به معنی پوشش سبک و نرم سطح خاک است که باعث حذف یا کاهش رقابت گیاهان علفی رقیب، مهاجم و ناخواسته می‌شود.[۴] در کشاورزی کاربرد خاک‌پوش به این شکل است که سطح خاک را با لایه‌ای از کاه، خاک‌اره، برگ، ورقهٔ پلاستیکی، خاک سست و… می‌پوشانند تا خاک یا ریشهٔ گیاهان کاشته‌شده از آسیب باران، سله‌بندی، یخبندان، تبخیر و فرسایش محافظت شود.[۱] استفاده از مالچ بعنوان یک نوع پوشش مناسب برای خاک اطراف درختان یا فضای سبز باعث جلوگیری از تبخیر آب در اعماق و سطح زمین می شود ، این کار برای آن است که از مصرف بی رویه آب جلوگیری شود تا آب زیادی، برای باغات و فضای سبز هدر نرود.

مالچ ممکن است طبیعی یا مصنوعی باشد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ فرهنگ واژه‌های مصوّب فرهنگستان: 1376 تا 1385 بایگانی‌شده در ۳ اوت ۲۰۰۹ توسط Wayback Machine (بخش اوّل فارسی: آ ــ ر)
  2. مالچ‌پاشی، دانشنامه رشد
  3. ورود بنزین استاندارد به کشور، شبکه خبری آتی نیوز
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ «بیابان را سراسر مه گرفته، فرهیختگان». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ فوریه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱۹ ژوئن ۲۰۱۱.
  5. «طرح مالچ گیاهی نخستین بار در آران و بیدگل در حال اجراست، خبرگزاری جمهوری اسلامی». بایگانی‌شده از اصلی در ۴ مارس ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۱۹ ژوئن ۲۰۱۱.
  6. بیابان و راه‌های مقابله با آن، رسول کریمی